Stříbro na něm obhajuje český pár Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová. Formu má, zdá se, jako hrom. Vždyť se v Rakousku probojoval na dělené deváté místo.

Markéto, stihly jste si mezi akcemi trochu odpočinout?

Ano. Rytmus v letní části sezony míváme hodně našlapaný, co týden jsme zvyklé hrát. Upřímně, na mě byl odpočinek až zbytečný dlouhý.

Lze vaše vystoupení na MS hodnotit jen pozitivně?

Výsledek sám o sobě je trochu zavádějící. Jde o číslo, které vás následně někam zařadí. Mistrovství hodnotím velmi pozitivně, odehrály jsme pět kvalitních zápasů. Ve třech ve skupině jsme byly hodně dominantní a pak jsme porazily jeden z nejlepších párů na světě Brazilky. A prohrály jsme až s Američankami, které skončily druhé. Navíc jsme měly šance jít dál. To nás pochopitelně trochu mrzí. Hra, kterou jsme ukázaly, byla ale kvalitní. Líbí se mi, jakým směrem se ubíráme.

Co vám chybí k tomu, abyste získaly dva míče navíc a postoupily do bojů o medaile? Američankám Rossové a Fen-drickové jste podlehly 21:19, 21:23 a 9:15.

V posledním zápase jsme nepodaly svůj nejlepší výkon. I tak jsme byly poměrně blízko postupu. Stále nám toho chybí strašně moc. Jedna věc je hrát stabilně v top 10 a druhá o medaile. Tak daleko ještě nejsme a bylo by zcestné mystifikovat fanoušky, diváky a vlastně celé okolí, kdybychom se prezentovaly jako tým, který bude vždy v semifinále.

Letos jsme získaly dvě medaile a s těmi nejlepšími už umíme hrát. To je krásné, ale potřebujeme ještě spoustu věcí natrénovat, zestabilnit. Na dva body v beach-volejbalu stačí půlminutka nepozornosti a chyb. Přidá se trocha štěstí na druhé straně a rázem jsou z toho body, které rozhodnou.

Předchozí výhra nad třetím nasazeným párem, Brazilkami Agathou s Dudou, by se dala nazvat vaším největším triumfem. Souhlasíte?

Porazit takový tým vyžaduje velice dobrý výkon. Nedokážu říct, jestli nejlepší, co jsme kdy předvedly. Určitě ale šlo o jeden z výborných zápasů, ve kterém jsme dokázaly udržet koncentraci a tlačit až dokonce. Když vyhrajete 16:14, jste ty, které chtěly o malinko víc a měly víc štěstí. Určitě ale šlo o skvělý zápas. 

S Barborou Hermannovou jste se daly dohromady před dvěma roky a mluvily o nutnosti sehrát se. Co to znamená?

Je potřeba se sladit na hřišti. V každé výměně, pokud nechceme hrát z první přes síť, což se často neděje, jsme na sobě závislé. Buď já přihraji Báře, nebo mi ona musí nahrát. V tomhle je mezi námi úzká závislost.

Je potřeba se domluvit, pojmenovat všechny týmové věci. Jde o proces, který trvá dlouho, a ještě teď se objevují situace, ve kterých se ocitáme poprvé. Vlastně se budeme sehrávat pořád.

Jistě ale víte, kde má proces vrcholit. Napadá mě, že na olympiádě v Tokiu?

Bylo by hezké, kdyby se to podařilo a naše forma kulminovala v Tokiu 2020. Je ale lehké si to říct, složitější, aby to takhle dopadlo. Byly bychom rády, kdyby naše hra byla v následujících dvou až třech letech na odpovídající výši.

Nyní jedete na mistrovství Evropy. Devátý pár světa, dá se očekávat medaile?

Očekávat se dá. Dominantní týmy Evropy najdete ale vysoko také ve světovém žebříčku. Byly akce, kde jsme byly druhé a za námi hned Švýcarky nebo Němky. Určitě nemůžeme říct, že nám odpadne devadesát procent soupeřek a jedeme si zahrát turnaj nižší úrovně. Evropské mistrovství je ze všech kontinentálních nejtěžší.

Prozradíte své cíle?

To je těžké. Loni jsme skončily druhé. Říct, že se chceme zlepšit, si ale netroufám. Rády bychom se podívaly do evropské desítky, což je hranice. Pokud bychom skončily hůř, byly bychom zklamané.

Jak moc budete sledovat los?

Na něm ohromně záleží. Člověk může do prvního kola dostat olympijské vítězky nebo slabší soupeřky. Možná nebudeme mít svůj den… Raději se nechme překvapit.

Ještě k jednomu tématu. V září v Praze proběhne mistrovství republiky. Co pro tak kvalitní pár znamená?

Je moc hezké zahrát si jednou za čas doma. Nám se to bohužel příliš často nedaří, protože české turnaje téměř vždy kolidují se světovými. Obě se těšíme. Půjde samozřejmě o úplně jiný turnaj: čeští fanoušci, naše rodiny… Akce pro nás smysl stoprocentně má.

Nicméně ji musíte vyhrát. Nic jiného se od jedniček nečeká.

Zlato jisté nemáme. Český beach je silný. Je tu spousta dobrých párů, akorát se o nich nepíše a nemluví.. Sleduje se jen světová tour.