Mistrovství světa ve vodním slalomu bude v roce 2013 hostit pražská Troja. Český svaz kanoistiky pořádáním šampionátu oslaví sto let od svého založení. Česká republika zorganizuje vodácké mistrovství od 11. do 15. září 2013 a akci získala po nezvykle krátké době; naposledy se v Praze konalo MS v roce 2006.

"Byl to nápad našeho předsedy, protože v tom roce bude česká kanoistika slavit sto let," řekl dnes novinářům ředitel organizačního výboru Jiří Rohan s poukazem na iniciativu Jaroslava Pollerta. Mezinárodní kanoistická federace přidělila Praze organizování světového šampionátu na svém víkendovém zasedání v Budapešti.

Konání MS na stejném místě po pouhých sedmi letech je nezvyklé, kanoistická federace k podobnému kroku sáhla jen jednou v historii. "Je to výjimka, naposledy se to stalo v šedesátých letech v Rakousku," upozornil Daniel Stach z organizačního výboru.

Rohan přitom před sedmi lety prohlásil, že takový šampionát už nechce kvůli jeho náročnosti nikdy organizovat. Nakonec ale změnil názor. "Dlouho jsem o tom přemýšlel, protože to je neuvěřitelné množství práce," uvedl.

Snahou organizátorů je nový kanál

Jeho podmínkou bylo, že v organizačním výboru budou stejní lidé jako při minulém pražském šampionátu. "Když s tím všichni souhlasili, tak jsem řekl, že do toho půjdu," přiznal Rohan. "Možná jsem ve skrytu duše doufal, že to vyhraje někdo jiný," doplnil v žertovném duchu. "Ale na druhou stranu je to dobře pro motivaci domácích závodníků," uznal.

V současnosti probíhají v Troji velké stavební úpravy na tunelu Blanka, který by měl být hotový na konci roku 2012. "Takže věříme, že se to stihne, protože pro nás by to byla velká komplikace," uvedl Stach.

Snahou organizátorů je postavit v Troji nový kanál. "Ale je otázka, zda se to povede stihnout. Je to spíš sen než cíl," uvedl Stach. "Je to vize, pracujeme na studii, jsme ale na začátku a sto let kanoistiky je asi brzo, abychom to stihli," doplnil Rohan.

V letošní sezoně bude Praha od 18. do 20. června hostit závod Světového poháru.