Kdo je Petra Křiklánová?Narodila se 2. května 1988 v české metropoli. Se softbalem začínala v oddíle Spectrum Praha. V roce 2005 přestoupila do SK Joudrs Praha. V Joudrs dosáhla na dva mistrovské tituly. Jejím postem je nadhoz. Za českou reprezentaci hraje od roku 2006. To ještě nastupovala za juniorky. V kategorii žen se objevila poprvé v roce 2010. V témže roce byla členkou zlatého týmu Česka na domácím mistrovství Evropy do 22 let. Tři roky na to oslavila mistrovský titul na Novém Zélandu.

Petro, loňský ročník váš tým zakončil na druhém místě, přestože ve finále vedl už 2:0 na zápasy. Jak jste si vyhodnotila selhání?
To už je dlouhá doba. Špatné věci se zapomínají lehce. Nevím, jestli porážky někdo hodnotil. Prostě se vedlo, ale nepodařilo se vše dotáhnout až k mistrovským oslavám.

Díky čemu?
Asi to byla otázka psychiky. V prvních dvou zápasech se nám abnormálně dařilo, a pak přišly dva, kdy jsme nic neodpálily. Na uzdě nás udržely nadhazovačky soupeřek, konkrétně musím zmínit Martinu Lacknerovou. Ta zapříčinila obrat v sérii.

Tři roky Eagles vévodí extralize. Jak jste se s prohrou vyrovnala?
Těžko. Jak to říci. Prostě se to stalo, je to jen sport. Na minulost už myslet nemusíme. Je třeba se soustředit na nové zápasy.

Po sezoně nastaly v Joudrs změny. Tou nejpodstatnější byl odchod dlouholetého kouče Kusého. Jak jste vnímala jeho rezignaci?
Vždycky má něco do sebe, pokud skončí trenér, který u týmu dlouho působil. Přijdou vždy nové podněty, jiný pohled na hru. Na druhou stranu je ale kouč Kusý vynikající odborník a skvělý psycholog.

Schvalovala jste jeho krok?
Vybral si pravý čas. On občas mívá více závazků. Nyní se tak může věnovat mužům a mládeži. Na nás ale nezapomněl a stále na nás dohlíží.

Přišla trenérka Kozlovská. Má žena k děvčatům blíže?
Možná o trochu. Tomáš Kusý je opravdu skvělý psycholog. Trenérka Kozlovská je ale vynikající, přísná, ale dokáže být i kamarádská. Tak akorát.

Jaké nejpodstatnější změny trenérka Kozlovská provedla?
Začalo se dělat více na fyzičce. Po každém tréninku posilujeme, máme je ale kratší. Tomáš Kusý nám ordinoval rozvleklejší, někdy až čtyřhodinové jednotky, nyní tréninky trvají cirka dvě hodiny.

Hráčský kádr opustily reprezentantky Jaklová a Drahá. Přišla „pouze" Rendlová. Tým byl tedy oslabený?
To jistě ne. Naše síla je přibližně stejná. Přišlo i několik holek z béčka. Lenku Jaklovou pak na spojce skvěle nahradila Dina Pfeiferová, která nastupovala dlouho v zadním poli. Po jejích nynějších výkonech bych řekla, že to byla pomalu škoda, jelikož na exponovanějším postu dokáže zahrát naprosto neuvěřitelně.

Není risk jít do sezony pouze s dvojicí nadhazovaček?
Možná ano. V případě zranění by to jedna nadhazovačka neodházela. Kdyby nám teklo do bot, tak máme v béčku šikovné holky, které by se v extralize jistě neztratily.

Pojďme k letošní sezoně, ve které jste prohrály jen dvakrát. Jednou s Eagles a podruhé s Čechií. Jaksi porážku s ní vysvětlujete?
Stejně jako porážku s Krčí (Eagles Praha, pozn. red.). To se může stát kdykoliv.

Mezi výkonnost Čechie a Eagles tedy řadíte rovnítko?
To zase úplně ne. Extraliga je vyrovnaná. Každý může porazit kohokoliv.

Podle výsledků to ale tak nevypadá?
Protože jdou naše soupeřky do zápasů předem poražené. Řeknou si, že hrají s Joudrs a nevzdorují. Vyrovnaně by s námi ale hrát mohly. Radila bych jim větší odvahu. Za týden v utkání s Krčí se pak mohou přetrhnout a pomalu ji porazí.

Znamená to, že se vás bojí víc, než úřadujících mistryň?
To je možné. Téměř všechny zápasy, až na zmíněné prohry, jsme totiž získaly rozdílem. Věřím, že se to v play-off změní a my si konečně pořádně zahrajeme.

Nejen extraligou živ je člověk. Před několika dny jste v dresu reprezentace vyhrála Pražský softbalový týden. Jak významná to byla prověrka?
Šlo nám hlavně o to se sehrát. Trenéři dolaďují nominaci na srpnové mistrovství světa a potřebovali tak vidět v akci všechny hráčky. Náš tým měl na akci jediného pořádného soupeře, americký AIST Stars. Před světovým šampionátem na nás čekají ještě zápasy s Novým Zélandem. Teprve v nich se ukáže, jak jsme připravené.

Jak moc byla v týmu cítit nominační nervozita?
Dlouholeté opory předvedly svůj standard. Holky, které to měly na hraně, samozřejmě nervózní byly. Všechny jsme to ale zvládly perfektně.

Patřila jste mezi opory nebo mezi čekatelky?
Já už jsem naštěstí mezi nominované patřila. Přesto jsem ale byla nervózní, jelikož to patří k mé osobě.

Mistrovství světa uvidí poprvé starý kontinent. Vítáte, že se bude hrát v Evropě?
Ano, je skvělé, že je Holandsko blízko. Proto je na mistrovství avizovaná účast poměrně velkého množství českých fanoušků. Ti by nás snad mohli dotlačit k nějakému úspěchu.

Co by to mělo být?
Účast v play-off. Všechna umístění do osmého místa bereme. Na posledních dvou mistrovstvích skončil náš tým devátý a desátý. Teď chceme výš.

A pak hurá na Pohár mistryň evropských zemí. Co je pro vás víc pohár nebo reprezentace?
Na tuto otázku se nedá odpovědět. Pro reprezentantku je nejvíc mistrovství světa a pro klubovou hráčku PMEZ. Jsem šťastná, že se mohu zúčastnit obou dvou akcí, zahrát si špičkový softbal.

Loni vyhrály hráčky Eagles Praha PMEZ. Motivuje vás jejich triumf?
Ohromně. Je sice pravda, že měl jejich tým nějaké zahraniční posily, ale ukázalo se, že pokud člověk chce a jde si za svým, tak jde všechno.

Při vší úctě k Eagles, nebyl jejich úspěch hlavně o posilách?
Posily jim asi pomohly, pomalu všechny týmy si ale pořizují Američanky. Je jen na nich, jak pohár pojmou. Na Joudrs se doteď razila cesta, že si pohár zahraje stávající tým. Pak je ale těžké uspět.

Znamená to, že bude letos vaše cesta jiná?
Ano, chceme jít do soutěže s trojicí nadhazovaček, a tak jsem se domluvila s jednou svou kamarádkou z Nového Zélandu. Jistě nám pomůže.

Extraliga žen

1. Joudrs Praha 26 24 2 0 236:38 50
2. Eagles Praha 28 19 8 1 179:105 46
3. Čechie Praha 27 10 17 0 115:164 37
4. Chemie – Kotlářka 24 12 12 0 105:148 36
5. Žraloci Ledenice 24 11 13 0 101:124 35
6. Storms Řepy 25 10 15 0 120:156 35
7. Snails Kunovice 24 9 15 0 96:130 33
8. SaBaT Praha 24 6 18 0 71:158 30

Vysvětlivky: pořadí, jméno klubu, počet odehraných zápasů, vítězství, proher, skrečí, celkové skóre, počet bodů.