Vezme si skrz mříže čtvrtku jablka a rychle ho zhltne. Za chvilku si zaržáním řekne o další kousek. Ten černý hřebec má jméno Blue Coral. Oznamuje to i cedulka na vratech stání, prvního hned po vchodu do stáje.

„Ale velké výhody nemá,“ říká trenér Tomáš Šatra, který se o klenot majitele Jiřího Charváta, který za něj zaplatil rekordních sedm milionů korun, ve Velké Chuchli stará.

V sezoně dnes čtyřletý kůň kraloval na mílových tratích. Vyhrál čtyři ze šesti dostihů, přičemž okouzlil triumfem v Bratislavské míli o 13 délek. Teď je čas odpočinku.

Koně od konce října přibližně do února „nepracují“. Blue Coral má budíček v šest ráno, dopoledne jen lehký výběh, jinak tráví čas ve svém stání. „V tréninku potřebuje dobrého jezdce, ale jinak je klidný,“ povídá Šatra. Kůň má libůstku – po tréninku se rád vyválí divoce v písku. „V zimě je tam ale bahno, tak to mu šanci nedáme,“ dodá Šatra.

Bahno koně trochu i mate. „U některých vyvolává dojem, že je jaro a budou dostihy,“ říká trenérka Ivana Pešková. Jako každý dostihový kůň dostává Coral šest kilo sena a stejný příděl ovsa. „Plus doplňkové granule,“ říká trenér.

V Chuchli je Blue Coral největší hvězdou. Celkem zde přezimuje až okolo 160 koní. A nejčastější „zábavou“ pro hříbata, závodní i starší koně je kolotoč. Koně v něm chodí dokola před prací i po ní.

„Je to pro nás nenahraditelný pomocník. A pohyb koně potřebují,“ kývne další z trenérek Lucie Vondrová. „Zastoupí práci jednoho až dvou lidí, šetří čas, všechno,“ říká.

Modernější boxové kolotoče mají v Chuchli dva, jinak se koně točí přivázaní. „Ty uvazované už jsou ve světě přežitek, ale jeden stojí půl milionu, to si málokdo z majitelů dovolí,“ konstatuje Šatra. Je to odraz finanční krize? Ne, spíše v Česku nemají dostihy takovou podporu jako například ve Velké Británii.

Koně se ale kupují dál. Třeba František Hrubý, majitel Magica Slippera (letos druhého ve slovenském Derby) má týden v jedné z vedlejších stájí od Blue Corala čtyři nové mladé koně z Francie.

„Bohužel jsme letos o čtyři nadějné koníky přišli,“ říká Hrubý u stájí. Přijel se do Chuchle se svými „miláčky“ před svátky rozloučit. „Hýčkaní jsou pořád,“ směje se.

Dopolední práce u stájí pomalu končí. Už jen pár koní má v sedle jezdce, kteří s nimi chodí po pískové dráze.

I pro dostihové koně se chystají svátky. Na stájích mají větvičky a věnečky. Na Štědrý den dostanou i nějaké ty dobroty – jablka a mrkve.