Jistě, maraton zná každý. Na počest vojáka Feidipida, který ve starověkém Řecku běžel zvěstovat Atéňanům vítězství nad Peršany, se poprvé uskutečnil v roce 1896, na první novodobé olympiádě v Aténách.

Tehdy měřil 40 kilometrů. Teprve na hrách v Londýně 1908 byl prodloužen na současných 42,195 kilometru kvůli rozmaru krále Edvarda VII. Ten si usmyslel, že běžci budou startovat v královském zámku Windsor a skončí přímopřed jeho královskou lóží.

Ale kdy a kde se vlastně vzal půlmaraton?

Za své narození vděčí věčné touze lidí vymýšlet nové sportovní disciplíny.Atak jednoho dne vykrátili maraton dvěma. Nová trať, dlouhá 21,0975 metru, byla v polovině 70. let na světě a začala se rychle rozvíjet.

Dnes už se na ní evidují i světové rekordy. Naposledy jej překonal keňský běžec Samuel Wanjiru letos v únoru. Dvacetiletý vytrvalec zaběhl ve Spojených arabských emirátech čas 58:53 minut. Útok na něj plánovali i v březnu v Praze. Marně. Vše zmařilo nevlídné počasí. Vítězný Keňan Patrick Ivuti po závodě říkal: „Samozřejmě, že jsem o rekord chtěl usilovat. Počasí mi ale rychleji běžet nedovolilo.“

Ovšem světové rekordy jsou jen pozlátkem. Elitní běžce přitahují k půlmaratonům především narůstající dotace – a rekreanty kratší trať.

Mnoho atletů tyto závody živí. Třeba právě při rekordním závodě ve Spojených arabských emirátech se na prémiích rozdalo 119 tisíc eur, téměř tři a půl milionu korun.

„Uživit se půlmaratony? To je otázka. Pokud ovšem člověk běhá dobře maratony, tak těmi se uživí. Ale musíte být špička,“ říká nejlepší česká vrchařka a maratonkyně Anna Pichrtová.

Půlmaraton naopak dokáže nalákat více rekreačních běžců. Není tolik náročný na kondici jako jeho dvojnásobný předchůdce. I kardiochirurg Jan Pirk nabádá: „Přijďte, je to super, maraton vyžaduje dlouhodobou a důkladnou přípravu. Ale půlmaraton může zdolat každý rekreační sportovec.“

Přesto si někdy vyžádá svou oběť.

V dubnu při berlínském půlmaratonu zemřel jeden z více než 22 tisíc účastníků, navzdory okamžitému lékařskému zásahu a resuscitaci přímo na trati. Devětatřicetiletému běžci scházely do cíle pouhé dva kilometry.

Že ještě krutější dokáže být maraton, dokazují nejnovější statistiky z toho londýnského, který byl na pořadu v neděli. Den po jeho dokončení zemřel v nemocnici dvaadvacetiletý mladík. V pořadí devátý běžec, jenž zahynul v sedmadvacetileté historii slavného závodu.