Uspořádat v dnešní době tak masivní akci a splnit přitom všechny bezpečnostní a hygienické předpisy? Skoro nemožné.

To dnes už vědí i pořadatelé pražského maratonu a dalších populárních běžeckých akcí v ulicích hlavního města. I oni doufali, že maraton a půlmaraton přeloží na podzimní měsíce, včera ale definitivně oznámili, že se letos nepoběží vůbec. Koronavirus znemožnil i další elitní klání Grand Prix na deset kilometrů.

„Toto rozhodnutí se nám nedělalo lehce. Víme, kolik úsilí jste všichni vložili do přípravy běžci, dodavatelé i dobrovolníci, a jak velká byla očekávání a nadšení,“ uvedl šéf organizačního výboru Carlo Capalbo.

Ten původně věřil, že pražský maraton i další závody půjde přesunout z jara na pozdější termíny. „Přípravy byly téměř dokončené, objednávky na cestě nebo doručeny, většina rozpočtu vyčerpaná,“ popsal Capalbo.

„Během posledních měsíců jsme pracovali, co to šlo. Vyhlíželi jsme zejména nová oznámení o opatřeních a přepracovávali plány podle překotných změn v uvolňování. Za současného stavu, i když se situace zlepšuje, nebude ani tak možné na podzim s jistotou pořádat v centru Prahy akce s velkým počtem účastníků,“ konstatoval.

Menší závody se uskuteční

Závodů se účastní tisícovky běžců a běžkyň. Další tisíce lidí přihlížejí a fandí v ulicích, tedy v prostorech, které na rozdíl od stadionů nejde uzavřít a kontrolovat.

Menší závody se ale konat mohou. „Nadále pracujeme na přípravách půlmaratonů v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Olomouci, Ústí nad Labem a v Liberci v jejich podzimních termínech v souladu s platnými omezeními,“ řekl Capalbo.

Zrušení velkých běžeckých závodů předpokládal už koncem dubna tehdejší náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Ty masové akce letos zkrátka nebudou. Uvidíme, jak se ta situace bude vyvíjet. Kdyby ten virus přes léto vymizel, byť já to nepředpokládám, pak bychom mohli diskutovat o lecčems, ale v této situaci to nepřichází v úvahu,“ řekl Prymula Radiožurnálu.

Pražský mezinárodní maraton byl založen v roce 1995 a za dobu své existence si vydobyl značnou prestiž. Závod v ulicích centra metropole je oblíbený jak u elitních vytrvalců ze zahraničí, tak početných domácích amatérů a nadšenců.

Ti, kdo už mají zaplacenou registraci na letošní ročník, si ji mohou převést na ročníky 2021 nebo 2022.