„To však nechceme dopustit. Titul už chceme mít konečně v Praze. Je to až neuvěřitelný, že se to ještě nepovedlo," vyhlásil Daniel Vavruša z Kotlářky, ještě nedávno hráč slavných New York Yankees.

Od vzniku samostatné České republiky nevybojoval doposud žádný pražský tým titul v domácí extralize. Devatenáctkrát se to povedlo Drakům Brno a jednou Technice Brno. „My to ale tak neprožíváme. Pro klub to bude sice milník, my chceme hlavně vyhrát," říká Pavel Budský z Draků Brno.

close Z finálové série mezi Draky Brno a Kotlářkou Praha v baseballové extralize. zoom_in Ve finále se sejde mnoho českých reprezentantů, opravdová domácí elita. Kotlářka Praha sází hlavně na mladší hráče se zahraničními zkušenostmi. Daniel Vavruša z New York Yankees, Jakub Sládek zase z Philadelphia Phillies. Nedávno se Kotlářce vrátil z USA také skvěle hrající Petr Síla.

„Jenže naše soupiska je zkušenější. Většina z nás už má několikátý titul, víme, co obnáší dotáhnout sérii do vítězného konce. Ano, nemáme tolik hráčů, kteří si zkusili zahraniční ligu, ale zkušenosti nakonec rozhodnou pro nás," věří legenda českého baseballu Pavel Budský. Právě on se stal historicky prvním Čechem, který podepsal profesionální smlouvu s týmem Major League Baseball, nejslavnější sportovní ligy světa.

Pro Kotlářku zase může hrát jiný aspekt – menší hřiště. Rozměry jsou tu jiné, hřiště je daleko kratší než například u Draků Brno. „V tom bychom měli mít výhodu, protože máme více pálkařů, kteří dokážou odpálit homerun. Ale nelze stavět taktiku na homerunech. Když po něm pálkař cíleně jde, většinou se nepovede. Hlavně dobře pálit a tím ničit soupeře," přeje si Daniel Vavruša z Kotlářky Praha.

close Z finálové série mezi Draky Brno a Kotlářkou Praha v baseballové extralize. zoom_in Podle Budského se bude v Praze hrát odlišnější typ baseballu. „Vyhraje ten, kdo dá více homerunů. V Brně se bojuje o každou metu a na Kotlářce na to, kdo odpálí dál. My však máme skvělé nadhazovače." Právě Petr Minařík a Martin Schneider v této činnosti dominují. Na druhé straně zase Jakub Sládek z Kotlářky má v letošní sezoně nejvíce homerunů.

V Praze se tak očekává velká bitva. Jakou má úroveň a parametry ve srovnání s americkou MLB? Nechme promluvit Vavrušu, který se jako jeden z mála Čechů dostal do zázemí špičkového amerického týmu: „Úroveň české ligy je opravdu vysoká. Určitě děláme více chyb než v Americe, tedy hlavně v poli. Ale ve výsledku by tohle finále bylo atraktivní i pro náročnějšího diváka z USA."

První zápas začne v sobotu ve 11.30 hodin, druhý poté ve stejný den v 15 hodin. Případný rozhodující duel je v plánu v neděli ve 13 hodin v Brně.