Díky jeho skvělým výkonům to byl triumf famózní, ale na druhou stranu i nečekaný, protože se mu v předchozích letech v Praze nedařilo. Navíc ještě se před dvěma týdny kvůli sešroubovanému kotníku nevěděl, jestli bude moct nastoupit.

Díky jeho skvělým výkonům to byl triumf famózní, ale na druhou stranu i nečekaný, protože se mu v předchozích letech v Praze nedařilo. Navíc ještě se před dvěma týdny kvůli sešroubovanému kotníku nevěděl, jestli bude moct nastoupit.

Může být příkladem 

„Tohle naše plochá dráha potřebovala. Nemáme moc závodníků a takový úspěch by mohl k motorkám přivést další kluky,“ říkal dojatě reprezentační trenér a bývalý slavný závodník Milan Špinka.
 Sobotní závod před vyprodanou Markétou odstartoval hymnou v podání dětského pěveckého sboru Rolnička a parádou motocyklů Harley-Davidson. Pak už za ohlušujícího jekotu stovek vuvuzel vyrazili do lítých soubojů plochodrážní gladiátoři.

Milík si v první vystoupení nepočínal špatně. O lepší umístění, než byla třetí příčka, ho připravil Slovák Vaculík, ale tento souboj nebyl jejich poslední.  „Nebyl jsem úplně v pohodě, ale od druhé jízdy jsem se zklidnil. Přestal jsme Grand Prix vnímat jako šampionát, ale jel jsem, jako by šlo o normální český závod, a to mi pomohlo,“ prozradil pardubický závodník.

V další jízdě nestačil na Australana Holdera 

Ve druhém vystoupení skvěle odstartoval a nikomu nedovolil, aby ho předstihl. Výhra byla něco skvělého! Naposledy ji zažil v roce 2012 Josef Franc. Vašek Milík ale neměl dost. Pro další tři body si dojel v napínavém souboji s Polákem Zmarzlikem. V další jízdě nestačil jen na Australana Holdera a po závěrečné sérii zaokrouhlil zisk na deset bodů. Kdo by řekl, že postoupí s druhým nejvyšším bodovým součtem do semifinále?

V něm na něj čekal Američan Hanncock, Dán Kildemand a Martin Vaculík. Po střetu Čecha se Slovákem v první zatáčce zůstal na druhém místě domácí jezdec a finále bylo na světě. „Ani nevím, jak se vše semlelo. To si člověk nestačí uvědomit. Byl jsem rychlý, mohl jsem zaútočit i na první místo, ale nemělo cenu nějak bláznit,“ prozradil Milík.

Čekání trvalo čtrnáct let 

Ve finále se rozhodl pro třetí dráhu. Stál mezi Polákem Dudkem a Australanem Doylem. Ten nakonec po fantastickém výkonu zvítězil, Čech urval třetí příčku a Markéta vybuchla nadšením, když objížděl čestné kolečko po zadním kole.  Čtyřiadvacetiletý mladík tak navázal na Lukáše Drymla, který jako poslední Čech vystoupil v roce 2003 díky druhému místu ve švédské GP na stupně vítězů.

„Všechno mi asi dojde až za pár dní doma. Po závodě jsem ještě pořád plný adrenalinu, ale teprve později si vyhodnotím, že jsem byl třetí v Grand Prix na Markétě. Mám velikou radost, jezdilo se mi parádně,“ smál se v rachotu závěrečného ohňostroje.

Václav Milík: Sobota potvrdila, že se mohu úspěšně měřit se světovou elitouZatímco před rokem se po pražské Grand Prix pod rouškou tmy po anglicku vytratil, tentokrát si sobotní noc parádně užíval. Václav Milík možná ještě nikdy tolik rozhovorů neposkytl, ale problém s tím neměl. Z angličtiny přecházel do češtiny a nevadila mu ani polština. A nelze se divit. V Polsku závodí a na Markétě dokázal pokořit kompletní kvartet plochodrážní velmoci.

V předchozích letech jste jako držitel divoké karty na Markétě paběrkoval. Čím to, že jste letos skončil na pódiu?
Určitě mi pomohly zkušenosti z minulosti. Už jsem nebyl tak vykulený, kdo stojí na startu vedle mě. S většinou soupeřů se utkávám v polské nebo švédské lize a všechny jsem porazil. Dneska jsem se udržel nervy na uzdě a začalo se mi dařit jako v jiných závodech.

Den předtím jste říkal, že myslíte na semifinále. Díky čemu jste plán překročil?
Dostal jsem se do pohody. Když už jsem byl ve semifinále, říkal jsem si, že by to mohlo vyjít na finále. A když už jsem byl mezi čtyřmi, nechtěl jsem chybět na stupních vítězů…

Co jste prožíval při vyhlášení a následných oslavách?
Hlavně moc děkuji všem fanouškům. Byli úžasní. Když jsme objížděli čestná kolečka, uvědomil jsem si kolik lidí mi fandí. Byl jsem z toho docela naměkko.

Takový úspěch zaslouží oslavu. Jak to provedete?
Na oslavu teď není vůbec čas, sezona je v plném proudu. Hned z Markéty odjíždím do Wroclavi, kde mě čeká další závod polské ligy (jel se v neděli – pozn. red.).

Dosáhl jste úspěchu. Co je potřeba, abyste jezdil Grand Prix jako stálý účastník?
Nejdřív musím postoupit do Grand Prix Challenge a z něj přímo do seriálu mistrovství světa 2018. Chci být stálým jezdcem Grand Prix a po dnešku je jasné, že bych se mohl s elitou úspěšně měřit a nemusel spoléhat na divoké karty.