RC Praga Praha – RC JIMI Vyškov 41:7 (20:7), na pětky 5:1Body: Čížek 21, Novák 5, Jung 5, Syrový 5, Boháč 5 – Pantůček 5, M. Kovář 2. Žluté karty: 0:2. Rozhodčí: Bednařík – Rázga, Heřman. Počet diváků: 650.

„Erich má bohužel prasklou lícní kost. Hrdinou je pro mě jednoznačně Pavel, který se i s poraněným nosem dokázal vrátit do hry," předeslal oslnivý návrat své elitní spojky, který vedl až ke konečnému vítězství 41:7, trenér Pragy Eduard Krützner.

„Hrdina vážně nejsem, tak by se zachoval každý ragbista," zlobil se naoko autor jedné z pětek Pavel Syrový ve chvíli, kdy už měl za sebou chirurgický zákrok.

„Mám poraněnou chrupavku v nose a pár stehů na obličeji, jinak je všechno v pohodě. Doktor mě chtěl hned odvážet, z finále se ale snadno neodjíždí," usmál se veterán.

Ale zpět k utkání, které v té době mělo nerozhodné skóre, na trestnou lavici se ovšem poroučeli vyškovští Ondřej Kovář s Michalem Juřínkem a Praga se dostala do tlaku i ke skórování.

„Praga má výborně poskládaný tým, veliké hráčské osobnosti Roberta Vovse, Pavla Syrového nebo Petra Čížka, které hrály prim. Nebýt ale vyloučení, mohl zápas vypadat jinak. Dvě minuty ve třinácti lidech, deset ve čtrnácti nám vzaly moc sil," uvedl zklamaný kouč Vyškova Pavel Pala, se kterým souhlasil pražský kormidelník.

„Zranění nikomu nevyčítám, k ragby patří, Vyškov ale hrál velmi agresivně, několikrát za hranicí pravidel. Podobný styl se mu nevyplatil. My byli disciplinovaní, absolvovali celé utkání bez karet, což bylo znát," řekl Krützner, jenž vypíchl také další osobnosti dobře promazaného mistrovského stroje.

„Ocením Petra Čížka, který se k zápasu postavil jako správný kapitán. Podal perfektní výkon, koncentrovaný, prokázal veliký přehled," těšilo lodivoda, kterého nevyvedlo z míry ani snížení Vyškova v poslední minutě první části. V té době dělily Moravany od zisku titulu pouze dvě vydařené akce.

„Nebyl důvod, proč se rozčilovat. Věřili jsme, že máme lepší fyzickou kondici, což se prokázalo. Stejně tak disponujeme silnějším rojem," popsal poločasovou poradu druhého vyhraného finále v řadě a novináři se hned ptali, bude Praga útočit na zlatý hattrick?

„Uvidíme, samozřejmě bychom se o něj rádi pokusili. Ve Vyškovu nám ale roste veliká konkurence. Věřím, že bude v příštím ročníku ještě lepší než v letošním. Pro nás jde o obrovskou výzvu, nezaspat a nápor pronásledovatelů znovu odrazit," doplnil Eduard Krützner a zapálil si doutník vítězství.

Trofej patří na Pragovku, vysvětloval Čížek

PETR ČÍŽEK.Jakou úlohu má na Pragovce kapitán? Nasbírat nadpoloviční většinu finálových bodů. Loni se Petr Čížek na výhře nad Spartou (23:10) podílel třinácti, letos si jich připsal na své konto dokonce o osm více (41:7).

Petře, loňský titul jste věnoval dědečkovi. Komu letošní?
Zůstanu u dědy, který vyráběl trofej pro vítěze. Řekli jsme si, že patří na Pragovku. Děkuji ale celé rodině. Například partnerka mě neuvěřitelně podporuje. Bez ní bych hrát nemohl.

Pojďme k finále, do kterého proti vám nastoupil velmi agresivní Vyškov.
Čekali jsme to, Vyškovu nic jiného nezbývalo, musel nás vyprovokovat a něčím rozhodit. Na nás bylo neoplácet a nenechat se vylučovat. Naopak soupeři šli v jednu chvíli do třinácti, což rozhodlo celé utkání.

Nasbíral jste 21 bodů. Jde o standard pro příští ročník?
(směje se) Pokud by to tak bylo, nezlobil bych se. Dvacet jedna, neboli oko bere, tentokrát titul, za který jsme všichni moc rádi. Nicméně nejde o mé body, ale celého týmu. Hraji na útokové spojce, kde je musím potvrzovat.

Co řeknete k Pavlu Syrovému?
Nemám slov. Pavel šel ze hřiště se zraněním, po kterém by se na něj vrátilo promile ragbistů, a poté položil pětku. Jeho příklad nás semkl.

Napodobil jste jeho kousek ze semifinále. Po vašem bloku Kovářova odkopu se utkání lámalo.
Pavel je můj vzor, jde o absolutní špičku českého ragby. Jinak mohu potvrdit, že šlo o jeden z klíčových okamžiků zápasu. Vyškov se před půlí dostal opět do utkání. Byl dvě akce od titulu. Moje pětka jejich hráče poslala do kolen. Přišla po chybě nejlepšího hráče, jaká tým chtě nechtě vždycky srazí.

Vyškov výrazně prohrál, nicméně vzdoroval. Roste Pragovce konkurence?
Vyškov má našlápnuto za velikými zápasy. Má dva vynikající trenéry, kteří pracují systematicky a na nic zbytečně nespěchají.

Do roka a do dne, varoval soupeře Pantůček

JIŘÍ PANTŮČEK.Pouze jedinkrát se ve finále radovali z položení pětky ragbisté Vyškova. Postarala se o to skvostná souhra Martina Kováře s Jiřím Pantůčkem. Po snížení na 5:20 (7:20) svitla Jihomoravanům jiskérka naděje, kterou udusal druhý poločas.

Jiří, cítíte veliké zklamání?
Zklamání bych neřekl, už účast ve finále je pro nás úspěchem. Druhé místo po jedenácti letech bez medaile je luxusní.

Do zápasu jste vstoupili velmi agresivně. Šlo o hlavní taktický pokyn?
Museli jsme být zdravě agresivní, Praga má veliké a silné hráče a my chtěli finále vyhrát.

O čem hovořili trenéři před zápasem?
Ať si zápas užijeme. My se vážně snažili celých osmdesát minut, Praga si ale dokázala vytvořit tlak a my musíme uznat, že byla lepší.

V čem?
Útoková spojka (Petr Čížek) skvěle kopala, jak na branku, tak do prostoru. My jsme nebyli na postech, na kterých jsme měli stát. Nechali se také vylučovat, což rozhodlo.

Vaše položení přišlo těsně před koncem půle. Pětka do šatny. Věřil jste, že se utkání zlomí?
Přesně tak, do druhé půle jsme šli s tím, že můžeme vyhrát. V posledním vzájemném utkání ve Vyškově jsme o poločase také prohrávali. Bohužel se nám podobný obrat nepodařil.

Co chybělo?
Pragovce vál vítr do zad, my podobnou výhodu v první půli nevyužili, byla maximálně koncentrovaná a věděla přesně, co chce hrát.

Jste smutní, přijde vůbec na řadu oslava?
Stoprocentně, oslavu si za celou sezonu zasloužíme.

Máte mladý celek, Praga na klíčových postech zkušené hráče. V jakém časovém horizontu chcete zaútočit na titul?
Věřím, že se pro nás finále stane samozřejmostí. A titul? Do roka a do dne se setkáme. (směje se)