Mistrem Evropy se stal devatenáctiletý Alexej Jagudin před sedmnáctiletým Jevgenijem Pljuščenkem. Oba byli představiteli nového směru a na několik let ovládli krasobruslařský svět. Prvně jmenovaný se v sobotu 14. dubna představí v Tipsport Aréně, tedy v pražské hale, kde před 19 lety obhájil evropský titul.

První pokus 

Tentokrát se ale objeví v roli hvězdy show bývalého ruského tanečníka a uznávaného choreografa Ilji Averbucha. Ten vytváří exhibice již patnáct let, ale mimo Rusko s nimi příliš nevystupuje.

„Vyloženě pro Evropu jsme jich moc neměli. Tohle je první pokus,“ uvedl Averbuch na tiskové konferenci. S Irinou Lobačevovou skončili druzí na ZOH 2002 v Salt Lake City a na stejných hrách slavil zlato Jagudin, který i patnáct let po skončení kariéry ukazuje fanouškům svůj krasobruslařský kumšt.

Veliké lákadlo 

„Pro mě je to vždycky výzva a strašně mě baví se podílet na různých programech,“ poznamenal rodák z Petrohradu. „Je důležité ukazovat tento sport mladým lidem, aby měli inspiraci. Věřím, že všichni budou maximálně nadšení,“ povídal trojnásobný mistr Evropy a čtyřnásobný mistr světa, který se usadil v americkém Simsbury. Sedmatřicetiletý Jagudin byl skutečným novátorem, který dokázal jako málokdo spojit technickou stránku a umělecký dojem. Svého času patřil k nejznámějším sportovcům světa.

Jeho pražské vystoupení bude pro krasobruslařské fajnšmekry velikým lákadlem. Vedle plejády ruských olympijských vítězů a šampionů se na ledě objeví i nejlepší český krasobruslař Michal Březina.