„Jsem spíš takový vedoucí družstva, kustod a servisní technik, takový chlapec pro všechno," upřesnil svou funkci Nový.
Jak jste se dostal k inline hokeji?
Byl jsem vždycky slávistou. Sám jsem za tento oddíl hrál pozemní hokej a jezdil na kole. Po vojně jsem na Štvanici okukovat inline hokej. Nějak jsem do toho zabřednul a vyplynulo z toho to, že jsem si přes sportovní oddíl Slavie založil inline hokejové mužstvo.
Kdy vznikla inlinová Slavia?
Před sedmi lety. Byli jsme hned extraligoví, což dneska nejde. Nováček jde do prvních lig, máme i mládežnické soutěže. Aby také ne, když nás postihl veliký bum. Kromě kategorie žen jsme vyhráli všechna mistrovství světa.
Co vás vedlo k založení klubu?
Na Štvanici hrál oddíl Apex Praha, který provozoval zimní stadion. S jeho majitelem Tomášem Doležalem jsme se ale názorově rozešli. Proto jsem šel hledat své vlastní inline hokejové štěstí. Jako zarytého slávistu mě mrzelo, že nemá tento slavný klub oddíl inline hokeje.
Nebyl problém se získáním značky?
Ani ne. Zažádali jsme o možnost vstoupit pod křídla SK, museli jsme pochopitelně dát i určité garance.
Pojďme se vrátit k minulé sezoně. Jak jste byli spokojeni s umístěním?
Po základní časti jsme skončili ve skupině západ na prvním místě. Prohráli jsme jen jednou a to s Hradcem Králové. Šlo o naše nejlepší umístění. Pak ale přišlo čtvrtfinále, ve kterém jsme narazili na pozdějšího vítěze z Uherského Hradiště, který měl ve svém středu hráče jako Balaštíka, Kleslu a další. Proto se nedalo říct, zda jde o úspěch či neúspěch. Naše cíle byly ale malinko vyšší.
Kdo tvořil osu celku?
Tahouny byly Marek Loskot, Petr Kafka a Aleš Chamrád. Tito hráči se později dostali na světový šampionát, na kterém triumfovali.
V čem bude jiná letošní Slavia?
Jsem rád, že jsme řečený trojlístek udrželi a vhodně doplnili. Především jsme získali vyzrálé hráče. Největším transferem je hráčská výměna s Berounem, z něhož přichází obránce Milan Toman. To, že jsme o Milana hodně stáli dokazuje fakt, že jsme za něj nabídli čtyři mladé a perspektivní hráče ročníků 92 a 93. Další novou akvizicí obranných řad je urostlý bek z IHC Rakovník David Růžička. Návrat hlásí i zkušený útočník Milan Bláha. To jsou všechno extraligoví hráči ledního hokeje.
Jak složité je získat tyto hráče?
Kluci berou inline hokej jako nejvhodnější přípravu na sezonu ledního hokeje. Žádný z nich u nás nebere plat a ještě platí příspěvky. Možná i proto máme tak dobrou partu.
Setkal jste se s tím, že by si některý z nich řekl o honorář?
Nesetkal, někdo se ale ptal, jestli je možné v tomto sportu získat peníze.
Jak probíhala příprava?
Trvala tři týdny. Jelikož kluci přijeli po skončení soutěží ledního hokeje, šlo pouze o herní část. Sehráli jsme dva turnaje v Rakovníku a Hradci Králové. Jeden jsme vyhráli a na druhém skončili druzí, protože jsme se nemohli z časových důvodů zúčastnit finále.
Jakou hrou se chcete prezentovat v extralize?
Jsem vyznavačem útočné hry. Vždycky klukům říkám, že zvítězí ten, kdo dá o gól víc. Na branky bych chtěl pozvat i diváky, na výsledky 10:9 a podobně. Spolupracujeme s hokejovým fanclubem, vše se zdárně rozvíjí. Věřím proto, že letos zimák v Edenu více zaplníme. Vždyť na náš stadion zavítají hráči z NHL, KHL a dalších věhlasných evropských lig.
S jakým cílem jdete do sezony?
S nejvyšším. Cítím, že máme šanci získat pro Slavii mistrovský titul.
Kde hledat největší soupeře?
Mezi moravskými celky Brnem, Zlínem, Uherským Hradištěm a Olomoucí. Za něž nastupují hráči profesionálních inline hokejových lig ze Španělska a Francie.
Z Čech pak jde o Kladno, za které hrají Petr Tenkrát s Tomášem Plekancem.
V neposlední řadě pak Beroun, což je pro nás taková malá Sparta.
David Nejedlý