Trefné, výstižné. Medaile, navíc rovnou zlatá, je vysvobozením. Zřejmě málokdo ji čekal. Jenže… Jinak se biatlonistům moc nedařilo. Moc? Asi by se našli tací, kteří by řekli, že vůbec.

Zvláště když se českým reprezentantům nepovedla tečka za šampionátem jak sobotní štafety, tak nedělní závody s hromadným startem nepřinesly fanouškům doušek radosti.

Norský biatlonista Sturla Holm Laegreid a jeho radost ze zlata na MS
Kousek od elitní desítky. Moravec se usmíval: Čert vem jednu sekundu

Asi nejlépe si vedla právě Davidová. Nejprve podržela tým (ale se ztrátou už nešlo skoro nic dělat). O den později sama bojovala o dobré umístění. Akorát… „Nejely mi lyže,“ zoufala si česká hvězda. „Od třetího kola jsem umírala,“ dodala.

Ano, a nestalo se to letos poprvé. V závodě s hromadným startem ji navíc trápila smůla. Z výborné pozice na startu se brzy propadla, protože dvakrát upadla. „Takže jsem na první střelbu přijela poslední. Alespoň jsem pak střílela rychle,“ popisovala Davidová. Nakonec z toho rezultovala třináctá příčka.

Sezona ještě nekončí 

Žádná sláva, zvláště když nejlepší byly na hony daleko. Otázkou je, zda není na vině právě materiál (lyže a máza). Mluvil o tom i Rybář, který neskrýval roztrpčenost. „Je to špatné. Když sportovec ví, že bude muset něco dohánět, ovlivní ho to. I střelbu,“ řekl.

Přesně to se stalo Michalu Krčmářovi. Jediný Čech, který dostal šanci jet hromadný závod, skončil na chvostu. Celkem pět chyb, 26. místo. „Větší problém byl ve mně,“ zhodnotil biatlonista sympaticky. „Pokud v této konkurenci chcete uspět, musíte riskovat. Byl to asi nejhorší závod tady, ale snad jsem ostudu neudělal. Každopádně spokojený odjíždět nebudu,“ poznamenal.

Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.
Velká úleva. Zlato přišlo v pravou chvíli, oddechl si šéf biatlonistů Hamza

Ano, v tomto duchu by se dalo hodnocení uzavřít. Češi musí oslavovat Davidovou. Zaslouží si to. Ale zároveň je třeba zapracovat na spoustě věcí. Ve škole by to stačilo na „pěknou“ trojku.

Ovšem sezona ještě nekončí! Její další průběh zpříjemní českým biatlonistům i závody na domácí půdě.