Jako neprostupná zeď působí na soupeře v úvodních zápasech domácí baseballové extraligy. Svými nadhozy dokázal vymazat milionové hráče z Mexika. Kde je jeho největší síla a v čem vůbec spočívá kouzlo nechytatelného nadhozu? Nebo kolik dokáže předvést rotací?

O tom všem se rozhovořil pro Pražský deník. „Pomohlo mi, že jsem si od dětství hrál se svým mladším bratrem Martinem. Já nadhazoval, on dělal catchera. Tím jsme se zlepšovali více než ostatní," uvedl Červenka.

Marku, když nastoupíte na kopec pro nadhazovače, pálkaři soupeře se v letošním roce přes vás neprosadí. Jak je to možné?

Všechno je o dobré zimní přípravě. A hlavně naši kluci v obraně pokaždé dobře zahráli.

Počkejte, vím, že baseball je apriori týmovým sportem. Ale copak to, že jste dobře odházel utkání, je zásluhou celého týmu?

Dobře, docela jsem za aktuální období rád. Vždycky však hledím na úspěch celého týmu.

Co jste v zimní přípravě udělal jinak, že se vám tak daří?

Sázím na rutinu, kterou dodržuji několik let. Začínám vždycky házet v lednu, postupně zvyšuju počty nadhozů, poté následuje házení v hale, kdy vyloženě simuluji ostrý nadhoz a potom pokračuje fyzická příprava a běhání. Baseball je o mentální přípravě jednotlivců. Jde o sport dělaný přesně pro Američany, kteří svým přístupem chtějí být ve všem nejlepší, sport si dokáží užívat trochu jinak, než my. A ještě něco mi dodalo sebevědomí.

Co přesně?

Nastoupil jsem do práce, což mi dalo nadhled. Dělám technologa pitných vod ve vodárnách a kanalizacích. Starám se o kvalitu vody v Praze.

Dlouhodobě se vám daří, měl jste někdy tendence odcestovat do zahraničí?

Moc ne, přistupoval jsem k baseballu rozumně, dodělal jsem si školu a vždycky jsem chtěl žít v Česku. Beru baseball jako koníček, který mě naplňuje. I kdyby přišla nabídka z MLB, nevyužil bych ji.

Co při nadhozu rozhoduje?

Úchyt míče, postavení prstů na švech. Na každý nadhoz je jiný.

Důležitou esencí správného nadhozu jsou rotace. Kolik jich ovládáte?

Pět. První je fast ball, tedy co největší rána. Poté mám pomalejší verzi. Podobný je třetí nadhoz, který má mírnou rotaci. Pak je točka, která zahýbá před pálkařem. A na závěr mám v repertoáru nadhoz, který se netočí, ale ve vzduchu plave, takže pro pálkaře je těžké odhadnout trajektorii letu.

Jste spíše nadhazovač silový, nebo technický?

Technický. Mám více druhů nadhozů, které dokážu měnit, a to v jakémkoliv stavu.

Jak dlouho se trénují rotace?

Věnuji se jim každý trénink. Všechny nadhozy se učí dlouhodobě. Točku hážu od nějakých čtrnácti let. Když jde proti mně pálkař, měním rytmus právě pomocí rotací. To je výhoda technických nadhozů.

V USA předvádí ti nejlepší nadhozy okolo 160 kilometrů za hodinu. Co vy?

Nejvíce jsem hodil 140. Rozhodně neznamená, že když dá někdo 160, soupeř automaticky neodpálí. Pálkaři se rychlosti přizpůsobí. Ale během zápasu se moc nestává, že by takový nadhoz předváděli neustále.

Jak se dá rozhodit pálkař soupeře?

Je to o změně rytmu. Nenechat je, aby se soustředili, nehodit nadhoz, který čekají.

Máte soupeře otipované? Víte, co komu dělá problémy?

Mám. Nejlepší nadhoz si nechávám vždycky na konec, na nejtěžší chvíle. V české extralize jdou však pálkaři hodně nahoru. Každý je jiný. To mě právě nejvíce baví, že se u toho musí hodně přemýšlet. Relativně si dobře pamatuji, co jsem používal na pálkaře v minulém zápase. Snažím se taktiku hodně měnit. Určitě se dívám, jakým pálkařům se daří v průběhu sezony.

Když se na vás dívám, mám strach, že si vyhodíte rameno. Co dělat, abyste předešel zranění?

Hodně se vyběhat po utkání, tím ruka regeneruje. Dále rameno leduji. Musí se to vydržet, když je zdravá bolest, je vše v pořádku.

Před více než měsícem jste měl unikátní šanci v kvalifikaci na World Baseball Classic jste házel proti Adrianu Gonzalezovi z Mexika, který je dvacátým nejlépe placeným hráčem MLB. Jak vám bylo?

Opravdu jsem si nepřipouštěl, že jde o takovou hvězdu. Bral jsem ho jako soupeře z extraligy. Bohužel jsem mu dal dvě mety zdarma. Člověk se ze dne na den nezlepší, proto jsem si užíval moment, kdy jsem proti němu hrál.

Ale proti dalším baseballistům z Mexika jste uspěl…

Házelo se mi pak lépe, k ničemu jsme je nepustili.

Již devátým rokem jste v české extralize, a to v Kotlářce. Jaké máte ambice letos?

Chceme obhájit titul, ale nebude to lehké. Soutěž není jen o Dracích Brno a Kotlářce. Dále chceme uspět na Poháru mistrů v Itálii.

Čtěte také: Pálkař Matěj Hejma: Před odpalem musíte mít jasný plán

Jiří Uhlíř