Transparentní účet
6360490389/0800

Tradice házené ve Vršovicích je obrovská. První zmínky o Sokolu sahají až do roku 1921, ve své stávající lokalitě, na Heroldových sadech, začal tehdejší oddíl působit jen o trochu déle v čase. Mezi lety 2009-2011 přišel historický zlom, po náročném financování založeném na grantu i sbírce a pěti osobních půjčkách členů se vedení podařilo realizovat výstavbu haly. Ta se pro další dekádu stala domovem podstatné části pražských házenkářů. 

A že jich není málo. Klub má celkem 314 členů, bezmála dvě stovky z nich tvoří děti a mládež. Během posledních let se navíc dařilo Sokolu děti ke sportu dostávat a zvyšovat počty v mládežnických kategoriích. 

„Konec menších oddílů by měl dopad také na nejvyšší složku, protože větší kluby si z těch menších doplňují juniorky. A v těchto kategoriích se pak hráči a hráčky perou o reprezentaci,“ míní Kryštof Konečný, jeden z odchovanců, který aktuálně hraje za A-tým Sokola. Angažmá si vyzkoušel dříve také v nizozemském Emmenu.

Funkcionáři mají zažádáno o dotace, ale… „Procesy obvykle nebývají rychlé. Vzhledem ke splatnosti faktur klub nenašel jiné řešení, než se obrátit na veřejnost,“ dodává Konečný k aktuální situaci.   

„Za každý příspěvek (v jakékoliv výši) budeme moc vděční. Vybrané prostředky budou využity na úhradu energetických nákladů v hale Heroldovy sady,“ stojí v prohlášení Vršovic na komunikačních kanálech. To je doplněno sloganem Zachraň Sport. 

A o tom to celé opravdu je. Sport vyhlíží překonání krize a smluv stanovených na zimní měsíce, sotva přežívajících klubů není málo. „Situace je vážně špatná a může mít fatální důsledky,“ potvrzuje Konečný osud Sokola. 

Poslední záchranou může být pro pražský celek transparentní účet. Na něm se sice podařilo doposud vybrat velkou sumu, ještě desítky tisíc ale chybí. A čas neúprosně kvapí. „Rád bych poprosil všechny, kteří mohou a líbí se jim házená, aby přispěli. Každá koruna pomůže,“ dodává.  

Sokol každopádně neztrácí víru a věří v zázrak. Nic jiného koneckonců nezbývá. Kdyby se podařilo zimu překlenout, klub by mohly nakopnout jarní vzrůstající teploty. „Házená je hezký sport a kdyby ve Vršovicích skončila, přijdeme o jeden z největších klubů v Česku, který staví budoucnost. Dětí tu máme spoustu, jejich počty se přitom zvyšují. Neměly by kde trénovat,“ uzavírá Konečný.