„Není to poprask, ale to, že investovali tolik peněz ukazuje, že tady chtějí něco dokázat,“ říká Petr Drahoš, šéf chuchelského dostihového spolku. České derby je druhým nejbohatším dostihem střední Evropy. Vítěz majiteli vydělá polovinu z třímilionové dotace. I proto nejsou čeští žokejové ze zvýšené konkurence nadšeni. „Pro nás to je nemilé. Byli bychom radši, kdyby tady nebyli,“ přiznává Jiří Chaloupka, který pojede chuchelského zástupce Lorda Silvana.

Němce předchází výborná pověst

Pro diváky a pořadatele je silná konkurence pozitivní zprávou. V Chuchli doufají v rekordní diváckou účast. „Je to nejkvalitněji obsazené derby historie,“ těší Drahoše, který chce, aby dostih byl otevřeným závodem. „Musíme se smířit s tím, že taky někdo přijede pro peníze sem,“ dodává. „Podobné měření sil je potřeba,“ tvrdí prezident Jockey Clubu Václav Luka. Němce předchází výborná pověst: Esparanto nedávno vyhrál ve Francii, Perdono v Itálii a Magnificent ještě na jaře nebyl poražen. „Jeho trenér von der Recke je člověkem, který má všechno spočítané a málokdy udělá chybný krok,“ říká Filip Minařík, český žokej jezdící v Německu.

Největším favoritem je ovšem domácí kůň. „Blue Coral,“ vyřkne Minařík očekávané jméno. Irský rodák stál stáj Jiřího Charváta sedm milionů korun amá formu. Na start se postaví patnáct koní. Poprvé startuje valach a vítěz Červnového poháru Charley může překvapit. Těšit se můžeme rovněž na domácí a zahraniční žokejskou plejádu vysoké kvality. Hvězdou budoucnosti je mladý Ital Umberto Rispoli. „Říkají mu Ďábel v sedle,“ prozrazuje Jiří Zlámaný. Neapolský rodák v 19 letech nasbíral přes 270 výher a je třetí v letošním italském šampionátu!

Na koho vsadit:

3:1 Blue Coral (Palík), 4:1 Esparanto (Rispoli), 5,5:1 Charley (Rája), 6:1 Magnificent (Hind), Perdono (Pedroza), 8:1 Lord Silvano (Chaloupka), 10:1 Savignog (Srnec), Shaman (Juráček), Wonder Horse (Ra.Koplík), 11:1 Medeo (Eddery), 12:1 Sharpour (René Koplík), 15:1 Another Story (Koplíková), Wavelight Laser (Janáček), 18:1 Ignacio (Lukášek), 20:1 Terracon (Línek).