Na první pohled možná zdání klame, ale ve světě parkuru, a především tedy v seriálu, jehož vyvrcholení letos zavítalo do Prahy, se točí miliony. Nikoli korun, ale dolarů, eur či jiné tvrdší měny.

I proto nečekaná chybička koně se jménem Hansson WL pod vedením jezdce Pedera Fredricsona znamenala ztrátu naděje na zajímavou finanční sumu.

V hlavním městě Česka, a v tuto chvíli i parkuru, si totiž vítězové týmového finále přijdou na pořádný balík dvanáct milionů eur.

Problémový skok

Šance pražského týmu skončily paradoxně na překážce, které vévodila česká vlajka. Kůň ji napoprvé odmítl skočit, což v neúprosném bodování stálo Lvy postup. „Stalo se mu jen dvakrát v životě, že by zastavil před překážkou. Poprvé v září v Římě a podruhé tady. Koně nejsou stroje, jen živé bytosti. To se stává,“ vykládal zklamaný Fredricson.

Taková věc se však děje zřídka. Čeští sportovní fanoušci jsou s parkurem možná nejvíce obeznámeni z moderního pětiboje, kde je důležitou a nevyzpytatelnou součástí bojů o medaile. Vyprávět by mohl David Svoboda, který na olympijských hrách v Pekingu před deseti lety přišel o cenný kov právě kvůli koni, který ho shodil ze sedla.

Zatímco v moderním pětiboji se závodníci prohánějí na levnějších „kusech“ a pro tuto disciplínu si je losují, čímž vzniká riziko, v klasickém parkuru jsou jezdci s koňmi spjatí. Jezdí na několika, ze kterých si pro jednotlivé závody vybírají. Rozhodně však nesedají na neznámé zvíře.

Tryskáč, nebo koně?

Odráží se to i na cenách těchto „speciálů“. Česká zástupkyně v prestižním seriálu Anna Kellnerová například letos dostala koně za deset milionů eur. Ano, čtete správně. Čtvrt miliardy za klisnu je však investice, která se může ve štědře honorovaném seriálu rychle vrátit.

Nelze se pak divit, že stáje v okolí O2 areny jsou přísně střežené. Téměř dvě stě koní v nich ubytovaných má jistě zajímavou celkovou hodnotu. „Je to jako ve všech sportech, které nejsou závislé jen na atletovi. Když chce člověk nejlepšího koně, musí zaplatit více,“ říká český jezdec Aleš Opatrný, jenž je taktéž součástí velkého ansámblu v O2 areně.

Zvířecí osazenstvo má k dispozici i fyzioterapeuty a chiropraktiky, regenerují pomocí chladicích bandáží či přenosných masážních dek. Zkrátka servis se vším všudy.

A díky Kellnerové, která má paradoxně na koně alergii, stejně jako na seno a slámu, mohou mít čeští fanoušci v budoucnu i zajímavé želízko v ohni na olympijských hrách.

V O2 areně se ukázala v dobrém světle a ve dvaadvaceti má vše před sebou.