„Povedlo se nám přivést přes padesát elitních atletů, což se projevilo na výsledcích. Ale nebylo to jen o výkonech. Myslím, že si závod v kouzelné atmosféře večerní Prahy užili všichni startující,“ uvedl předseda organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

Závod Birell Grand Prix Praha, který se pyšní oceněním World Athletics Label Road Race, se do centra metropole vrátil po tříleté odmlce způsobené restrikcemi v boji proti covidu. A lepší comeback si fanoušci přát nemohli. Startovní listina Birell Běhu na 10 kilometrů byla plná velkých jmen. Jedním z největších favoritů na vítězství byl světový rekordman na této trati Rhonex Kipruto, který se však oproti očekávání umístil až na osmém místě.

Noc strávil na letišti

Se závodem, který byl odstartován na Náměstí Republiky, si nejlépe v čase 27:24 poradil Hicham Amghar z Maroka. „Jsem velmi šťastný, protože jsem výhru vůbec nečekal. Noc jsem totiž kvůli špatnému spojení strávil na letišti a do Prahy jsem si tedy přijel spíše jen tak zaběhat. Neměl žádná velká očekávání, ale byl to fantastický závod. Skvělé počasí a hlavně neuvěřitelní fanoušci, jsem nadšený. Byla to nádhera. Do Prahy se chci určitě vrátit,“ radoval se osmadvacetiletý závodník.

V roce 2018 si v Praze zaběhl osobní maximum, nyní ho na stejném místě překonal. „Jsem tady potřetí a rozhodně to je ta nejlepší účast. Tenhle závod je úžasný, jeden z nejrychlejších na světě, a to mi vyhovuje. Určitě přijedu i příště,“ doplnil Maročan. Jen o vteřinu za ním dosprintoval Etiopan Tadese Worku Gebresilase (27:25), na stupně vítězů se probojoval ještě Keňan Patrick Kabirech Mosin (27:27).

Keňanka Cheptaiová zvládla trať za 30:16. „Počasí bylo pro závod skvělé, byl to obrovský rozdíl proti hroznému počasí při jarním půlmaratonu v dubnu. Běželo se mi skvěle a fanoušci byli taky výborní. Prostě krásný závod,“ prohlásila třicetiletá vytrvalkyně, za níž doběhly její krajanky Jesca Chelangatová (30:23) a Faith Cheronová (30:56).

Vebr si opět vylepšil osobní rekord

V české konkurenci se nečekaně prosadil Patrik Vebr. Na trati strávil přesně půl hodiny a na vítěze ztratil 2 minuty a 36 vteřin. „Chtěli jsme mířit na čas kolem třiceti minut. Byla tam taková skupinka a vyšlo to nejlíp pro mě,“ radoval se. „Noční Praha je naprosto skvělá, fanoušci podél trati byli fantastičtí. Já ten závod miluju. Běžel jsem ho podruhé a podruhé jsem si udělal osobní rekord,“ jásal Vebr.

Nejrychlejší Češkou se stala Tereza Hrochová (33:42). „Atmosféra byla úžasná, diváci nás hnali dopředu, byl to nádherný závod,“ zářila česká vítězka, která hned po závodě spěchala do Chebu, protože v neděli v deset ráno běžela na dráze závod na 5000 metrů v rámci Mistrovství ČR atletických družstev.

Součástí programu Birell Grand Prix byl tradičně adidas Běh pro ženy na 5 km, který byl spojený s neziskovou organizací Loono a jehož se zúčastnilo 2000 závodnic. „Tento závod v magickém prostředí podvečerní Prahy byl plný neuvěřitelné energie. Věřím, že si z něj všechny dámy odnesly krásný zážitek,“ dodal Capalbo.

Celkem se na start obou závodů postavilo téměř 7500 běžců.