Roztržky a urážky mezi představiteli byly snad zažehnány poté, co nastoupil nový prezident svazu kulturistiky a fitness Zbyněk Janoud.

„Situaci se nám podařilo stabilizovat. Po bývalém vedení nám ale zůstala spousta neduhů. To nás tíží,“ říká tři měsíce po svém zvolení.

Nyní přišel další políček tomuto sportu. Deníku se podařilo získat výpověď kulturisty, který se přiznal k aplikaci anabolik.

„Bral jsem je, abych uspěl. Co znám, tak berou všichni. Je to sport, ke kterému to patří jako k tenisu raketa, nebo k fotbalu kopačky,“ říká účastník letošního mistrovství České republiky.

Doping, slovo, které straší nebo by mělo strašit všechny zodpovědné.

„K tomu nejde nic říci. Závodník nese zodpovědnost sám za sebe. My můžeme působit preventivně, ale plošně celou republiku nezkontrolujeme,“ je přesvědčen Janoud.

„Skoro celé jejich hnutí je přesvědčeno, že to bez toho nejde. Možná náprava je hodně těžká. Tento stav je neudržitelný,“ říká Jan Chlumský, vedoucí exekutivy antidopingového výboru.

Sport se potýká s tímto nešvarem už dlouhá léta, napříč všemi odvětvími. Ale právě naolejované hory svalů jsou se steroidy nejvíce spojovány.

„Kulturistika je ojedinělá, zcela zamořená. Až 24 procent kontrolovaných závodníků je pozitivních.Uostatních sportů se číslo pohybuje kolem jednoho procenta,“ vyjmenovává nebetyčný rozdíl Chlumský. Najít někoho, kdo řekne: ano, beru, ale najdete velice obtížně. Jako byste hledali jehlu v kupce sena. Doping je tabu. A to i z důvodu možného krácení dotací.

„Na letošní rok jim byla už část peněz odebrána. Může se stát, že do budoucna nemusejí dostávat nic,“ míní Chlumský.

V minulých letech inkasoval svaz kulturistiky a fitness od ČSTV čtyři až pět milionů korun.

Řešení podle nejvyššího muže svazu existuje. „Stát odkládá přijetí zákona. Nakonec to dospěje to k tomu, že Evropská komise celou situaci vyhrotí,“ rozčiluje se.

„Doping se týká každého svazu, nejen nás. Přijali jsme opatření ve spolupráci s Českým olympijským a antidopingovým výborem. Oni budou proškolovat naše trenéry, závodníky,“ vidí šanci na změnu Janoud. „Když si pan Chlumský sáhne na srdce, může potvrdit, že za tři měsíce, co jsem prezidentem, zažívá lepší spolupráci než za předchozích devět let,“ dodává.

Pomůže to? Není kulturistika už ztracená?

Více se o tématu dočtete v sobotním vydání Pržského Deníku ( 16. 6. 2007 ) na str. 29…