"Dnes ráno jsem popsal panu premiérovi rezignaci. Důvodů bylo několik - tím nejdůležitějším je pracovní vytížení a s tím spojený rodinný život. Pracovní vytížení bylo opravdu enormní. Nebylo to impulzivní rozhodnutí. Přemýšlel jsem o něm několik měsíců, v podstatě od konce ledna," přiblížil na tiskové konferenci Milan Hnilička.

Někdejší hokejový gólman však považoval za důležité ve funkci setrvat navzdory lednovým událostem, po kterých se o jeho rezignaci hlasitě hovořilo. A to z několika důvodů, přičemž jmenoval například dokončení agendy a včasné vyplácení dotací. "Bylo důležité neopouštět funkci," zdůraznil. 

K rezignaci šéfa Národní sportovní agentury došlo krátce poté, co v ní na pokyn předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) proběhla kontrola ministerstva financí, která zjistila celou řadu nesrovnalostí. Hnilička však popřel, že by rezignaci podal kvůli výsledkům auditu. "K tomu auditu se nemůžu vyjadřovat, podali jsme vysvětlující námitky na všechno," konstatoval Hnilička. "Žádné peníze se neztratili, jednali jsme hospodárně," dodal. 

Hnilička rezignaci podal k 17. květnu a podle svých vlastních slov nepředpokládá, že by pokračoval v politické kariéře. Raději by se totiž vrátil ke sportu. „Pevně věřím, že můj nástupce bude pokračovat v nastaveném trendu, agentura se personálně doplní a bude moct fungovat dále,“ prohlásil. 

Premiér Babiš Hniličkovi poděkoval za odvedenou práci. "Během dvou let díky své urputnosti vybojoval a vybudoval vlastně takové menší ministerstvo sportu," sdělil předseda vlády ČTK. 

O Hniličkově rezignaci se mluvilo hlavně na konci ledna, kdy se v době vládních nařízení zúčastnil narozeninové oslavy exposlance Petra Bendy v teplickém hotelu. "Byl jsem tam poblahopřát letitému příteli, kterého znám ještě z dob, kdy jsem hrál hokej. Jsem také jen člověk, bylo to hloupé rozhodnutí," uvedl později Hnilička. Nejprve ovšem tvrdil, že byl v hotelu na pracovní schůzce. 

Kvůli účasti na oslavě, která porušovala platná covidová opatření, se Hnilička vzdal poslaneckého mandátu, v čele Národní sportovní agentury však nakonec zůstal. A to i díky podpoře sportovních svazů a organizací.

Postavil se za něj Babiš

Z postu předsedy agentury mohla Hniličku odvolat vláda, přičemž část ministrů se v minulosti vyjádřila, že by pro jeho konec hlasovala. Odvolat jej naopak nechtěl premiér Andrej Babiš (ANO). "Udělal chybu, které velmi lituje. Omluvil se. Rezignoval na post poslance. Máme ale osm měsíců do voleb, tak si nemyslím, že by bylo správně ho odvolávat," řekl Babiš Deníku na konci ledna. 

Někdejší hokejový brankář, který v reprezentaci sehrál celkem 106 utkání, byl od roku 2018 vládním zmocněncem pro sport. V roce 2019 se pak ujal vedení Národní sportovní agentury, jež od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy převzala sportovní agendu, a to včetně rozdělování dotací. Všechny státní prostředky ovšem agentura začala rozdělovat až letos. 

Podle serveru Seznam Zprávy byly problematické zejména dotace z programu Můj klub určené na podporu dětí a mládeže. Server rovněž upozornil, že agentura angažovala pro schvalování dotací externí firmu Moore Czech Republic. Kontroloři údajně zjistili i další nedostatky, například chybně nastavené parametry některých dotačních programů nebo nedostatečné kontrolní mechanismy.