Co vás přivedlo do Motola?
Už bylo načase začít závodit. Měsíc jsem jenom trénoval a teď začínám ladit formu na mistrovství republiky v krosu. Motolské jamky jsem běhal už jako junior, závod mám rád, proto jsem tu začal.

Čím si vás závod získal?
Jde o první kros, který jsem jako dorostenec běžel. Navíc jsem na něm hned získal stříbrnou medaili. Atmosféra v Motole je jedinečná. Skvělé je hlavně to, že běží všechny věkové kategorie. Ráno se fandí dětem, a ty vám odpoledne podporu vrátí. Když jsem chtěl polevit, pomohly mi.

Výhra se rodila poměrně snadno. Souhlasíte?
Pauza na mně byla znát. Ze začátku jsem se trápil. Chvíli trvalo, než jsem se rozběhl. Nakonec jsem ale zvítězil a zažil pozitivní emoce. Ty se hodí každému.

Třeba na republikovém šampionátu. Co vám jamky napověděly o formě?
Připravuji se na dráze. Potřeboval jsem si vyzkoušet měkčí a rozbahněnější terén. A taky kopce. A k té formě? Potvrdil jsem si, že mám na čem pracovat a co ladit. (směje se)

Loni jste skončil na mistrovství republiky pátý mezi seniory a první v kategorii do 22 let. Na jaké umístění letos pomýšlíte?
Nejdůležitější pro mě je, že jde o kvalifikaci na mistrovství Evropy. A na ně postoupí vítěz každé kategorie. Chci tedy obhájit zlato do 22 let. Mezi seniory by mě lákala medaile. Konkurence ale nespí, takže bych jako úspěch bral umístění do pátého místa.

Běháte distance od 800 metrů do 10 kilometrů. Na dráze i v terénu. Není takový rozptyl příliš široký?
Osmistovku už běhám jen jako test rychlosti. Věnuji se hlavně mílařským tratím od 1500 metrů po pět kilometrů.

Dráha se s terénem doplňuje?
Pokud nepatříte k absolutní špičce, je to asi jediná cesta. Dráhová sezona trvá krátkou dobu, pak nastane příprava a v ní jsou ideální krosy. Někdo má jiný názor, mně se to ale osvědčilo.

A k těm vzdálenostem. Příprava na 1500 a 5000 metrů musí být jiná. Jak ji zvládáte?
Delším tratím zatím nevěnuji, co by potřebovaly. Z mílařských úseků se snažím těžit na těch vytrvalostních. Jak stárnu, rychlost začínám přetvářet ve vytrvalost.

A to nás přivádí zpátky k seriálu Kilpi Trail Running Cup, jehož hlavní náplní jsou půlmaratony. Vyzkoušíte si v budoucnu nějaký?
To je lákavá myšlenka. Už jsem dva půlmaratony běžel. V budoucnu k nim budu směřovat.

Motolské jamky 2018 – 10 kilometrůMuži:
1. Viktor Šinágl (Olymp Praha) – 34:53
2. Denis Wachtl (Stodůlky) – 36:14
3. Gerron Stewart (Spartak Praha 4) – 36:19

Ženy:
1. Anna-Marie Hejná (Silvini-Madshus) – 46:16
2. Romana Lojková (SRTG Praha) – 46:56
3. Radka Faltusová (Jablonné nad Orlicí) – 47:20

Kilpi Trail Running Cup 2018Celkové pořadí (po sedmi závodech):
1. Pavel Veselý (ročník 1966) – Horní Rokytnice
2. Radka Faltusová (ročník 1972) – Jablonné nad Orlicí
3. Tomáš Nohejl (ročník 1967) – SK DNF/Salming