Zlato obhajuje americký tým Megamen Boston, který bude i letos ve startovním poli. Mezi další favority patří kanadské celky, ať už Green Gaels, Love You to Death, Nova Scotia Privateers nebo Pioneers.

Českou republiku potažmo metropoli bude zastupovat pět týmů. Největší naděje se dávají pořádajícímu LCC Radotín, překvapit mohou i SK Lacrosse Jižní Město a TJ Malešice. Naopak postup LC Slavia Praha nebo radotínských mladíků LCC Wolves do čtvrtfinále by byl velkým překvapením.

Kdo byl Aleš Hřebeský?

Aleš Hřebeský patřil k nejnadějnějším hráčům LCC Radotín. Kromě lakrosu se věnoval také hokeji, kolové a gymnastice. Dne 30. 11. 1993 podlehl těžkému zranění způsobenému opilým řidičem, který vjel na autobusovou zastávku v Praze na Zlíchově. Alešovi tehdy bylo pouhých jednadvacet let.

Nenechte si ujít

Dobrou duší memoriálu je jeho ředitel Jan Barák, který nám ochotně předal tipy na tři radotínská zastavení.

 „Ve středu od 19 hodin si nenechte ujít zahajovací ceremoniál, na kterém se představí všechny týmy a na který kromě vystoupení krásných mažoretek chystáme i jedno velké překvapení," zve na úvod memoriálu.

 „Druhým lákadlem bude páteční galavečer. Od 19 hodin uvidíte všechny věkové kategorie lakrosových hráčů, od těch nejmenších až po reprezentanty. Ti se utkají s All Stars výběrem zahraničních hvězd. V rámci večera zhlédnete rozmanité dovednostní soutěže. Vše zakončí světelná show," pokračuje dalšími lákadly.

 „Sportovní vrchol přijde v sobotu vpodvečer. Po celý den se hraje o konečná umístění a od 16 hodin jsou na programu semifinálové zápasy. Před duelem o třetí místo se vrátíme v čase o dvacet let zpátky. V rekonstrukci prvního finále memoriálu se utkají týmy LCC Radotín 1994 a TJ Malešice 1994.
Boj o letošní zlato bude zahájen ve 20 hodin," těší se Barák a dodává:

 „Za vidění ale stojí všechny zápasy memoriálu, především ty s účastí zámořských týmů, a jak pevně věřím i ty, v nichž budou hrát radotínské celky," nezapře svůj původ ředitel akce.

Účast v semifinále bude úspěchem, říká trenér LCC Radotín Patrik Procházka

close Trenér LCC Radotín Patrik Procházka. zoom_in Radotínští Custodes loni podlehli až ve finále týmu Megamen Boston 5:11, letos by chtěli tento úspěch minimálně zopakovat. Jejich pozice je ale složitější. Už ve skupině totiž narazí na skotské Glasgow Clydesiders a finské Silver Birch Leafs. V případě postupu do čtvrtfinále by na ně měli čekat kanadští Pioneers. Tak těžká je pozice největších českých favoritů, na jejichž lavičce stojí 44letý kouč Patrik Procházka.


Trenére, co pro vás znamená účast na Memoriálu Aleše Hřebeského?
V první řadě vzpomínku. Aleše jsem znal, hrál jsem s ním, chodil s ním do posilovny. Byl to můj dobrý kamarád a jeho smrt mě osobně velmi zasáhla. Jen těžko jsem se s jeho odchodem srovnával.

A po sportovní stránce?
V každém případě vrchol sezony. Samozřejmě hrajeme i českou ligu, kterou ale už sedmým rokem vyhráváme a tak tři roky v ní nemáme konkurenci. Na turnaj se najednou sjedou nejlepší týmy z celého světa a hned je o co hrát.

Jak probíhala příprava?
Oproti předešlým letům jsme ji trochu změnili. Na memoriálu narazíme na hodně zámořských týmů, které mají jiný styl hry a daleko větší důraz kladou na fyzickou kondici. Proto jsme se místo vytrvalosti věnovali rozvoji síly a rychlosti.

Ve skupině narazíte na finský a skotský celek. Jak těžcí jsou to soupeři?
Finové, kteří se účastní tuším třetího ročníku, mají ve svém středu spíš fieldové hráče, (jedna z odnoží lakrosu, která není tak kontaktní jako boxlakros, pozn. redakce) takže je pro ně boxlakros trochu neznámou. Jako fieldoví hráči už ale někam dospěli, a tak půjde o velmi kvalitní soupeře. Skotské mužstvo je pro nás velikou hádankou. Jde taktéž o fieldové hráče, kteří by ale měli mít zámořské posily.

Cítíte se být favority skupiny?
Ano, výsledky z minula i naše letošní ligové výkony nás k tomu opravňují.

Jak vzpomínáte na loňský ročník a vaši finálovou účast v něm?
Se smíšenými pocity. Dodnes si myslím, že jsme ve finále mohli zahrát lépe a měli na to získat pohár. Jako veliký problém se ukázalo, že v lize v průběhu roku neodehrajeme prakticky žádné těžké zápasy.

Letos narazíte s největší pravděpodobností ve čtvrtfinále na Pioneers. Jak moc vám to hatí cestu za medailí?
Náš brankář říká, že pokud se utrhne hausbót, tak může doplavat daleko. (směje se) A já dodávám, že v utkáních, která trvají jen dvakrát patnáct minut, může porazit každý každého. Pokud se dokážeme koncentrovat, tak jsou i proti Pioneers naše šance otevřené.

Se kterým týmem byste si chtěl na akci zahrát?
Se všemi zámořskými. Jelikož to je pro kluky obrovská zkušenost. Porazit je znamená, že máme velmi dobrý tým.

Jak musí hrát české družstvo, aby vyhrálo nad týmem ze zámoří?
To je to, co nevím. (směje se) Ne vážně, já to vím, ale je strašný problém to dostat do hlav hráčů. Po celou dobu střetnutí musíme hrát stoprocentně koncentrovaně, s maximálním nasazením a s vírou ve výhru. Je třeba plně využít síly útočníků, rychlými přihrávkami rozebrat natolik obranu soupeře, aby se dávaly góly prakticky do prázdné branky.

Na co byste chtěl pozvat diváky?
Na úžasný zážitek. Závěrečné boje budou malým svátkem všech boxlakrosových fanoušků. Ty co ještě nenašli kouzlo naší hry, zvu na tvrdý, dynamický sport. Nic ale nejde bez taktiky. Hráč boxlakrosu musí být minimálně herně chytrý.

Jaké jsou vaše turnajové cíle?
Účast v semifinále bude letos úspěchem. Konkurence je totiž opravdu prvotřídní. Všechny zámořské celky myslí jen na vítězství. Ani my se ale nevzdáváme. Stejně tak mohou uspět i London Knights, Dublin Riggers nebo typicky pohárové mužstvo SK Lacrosse Jižní Město.

Trochu zkrácený program turnaje, aneb cesta ke zlatu

středa 24. dubna
9.50 skupina A: Pioneers–Polish Eagles
10.40 C: TJ Malešice–Vienna Monarchs
11.30 D: Deutschland Adler–LCC Wolves
12.20 E: Silver Birch Leafs–Glasgow Clydesiders
13.10 F: Green Gaels–Bats Bratislava
14.00 G: LC Slavia Praha–Spartiates/Goldstar
14.50 A: Dublin Riggers–Polish Eagles
15.40 B: SK Lacrosse J. Město–Bundeswehr Lacrosse
16.30 C: Love You to Death–Vienna Monarchs
17.20 G: Megamen Boston–Spartiates/Goldstar
18.10 D: Nova Scotia Privateers–LCC Wolves
19.00 Slavnostní zahájení
19.40 E: LCC Radotín–Glasgow Clydesiders
20.30 C: Love You to Death–TJ Malešice
21.20 A: Dublin Riggers–Pioneers

čtvrtek 25. dubna
8.00 B: London Knights–Bundeswehr Lacrosse
8.50 F: Bats Bratislava–Green Gaels
9.40 D: Nova Scotia Privateers–Deutschland Adler
10.30 B: SK Lacrosse J. Město–London Knights
11.20 E: LCC Radotín–Silver Birch Leafs
12.10 G: Megamen Boston–LC Slavia Praha
13.00 osmifinále 1: A1–C2
13.50 osmifinále 2: A2–B2
14.40 osmifinále 3: B1–D2
15.30 osmifinále 4: C1–E2
16.20 osmifinále 5: D1–F2
18.50 osmifinále 6: E1–G2
19.40 osmifinále 7: F1–T15
20.30 osmifinále 8: G1–T16

pátek 26. dubna
14.40 čtvrtfinále 1: vítěz O1–vítěz O6
15.30 čtvrtfinále 2: O4–O8
16.20 čtvrtfinále 3: O3–O7
17.10 čtvrtfinále 4: O5–O2

sobota 27. dubna
16.00 semifinále 1: vítěz Č1–vítěz Č3
17.00 semifinále 2: Č2–Č4
19.10 utkání o 3. místo
20.00 finále
Vyhlášení výsledků a zakončení memoriálu

Aktuální informace naleznete na stránkách www.ahmemorial.cz a www.prazsky.denik.cz i v tištěné podobě Pražského deníku.

Všechna utkání zařadila do svého programu internetová televize www.net-tv.cz.