Nejznámější zástupce pražského motoristického sportu řeší trable. Polovina jeho šestičlenného týmu je totiž po operacích a nestihne začátek blížící se sezony. Chtělo by se říci, že neštěstí nechodí po horách, ale zasedlo si na motocyklisty z Markéty. Tři z nich budou chybět na otvíracím podniku sezony Prague Open.

Kůs se pečlivě připravoval na sezonu

Jen pro ilustraci. Michal Škurla měl z loňska pochroumané rameno. Přes zimu ale neměl žádné problémy, a tak se zdálo, že bude fit. Jenže na konci února ho začal kloub bolet a musel na operaci s poškozeným vazem. Chybět bude dva až tři měsíce.

Matěj Kůs se pečlivě připravoval na nadcházející sezonu, avšak v závěru března při tréninkovém závodě v Polsku zachytil hákem o mantinel a po kolizi se soupeřem si zlomil zánártní kůstku u malíčku. Při chirurgickém zákroku mu lékaři nohu zpevnili šroubem. Vrátit by se mohl za tři týdny.

Špatný začátek - dobrý konec? 

Do třetice všeho nedobrého potkala smůla i Zdeňka Holuba. Při soustružení kovové součástky na motocykl mu vlétl drobný úlomek do oka a skončil na operačním sále. Je už v domácím léčení, oko je v pořádku, ale v jeho případě jsou odhady návratu na dráhu nejisté.

„Tohle nepamatuju," nechal se slyšet manažer AK Markéta Tomáš Topinka. „Zranění k ploché dráze patří, bývají i v úvodu sezony, ale spíš se hromadí až ke konci závodního období. Jen si říkám, špatný začátek – dobrý konec," kroutil hlavou.

Půjde o divokou kartu na Grand Prix 

Na otvíracím mítinku sezony Prague Open, který slouží hlavně k rozjetí před ligovými soutěžemi, se tedy z pražských jezdců na Markétě představí jen Josef Franc, Ondřej Smetana a mladík Filip Hájek. „Je to šance svézt se v solidní konkurenci. Každý si udělá obrázek o výkonnosti a vítěz bude mít jistotu pozice náhradníka pro červnový závod mistrovství světa na Markétě," sdělil sportovní ředitel AK Markéta Pavel Ondrašík k podniku, který se na břevnovském stadionu jede v sobotu 8. dubna od 15.00 a kromě domácí špičky se v něm objeví i Poláci a Němci.

O divoké kartě českého jezdce na vrcholný světový závod se rozhodne po prvním dílu mistrovství ČR, které se jede v Praze 25. dubna. „Zvážíme všechna pro a proti a v úvahu budeme brát hlavně výsledky z Markéty, protože na ní se Grand Prix jede. To že někdo vyhrává jinde, bude až druhotný argument," pokračoval Ondrašík.

V AK Markéta se budou muse poohlédnout po posilách

„Největší šanci na divokou kartu má pardubický Václav Milík, který je výš než ostatní čeští závodníci. Věřím, že o účast v elitním podniku zabojuje Pepa Franc," dodal k hlavnímu závodu sezony, který se v Praze jede v sobotu 10. června.

Pro českou extraligu se budou muset v AK Markéta vzhledem k marodům poohlédnout po posilách. „Nemáme moc na výběr a jinak to ani dopadnout nemůže. Jméno ještě není domluvené, ale bude to závodník z Polska," prozradil Tomáš Topinka.

Extraligu zpestří  slovenský nováček 

V nejvyšší soutěži se vedle pražského celku z Markéty, ZP Pardubice a AK Slaný představí ještě slovenský nováček SC Žarnovica. Extraliga se pojede stejně jako poslední dvě sezony systémem dvaceti rozjížděk pro všechny čtyři týmy, tedy soubojem „všech proti všem". Oporou slovenského celku bude účastník seriálu GP Martin Vaculík. „Žarnovica se určitě ještě posílí o jednoho zahraničního hosta a minimálně při domácím závodě budou usilovat o výhru," naznačil sílu soupeře Ondrašík.

Hlavní závody sezony na Markétě8. dubna: Prague Open
25. dubna: první díl MČR
2. května MČR juniorů
9. května: extraliga družstev
10. června: MS Grand Prix ČR
29. srpna: MS do 250 ccm
31. srpna: MS do 250 ccm
19. září: extraliga družstev
2. října: Tomíčkův memoriál

Do Břevnova se vrací ragby

Po loňském zápase české ragbyové reprezentace s legendárním celkem Barbarian F. C., se na Markétu sport tvrdých mužů vrátí. V sobotu 15. dubna nastoupí na břevnovském stadionu česká reprezentace proti Lotyšsku. Bude se jednat o souboj v rámci ME divize 2A. Kromě toho na Markétě působí i Ragbyová akademie Olymp Praha, která se zaměřuje hlavně na mladé hráče, kluky i dívky, a sedmičkové ragby, které je olympijským sportem.