Každý má tak podíl na výsledku závodu a umístění. Časy všech účastníků se zprůměrují a získané body se sečtou s body elitních atletů. Tým s nejvyšším bodovým součtem se stane vítězem. Kromě toho každý tým podporuje dobročinnou akci.

Je možné zvolit tým Mattoni, který podporuje nadaci Lidé a příroda, kde je kapitánem vodní slalomář Jiří Prskavec. Druhou možností je Prague Aiport s neziskovou organizací K srdci klíč a s kapitánem Jiřím Ježkem, šestinásobným paralympijským vítězem v cyklistice. Dále pak Volkswagen Financial Services s Centrem Paraple a kapitánkou Evou Vrabcovou Nývltovou. Poslední možností je pak Turkish Airlines a nadační fond Pink Bubble s kapitánem Jiřím Homoláčem.

Capalbo věří v posunutí nejlepšího času

Na startu se sejde skvělá konkurence běžců, která zaútočí na rekord závodu (2:05:09). Tradiční maraton je zároveň poslední šancí pro běžce se kvalifikovat na OH v Paříži 2024 - kvůli závodu v Praze se deadline pro splnění limitu posouval. A tak kromě etiopských nebo keňských vytrvalců přijeli elitní běžci z Číny, Brazílie, Mexika, Mongolska, Peru, Ekvádoru či Indie, ale i z Portugalska a Bulharska.

Právě překonání časového rekordu je jedním z cílů letošního ročníku. V kategorii mužů ho loni přepisoval Alexander Mutiso. Na startu však budou čtyři běžci, kteří dokázali běžet pod dvě hodiny a pět minut. Jedním z favoritů je Lemi Berhanu Hayle, který má osobní rekord 2:04:32. Etiopan se nedávno dozvěděl, že není v nominaci na OH, na což si na předzávodní tiskové konferenci postěžoval.

„Jsem velmi zklamaný, že jsem nedostal šanci pro Paříž, ale v Praze chci vyhrát. Jsem dobře připravený a rád bych překonal traťový rekord,“ prohlásil. Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech, věří v posunutí nejlepšího času. „Pokud bude dobré počasí, Praha má šanci poprvé vidět závod s časem pod hranicí 2:05:00.“

Na ženský rekord 2:19:46 z roku 2019 v podání Lonah Ch. Salpeterové z Izraele bude útočit celá plejáda rychlých Afričanek. Z českých mužů zažije maratonský debut Patrik Vebr, člen RunCzech Racing týmu. „Cílem je získat český titul. K tomuto závodu mám ale respekt, rád bych zejména sbíral zkušenosti,“ zmínil Vebr.

Rozprašovače a občerstvovací stanice

Počasí by nemělo vytrvalcům způsobit zdravotní problémy jako to bylo začátkem dubna při půlmaratonu. Pořadatelé z RunCzech posílili organizační opatření. Celkem bude pro účastníky k dispozici 16 občerstvovacích stanic, na šesti se bude možné osvěžit pod rozprašovačem vody, ve dvou případech se stanicí probíhá dvakrát.

Pořadatelům pomůže i auto hasičů Prahy 1 s kropením a auto Komwagu. Kropit se bude na přechodu tratě na Staroměstské náměstí. V technické zóně organizátoři přidají ještě jedno velkokapacitní umyvadlo s osmi kohoutky s pitnou vodou. Celkem mají organizátoři připravených 30 tisíc litrů vody Mattoni a přes 16 tisíc litrů isotonických nápojů. Po trati bude 34 zdravotních hlídek první pomoci a čtyři hlídky na kole s defibrilátory.