„Na racketlonu mě baví, že v něm musíte být flexibilní. A nesmí vám scházet cit pro míč," řekla jednatřicetiletá sportovkyně, která se chce letos soustředit hlavně na squash.

Kdo je Zuzana Kubáňová?Mistryně Evropy 2015 a světová šampionka 2011 a 2014 v racketlonu mezi jednotlivkyněmi. Čtyřnásobná mistryně světa ve čtyřhře, dvojnásobná ve smíšené čtyřhře. Česká squashová jednička. Osobní fitness trenérka a kondiční trenérka. Vítězka Predator Race Brutal (16 kilometrů, 31 překážek) 2015.

Zuzano, v racketlonu musíte vystřídat čtyři rakety. Řekněte, uspěl by v něm třeba nejlepší tenista světa Novak Djokovič?

Šance by měl, tipovala bych ho na raketového všeuměla. Na mistrovství světa by se mohl dostat do druhého kola, v dalších by měl velké problémy. Ale racketlon už zkoušeli hrát top sportovci, například Rakušan Jürgen Melzer, nebo badmintonista Petr Koukal. V tenise by měl Djokovič určitě navrch, ale chtěla bych ho vidět třeba v ping-pongu. Specialisti na jeden sport se v racketlonu většinou nesrovnají s největší těžkostí, kterou představuje bodování.

A jak se racketlon počítá?

Začíná se stolním tenisem, poté následuje badminton, squash a končí se tenisem. Všechny sporty se počítají do jednadvaceti, hraje se jeden set. A podání se střídá po dvou. Důležité je, že se body sčítají dohromady a v celkovém součtu rozhoduje rozdíl po čtyřech disciplínách, tedy kdo udělá nejvíce bodů. Jde opravdu o každý míč. Je to fakt psychicky náročné, rozhoduje počet zbytečných chyb.

Věřila byste si v racketlonu na Petru Kvitovou?

To je otázka… (směje se) Rozhodně bych se jí nebála a snažila bych se utrhnout body v prvních třech disciplínách. Myslím, že celkově bych ji porazila. Racketlon je hodně komplexní. Třeba tenisté se někdy nedokáží moc srovnat s badmintonem, promáchávají míček. Ne každý dokáže z jednotlivých sportů lehce přecházet.

Je náročné se přeorientovat na jiný sport?

Velmi. Na rozehrávku máte podle pravidel pět minut. Fofr. Já to dělám tak, že cestou na kurt mám už další raketu v ruce a pohrávám si s ní.

Co je v racketlonu nejdůležitější?

Cit pro míček a pevné nervy. Musíte mít jeden sport fakt dobrý, na který se můžete spolehnout a tři hrát nadprůměrně. Třeba na racketlonovou špičku chlapů se hodně hezky kouká, tam nepoznáte, s jakým sportem kdo začínal.

Je výhoda, že jste specialistkou na squash? V Česku jste nyní na prvním místě.

Ano. Mohu se opřít o squash a fyzičku. Když mi z nějakého důvodu nefunguje ruka a přesnost, snažím se vše vyběhat a udržet míček ve hře. Ale i moje technika u ostatních sportů šla nahoru, takže už nemusím spoléhat jen na kondici.

Jste dvojnásobná mistryně světa ve dvouhře a v domácím prostředí jste získala i evropský titul. Psychicky náročné?

Ano. Jsem ještě fitness trenérkou, takže se dost mých známých přišlo na turnaj podívat. Všem se líbil, ale byla jsem nervózní. Finále jsem hrála proti Němce Amke Fischer, v semifinále jsem musela porazit světovou jedničku Christine Seehofer. Ona je tenistka a specialistka na stolní tenis.

V kolika zemích se racketlon hraje?

Na mistrovství Evropy přijelo 400 hráčů. Hodně se hraje v Evropě, hlavně ve skandinávských státech, v Německu a Rakousku. Na turnaj občas přijede někdo z USA nebo Kanady, Austrálie a Nového Zélandu. Elitu ale najdete v Evropě.

S jakým raketovým sportem jste začínala?

Tenisem, který jsem hrála od šesti do osmnácti let. Pak jsem skončila, protože jsem si přivodila tenisový loket. Nebyla jsem špatná, měla jsem nabídky z Přerova nebo Prostějova. Hrála jsem například s Barborou Strýcovou, v té době byla prcek, ale porážela nás. Na squash jsem přešla, protože jsem zjistila, že s raketou rozhodně pokračovat chci a při squashi mě ruka nebolí.

Co vaše cesta k racketlonu?

Squash jsem hrála sedm let velmi intenzivně, začal mě bavit. Chtěla jsem začít jezdit do zahraničí. Jenže jsem nedokázala sehnat sponzora, který by do mě zainvestoval. V Česku už bylo vše takové stereotypní, hráček ve špičce bylo jen pár. Přestal mě trošku bavit. Pak jsem objevila racketlon. Chtěla jsem se zlepšit také v jiných sportech.

Máte na jednotlivé sporty speciální trenéry?

Ano, měla jsme je hlavně v začátcích. Nejvíce teď trénuji s manželem, se kterým jsme ve všem vyrovnaní. Squash trénuji šestkrát týdně a zbylé sporty zvládáme s ním jednou za týden.

A řešíte ony sporty opravdu do hloubky? Třeba u stolního tenisu, jestlipak se zajímáte o potah rakety?

Ano, jde o alchymii. Pamatuji si na první turnaj, kam jsme přišli s pálkami z Tesca za pět set korun a byli jsme hrdí, že máme tak drahou pálku. Hrozně se nám pak všichni smáli, protože pořádná pálka na ping pong stojí skoro tři tisíce korun. Vůbec jsme to nechápali, trochu laborovali. Teď už je vše v pořádku, našli jsme správné kombinace potahů.

Jaký ze sportů je technicky nejnáročnější? Právě stolní tenis?

Ano. Jak já ráda běhám, tak u stolního tenisu toho moc nenaběháte. O mně je známé, že se ráda na kurtech mučím, dřu až do konce. V pinčesu tomu není tak, že bych soupeřku mohla udělat na kondičku. Tam musím hodně útočit.

Běháte extrémní závody. Vloni jsem dokonce vyhrála Predator Race Brutal. Vyprávějte.

Běhala jsem v bahně a lezla po překážkách, přelézala dvoumetrové stěny, nosila pětikilové pytle do kopce, podlézala pod ostnatým drátem. Brutální, ale veliký zážitek, který vás svým způsobem pozvedne nahoru.

Fyzičku tedy máte takovou, že byste zvládla dva racketlonové turnaje?

Ano, ty bych asi zvládla. V extrémních závodech vystoupíte z komfortní zóny, makáte v bahně, lezete a skáčete po nebezpečných věcech, taháte pneumatiky. V raketových sportech, když jste v krizi, si řeknete: Ježiši, zaber, stejně to přežiješ, bylo i hůř. Což člověka nakopne.

V letošním roce se prý chcete věnovat spíše squashi. Proč?

Squashem se člověk nyní může i částečně živit, žebříček v České republice je dobře ohodnocený. Navíc běhat nebo hrát racketlon se špičkově dá i v pozdějším věku, squash je náročnější, takže dokud to jde, chci využít své šance. Mým cílem je vyhrát mistrovství republiky. Navíc v září by se mělo v Praze konat mistrovství Evropy. Což je hezká motivace. A squash mě z těch čtyř sportů baví nejvíce.

Čím?

Je dynamický. Tím, že jste uprostřed čtyř stěn, máte míček neustále na raketě. Squash je výjimečný v kondiční náročnosti, navíc si ho dokáže zahrát opravdu každý na rozdíl od tenisu a stolního tenisu, kde musíte mít dobrou úderovou techniku. Třeba badminton je také hodně náročný, ale až ve chvíli, kdy už se hraje na lepší úrovni. U squashe si zaběhají všichni hned.

Jaké máte na mistrovství Evropy ve squashi šance?

Budu se snažit dostat se co nejdále. Favoritkami jsou Francouzky a Angličanky. Snaží se hrát tak, aby stály a vy běhaly. Takový rychlý a přesný squash. Stačí, když člověk zahraje něco lehce nepřesného a hned trestají. Ony dokáží předvídat, mají skvělou taktiku a techniku. Navíc se také mohou spolehnout na dobrou fyzičku.

Světovému squashi vládne Egypt. Čím si to vysvětlujete?

Výrazně do squashe investují, mají dostatek center, hraje ho hodně dětí. Hráči z Egypta mají neskutečný cit na míč, jsou to shotmakeři.