Aby se jí to povedlo, trénuje nyní v keňském Itenu. Příprava ve vyhlášeném vysokohorském kempu se jí vyplatila už loni. Do Dauhá se kvalifikovala právě po soustředění v tomto středisku. „Běhá tady spousta elitních běžců. Znám to tady. Vím, kde je lepší trénovat to či ono. Znám také pár místních lidí,“ vypráví pro Deník dvaatřicetiletá vytrvalkyně, která se v době, kdy patřila ke komunitě běžeckých hobíků, živila jako trenérka, záchranářka nebo barmanka.

Trénink v Itenu má svá specifika. „Pobývám v nadmořské výšce 2300 metrů, ale na trénink sjíždíme do zhruba dvou kilometrů. Je tu slunečno, ale občas hodně fouká. To je také jeden z důvodů, proč Keňané běhají brzy ráno. Riziko silného větru se snižuje,“ vysvětluje. Po nezbytné aklimatizaci má podle plánu běhat kolem 160 až 180 kilometrů týdně.

„Mám zkušenosti ze společných tréninků s Afričany, ale zatím jsem se domluvila jen s vodičem na dlouhý běh. Bylo by příjemné si to proložit výběhem se skupinou Keňanů, ale musím být na podobné výkonnostní úrovni. Jinak se to nemusí vyplatit,“ upozorňuje svěřenkyně Pavla Červinky, který za ní do Keni teprve dorazí.

Čas 2:29:30, který zaručí cestu do Tokia, se snaží z hlavy vytěsnit. „Nehodlám se tím svazovat. Mám nějaký cíl a k němu bych se ráda propracovala. Už takhle jsme stanovili laťku hodně vysoko, a tak se nechci rozptylovat. Nevím, jestli se olympiáda povede, ale zatím všechno probíhá, jak má,“ vykládá rodačka z Plánice u Klatov.

Jen jeden pokus 

Letos má za sebou již první větší závod a dopadl nadějně. Při nedávném půlmaratonu v Barceloně si vylepšila osobní rekord o 72 sekund na 1:15:31. „Byl to jen test. Cítila jsem rezervy,“ přiznává žena, která se zatím nevzdává role fitness trenérky, ale zároveň ji už podporuje ASC Dukla a atletický svaz.

Do Rotterdamu (loni se tam nominovala na MS) zamíří krátce po pětitýdenním pobytu v Itenu. „Je to jediná šance na olympijský limit. Vzhledem k tomu, že příprava trvá nějakou dobu a závod je dost vyčerpávající, další pokus už mít nebudu. Leda až o čtyři roky později,“ dodává s úsměvem.