Vývoj uspíšila náhoda – Španielka se ocitla bez trenérů. „Jeden odešel do Olympu, druhý skončil z osobních důvodů,“ líčí šéfka řepského oddílu Lenka Malinkovičová. Situaci označí za nečekanou a tím více nepříjemnou. Nezbývalo, než hledat řešení. „Napsali jsme dopisy s prosbou o pomoc na český i pražský volejbalový svaz. Využili jsme sociální sítě, holky samy sháněly náhradu,“ vypočítává. Nějaké nabídky přišly, ovšem jen od koučů, kteří sháněli práci na plný úvazek. „Ten bychom nezaplatili.“

Eva Drešerová si ve stejné době vykračovala z tréninku, když uviděla známé tváře. „Přišly za mnou holky, které jsem kdysi vedla v přípravce. Poté přestoupily do Olympu a později do Španielky,“ vypravuje. Důvěra ji potěšila, ovšem tak zásadní rozhodnutí nemohla učinit sama. V klubu prý našla snadno podporu, i tak bylo k podpisu smlouvy stále daleko. Soutěže totiž lákaly více subjektů. „Nabídka Lvů nás zaujala nejvíce. Jde nám o stejnou věc. Chceme, aby všechny holky u volejbalu zůstaly. Ne, aby se vychovala jedna top hráčka a ostatní skončily,“ vysvětluje Malinkovičová.

Ženská kategorie? Utopie! Ale uvidíme

Oba oddíly čeká spolupráce na bázi farmy. Chtějí využít všech možností, které jim umožní soutěžní řád pro hostování a střídavé starty. Lvi převezmou prvoligové kadetky a extraligové juniorky, Španielka přihlásí obě kategorie do přeboru Prahy. „Hráčky, které se neuplatní ve Lvech, budou nastupovat u nás,“ nastiňuje předsedkyně klubu z Řep. „Musíme jim rozumně vysvětlit, že je nikam neodkládáme. Každá z nich má možnost zahrát si vyšší soutěž, nebo se do ní vrátit,“ zdůrazňuje Drešerová.

Sama se chopí trenérské taktovky u lvích kadetek. „Zatím jsem vedla maximálně žákyně. Vnímám to jako výzvu. Takovou, která se neodmítá,“ charakterizuje. K juniorskému výběru brzy přijde nový trenér. „Nějaký muž, výrazný typ,“ slibuje. Do té doby se děvčata mohou těšit na experta z mužské extraligy – kouče semifinalistů Challenge Cupu Tomáše Pomra. Španielka si nejspíše vypomůže z vlastních řad. Volejbalistky, jež se budou pohybovat napříč kategoriemi, povede duo Richard Lužný a Zuzana Vaníčková.

Nastalé změny mohou mít zásadní dopad na celý ženský volejbal v metropoli. Dlouhodobě v ní funguje jediný špičkový celek – Olymp. Kdo zná vedení Lvů, je mu jasné, že je vybudování družstva žen otázkou času. A pokud vznikne, nápady na extraligu budou na stole. „Před dvěma lety jste se mě ptal, kam až se posuneme. Já odpověděla, že budeme mít maximálně žákyně,“ vzpomíná Drešerová. „Nyní řešíme spoustu věcí okolo kadetek a juniorek, debaty o ženské kategorii mně přijdou téměř utopické,“ usměje se. „Ale uvidíme.“