Bývalé maximum (21,93) patřilo dlouhých 30 let Remigiusi Machurovi. Jeho nástupce z Dukly Praha, který se stal členem „elitního klubu dvaadvacetimetrových“, se dnes jako třetí muž světových tabulek představí na Julisce při Memoriálu Josefa Odložila.


Cítil jste před pátečním mítinkem, že by mohl přijít výjimečný výkon?
Spíš ne. Mám za sebou soustředění v Jablonci, odkud jsme s trenérem jeli rovnou do Schönebecku. Moc extra jsem se necítil a do kupy jsem se dal paradoxně po cestě autem. Když jsem se pak před závodem rozcvičoval, už jsem věděl, že na tom nejsem špatně.

Na jaký výkon jste se cítil?
Reálně kolem 21 metrů, i když forma měla přijít až o něco později. Jenže se mi dařilo technicky a všechna energie šla do koule.

Jak byste popsal rekordní pokus, byl ideální?
Asi ano. Byl správně vystupňovaný, jen se mi zdálo, že ho provádím pomalu. Možná kvůli tomu letěla koule tak daleko.

Blesklo vám v tu chvíli hlavou, že byste mohl pokořit 22 metrů?
To ne. Napadlo mě, že bych si mohl vylepšit osobák (21,46 m – pozn. red.). Na víc jsem nemyslel. Asi se ale sešlo všechno potřebné dohromady, byla tam báječná atmosféra, házelo se až od půl desátý večer a na startu byl i můj neoblíbený rival David Storl. Chtěl jsem ho šmiknout.

Co to s vámi udělalo, když se na tabuli objevila číslice 22?
Byl to pro mě šok! Měl jsem ohromnou radost, vybuchnul jsem a oslavil to hned na ploše. Výkon je to už ohromný. Dvaadvacet metrů je hodně daleko a být třetí ve světových tabulkách se nepodaří často.


Jak na to reagovalo německé publikum a jejich hvězda Storl?
Němci jsou skvělé publikum. Nefandí jen svým, ale dokáží uznat výkon závodníka, který předvede výborný výkon. Do Německa jezdím často, takže mě znají a fandili mi. Parádně jsem si to tam užíval. Spousta lidí se se mnou chodila po závodě fotit a Storl byl v té chvíli na druhé koleji.

Jak porážku o 95 centimetrů mnohonásobný medailista ze světových soutěží strávil?
Nestrávil. Od letošního halového mistrovství Evropy, kdy jsem mu vyfoukl stříbro, mě nemá rád a dává to najevo. Myslím, že neumí prohrávat. Sotva pozdraví, neusměje se a nikdy neprohodí pár slov. Po rekordu mi všichni soupeři hned gratulovali. On mi ruku podal až po závodě, ale bylo to hodně odměřený. Je to takový studený čumák.

Dnes vás čeká vystoupení na Memoriálu Josefa Odložila. Nechal jsem si něco pro diváky na Julisce?
Formu asi mám, ale 22 metrů se nehází na požádání. Byl bych rád, kdybych v sezoně stabilizoval výkony za 21 metrů, a pokud bych takový výkon předvedl i na Julisce, bylo by to super.

Program MJO17.30 tyč M, oštěp Ž
18.02 100 m M rozběhy
18.05 dálka Ž
18.20 110 m přek. M
18.40 1500 m M – Memoriál Josefa Odložila
18.55 400 m přek. M, oštěp M
19.00 koule M
19.05 400 m přek. Ž
19.15 800 m Ž
19.25 400 m M
19.35 100 m M finále
19.58 3000 přek. Ž