V prvním letošním mítinku série World Athletics Tour se kromě domácí špičky objeví i jednotlivci ze Slovenska, Rakouska, Maďarska, Polska, Německa a USA. Hvězdou Memoriálu Josefa Odložila bude slovenský sprinter Ján Volko.

„V souboji s českou špičkou se můžeme dočkat kvalitních výkonů,“ upozorňuje ředitel mítinku Miroslav Ševčík na halového mistra Evropy.

V hlavním závodě memoriálu závodě na 1500 metrů, v němž Josef Odložil na OH 1964 v Tokiu vybojoval stříbrnou medaili je favoritem Rakušan Andreas Vojta.

Čechoameričanka na osmistovce

Zajímavou postavou bude na osmistovce, kde si to o prvenství zřejmě rozdají Diana Mezuliáníková a Kristiina Mäki, Američanka Kimberley Ficenecová. Dcera českých rodičů se vydala do jejich staré vlasti. Trénuje pod vedením Pavla Červinky a poběží v dresu Sparty.

Souboj bude okořeněný i účastí Lady Vondrové a Slovenky Ivety Putalové, přičemž hlavní disciplín obou je poloviční trať.

V televizním přenosu se objeví i překážkář Petr Svoboda nebo dálkař Radek Juška. Vrcholem mítinku ale budou oštěpařské soutěže. V ženské, jež prvně ponese jméno legendární Dany Zátopkové, by měly hrát prim Nikola Ogrodníková či její parťačka ze skupiny Jana Železného Irena Gilarová.

Největší adept na vítězství mezi muži je jejich tréninkový kolega Jakub Vadlejch.

Vadlejch by rád hodil daleko

„Odložil je pro mě srdcová záležitost. Hází se na stadionu, kde trénuju čtrnáct let. Poslední tři ročníky jsem vyhrál v docela dobrých výkonech. Předloni to bylo dokonce 89,09 metrů. Rád bych zase hodil daleko,“ přál si český oštěpař číslo jedna.

Večernímu mítinku budou odpoledne předcházet závody mládeže. „Abychom dodrželi hygienické předpisy, děti budou muset po svém vystoupení Julisku opustit. Organizace nebyla snadná. Do povoleného množství lidí jsme museli započítat 30 rozhodčích, stejný počet na technickou četu a deset antidopingových komisařů,“ vysvětloval Ševčík.

„Posledním otazníkem tak zůstává nejisté počasí. Podle předpovědi by ale večer nemělo pršet,“ dodal.