Do olympijského parku musí Pražané tentokrát místo tramvají vlakem. Metropole letos nechystá zábavní park, ve kterém by diváci mohli podpořit sportovce v bojích o olympijské kovy. Festivalové parky se „odstěhovaly“ do Brna a do Ostravy, kam fanoušky zimních her odveze speciální vlak.

close Kde fandit v Praze? Infografika info Zdroj: Redakce zoom_in

Soutěže i kvízy pro dospělé a děti 

Jde o přímý spoj, jenž dojede z hlavního nádraží až doprostřed festivalového dění na brněnském výstavišti, stavět bude před pavilonem Z. Na cestu vyrazí v neděli v půl 9. Cestující během jízdy čeká osobní setkání s olympioniky, beseda i autogramiáda.

„Během cesty se uskuteční několik soutěží a kvízů pro dospělé i děti, hlavní výhrou bude olympijská Raškovka. Ve speciálním vlaku zazní exkluzivní ukázky z nové verze Pohádky o Raškovi z dílny Českého rozhlasu načtenou Oldřichem Kaiserem,“ uvedla mluvčí festivalu Martina Kučerová.

Pocta Jiřímu Raškovi 

Dráhy spoj oblečou do barev českého olympijského týmu. Cestujícím nabídly 180 jízdenek za 690 korun. V ceně je kromě jízdného do Brna a zpět vstup na olympijský festival a také poukaz na pivo. Rezervaci i nákup jízdenky je možné provést přes e-shop na stránkách festivalu. Jízda má být poctou skokanu na lyžích Jiřímu Raškovi, který přivezl zlato z olympiády ve francouzském Grenoblu před 50 lety.

Komu se nechce kvůli olympijské atmosféře opouštět hlavní město, může zavítat do pražské zoo, kde připravili vlastní pojetí sportovních her. Zvláštní vystoupení, v němž si zvířata změří své síly, začne v sobotu i v neděli v pravé poledne v Rezervaci Bororo.

Disciplíny v pražské zoo 

Disciplíny inspirované zvířecími dovednostmi si tam děti mohou vyzkoušet od 10 do 14 hodin. Ve stojáncích u vchodu naleznou sportovci kartu s olympijskými kruhy a za každou splněnou disciplínu získají razítko. Kdo odevzdá orazítkovanou kartu, a navíc správně odpoví tipovací otázku, má šanci vyhrát některý ze zážitků, jež zoologická zahrada nabízí. „Sběrný box pro vaše odpovědi bude u našeho stanoviště her v Rezervaci Bororo,“ podotkl Lubor Mach z trojské zoo.

Olympijský výbor si letos pro konání festivalu vybral moravskou a slezskou metropoli, a jiná organizace se pořádání obdobné akce v Praze, třebaže v menším rozsahu, nechopila. Důvodem je možná i časový posun, kvůli kterému se budou čeští sportovci prát o medaile především dopoledne a krátce po poledni.

Na Staroměstském náměstí hokej nebude 

Magistrát se letos rozhodl, že hokejové ani jiné zápasy na Staroměstském náměstí promítat nebude, a to ani v případě, že by Češi hráli o zlato. „Žádnou akci ani veřejnou projekci k letošním olympijským hrám nepřipravujeme,“ potvrdil mluvčí úřadu Vít Hofman. Během posledních zimních olympijských her v roce 2014 vyrostl na Letné velký park. Děti i dospělí si mohli vyzkoušet mnoho sportovních disciplín, na velkých obrazovkách se promítaly zápasy. Přestože jeho stavbu provázela prvotní skepse hlavně kvůli vysoké ceně, lidé si jej velmi oblíbili. Během 18 dní do areálu zavítalo téměř 400 tisíc lidí.