„K revoluci u nás není důvod," řekl pro Deník šéf českých atletů Libor Varhaník (na snímku). „Stejně jako celý sport, i atletika je na křižovatce. Ale jsem optimista, bude dobře. Kdybych si to nemyslel, musel bych dělat v jiné branži."
Pro někoho je královna sportu sesazená, vy si to nemyslíte. Proč?
Atletika je nesmrtelná. A pokud na sobě bude chtít pracovat, zase se jí časem bude dobře dýchat. Všechno není špatné: víte, že na příští mistrovství Evropy je už teď prodaných 20 tisíc lístků?
Přitom bude až za dva roky.
No vidíte. Nebo mistrovství světa 2017 v Londýně, které je dávno vyprodané. Svoje udělala euforie po roce 2012 i Boltovo loučení.
Mimochodem, nemůže se po konci krále sprinterů Usaina Bolta stát, že Londýn bude na dlouhou dobu poslední atraktivní akcí?
Atletika v něm sice ztratí fenomén, ale není to konec světa. Povstanou noví hrdinové, za nimiž lidé půjdou.
Fanoušci nemohli v Riu vidět ruské atlety. Bylo podle vás správné je po provalení státem řízeného dopingu všechny škrtnout?
Už od školy jsem proti principu kolektivní viny: není fér, aby kvůli pár potížistům nejela na výlet celá třída. Čistých sportovců je mi líto, dřeli jako koně a pak o vše přišli. Ale Rusové nesplnili požadavky. Musel přijít exemplární trest.
Světovou atletiku přestali podporovat giganti (Adidas či Nestlé). Jak se v těžkých časech daří prodávat úspěchy českých hvězd?
Nemáme problém, náš okruh partnerů je dlouhodobě stabilní. V Mezinárodní atletické federaci IAAF se kryl doping a korupce, což u nás není. Kdyby si firmy myslely, že se u nás ušpiní, těžko by s námi třeba Nike podepsala smlouvu na čtyři plus čtyři roky.
Proč se otřásá nejen atletika? Problémy měl i fotbal či mezinárodní olympijské hnutí.
Sport se kdysi vybudoval na jiných základech. Nikdo přirozeně nepočítal s tím, že se stane součástí šoubyznysu. Teď se ty základy přestavují, což se týká i atletiky.
Jak se bezbolestně přizpůsobit 21. století?
Lord Coe, šéf IAAF, mluví třeba o zkrácení mistrovství světa, které trvá deset dnů. Finálové bloky nemůžou být rozvleklé, odporuje to dnešní době. Vše se zkracuje: vezměte si Twitter.
Objeví se novinky i na Kontinentálním poháru, který bude za dva roky v Ostravě?
Děláme na tom. Štafetu na 4x400 poběží dva sprinteři a dvě sprinterky. Do poslední chvíle nebudete tušit, kdo vyhraje: můžete vést o 30 metrů, ale pořád nebudete mít jistotu, že vyhrajete. Těšíte se na to?
Čtěte také: Jepchumbaová útočila při pražské Grand Prix na světový rekord