„Asi se dá těžko odhadnout, kdo by mohl v Praze vyhrát. Závody jsou vyrovnané, Zmarzlik to nebude mít snadné. Dobře si v průběhu sezony budou počínat starší jezdci včetně Slováka Martina Vaculíka, který v Praze vyhrál před rokem,“ říkal na tiskové konferenci ředitel pražské Grand Prix Pavel Ondrašík.

Už je známo, že domácím jezdcem na divokou kartu v 2023 Prague FIM Speedway GP of Czech Republic bude Václav Milík, který tak po dvou letech vystřídá Jana Kvěcha. Rozhodlo o tom i první kolo extraligy, které se jelo před dvěma týdny právě na Markétě.

„Venca si divokou kartu zaslouží. Je z nás teď nejlepší. Daří se mu v polské lize, kde startují všichni účastníci Grand Prix, takže je s nimi v kontaktu a dokáže je porážet,“ prohlásil o svém kolegovi Kvěch, který bude pro pražský závod jedním z rezervistů.

I on však dosáhl na mezinárodní úrovni výborného výsledku, když minulý týden vybojoval v maďarském Nagyhalaszi postup do mistrovství Evropy (Speedway Euro Championship). „Tohle by nemělo zapadnout. Je to kvalitní seriál a pro Honzu velký úspěch,“ nechal se slyšet Ondrašík.

Kudy nejlépe do seriálu Grand Prix?

„Byl to jeden z mých cílů,“ zmínil jednadvacetiletý závodník evropský šampionát, v němž startují neméně kvalitní jezdci jako v MS. „Chci zabojovat o pěkný výsledek v celém seriálu,“ pokračoval motocyklista, který se loni stal juniorským vicemistrem světa.

Aby příští rok mohl příští rok figurovat jako stálý účastník šampionátu, se nabízí dvě varianty. „Ještě mě čeká kvalifikace, z níž se dá postoupit do rozjezdového závodu Challenge. Jenže to je jen jeden pokus a jde o velice vypjatý závod. Mohlo by se to ale podařit ze Speedway Euro Championship. Sen se splní celkovému vítězi, ale jedná se o čtyři závody, takže je to trochu snazší. Navíc se poslední závod jede v září v Pardubicích,“ přemítal.

Mladý plošinář pocházející z jihočeského Prkošína u Volyně skončil před rokem na Markétě nejdřív čtvrtý při premiéře Speedway Grand Prix 2, což je seriál mistrovství světa do 21 let. O den později se pak v klání a absolutní elitou na Kvěcha lepila smůla a nakonec obsadil šestnáctou pozici.

Letos kromě domácí extraligy startuje v barvách AK Markéta a v Polsku stejně jako loni za druholigový klub z města Rybnik. „Plochá dráha je tam národním sportem a jejich nejvyšší soutěž je jednoznačně nejlepší na světě. Nějaký další kontrakt se dá podepsat i během sezony - třeba ve Švédsku. Ale uvidí se, jestli se něco naskytne.“