Startuje se (hlavní závod ve 12.30) jako obvykle v posledních letech na hlavní Žacléřské ulici v kbelském Centrálním parku. Odtud Hornopočernickou přes železniční přejezd až na kruhovou křižovatku v Satalicích.

„Na žádost obce, aby se nemusel tolik omezovat provoz, se přesouváme na vedlejší ulici K Radonicům. Ta vede souběžně s oborou, a pak se napojí na známý okruh, vedoucí do Vinoře,“ vysvětloval na tiskové konferenci dlouholetý ředitel závodu Tomáš Mirovský.

Trať má nový certifikát

Ve Vinoři vznikne nová kapsa až před farou, po mírném stoupání okolo zámku se pokračuje po cyklostezce zpět do Satalic, zde se ulicí U čističky dostane k atraktivní pasáži pod navigačními světly letiště. Poslední kilometr vede podél železniční trati.

Moira Stewartová kralovala ve Kbelích.
Comeback Stewartové. Po zranění ovládla Kbelskou desítku a vyhlíží půlmaraton

„Asi o polovinu se zkrátí finální úsek za tunýlkem v Kbelích. Po výběhu z něho tedy do finiše zbyde asi dvě stě metrů,“ ukazuje Mirovský.

„Trať dostala novou certifikaci Českého atletického svazu, je přesně změřená na 10 kilometrů. Vypadá, že takhle zůstane,“ dodává ředitel. Není to úplná rovina, převýšení činí 43 metrů, na rekordní mety se tady tolik necílí. Limit činí 90 minut.

Pořadatelské zajištění je opravdu špičkové. Už podvacáté drží režii studenti soukromé sportovní Vysoké školy Palestra, sídlící právě v Kbelích. „Studenti druhého ročníku to mají v osnovách, pracují pod vedením dvanáctičlenného týmu zaměstnanců a absolventů školy,“ vysvětluje Mirovský.

Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru společnosti RunCzech.
Neúnavný vizionář Capalbo. Věřím, že letos poběží sto tisíc lidí, říká

Úvod jarní desítkové trilogie

Kbelská 10 láká na akademické tituly mistrů republiky v silničním běhu. Loni vyhráli Moira Stewartová (33:33) a René Sasyn (31:18). Ze zvučných jmen jsou už nyní na startovní listině Gabriela Veigertová, Luboš Gaisl nebo Daniel Noah.

Ve Kbelích se objeví i zástupci jiných sportů. Například cyklista Karel Tyrpekl, nyní komentátor Eurosportu, triatlonista Vojtěch Bednarský a také studenti Palestry v čele s Veronikou Šípovou, basketbalistkou USK, bronzovým kanoistou z londýnské olympiády Lukášem Trefilem a členem bronzové lyžařské štafety ze ZOH 2010 ve Vancouveru Jiřím Magálem.

Takový byl loňský Pražský maraton.
Pražský půlmaraton navýšil kapacitu. Už je ale prakticky vyprodaný

Závodní kapacita narostla oproti vyprodanému loňsku o 200 startovních čísel na 1500. Víc už se ani v budoucnu pravděpodobně navyšovat nebude. Nastoupit může i čtyřčlenné družstvo nebo štafeta na úsecích 6 + 4 km, dopoledne změří síly děti všech kategorií na tratích od 50 do 900 metrů na okruhu v Centrálním parku.

Kbelská desítka zahajuje zajímavou desítkovou jarní trilogii, která pokračuje následující sobotu na silnici v Pečkách a pak ještě tu další v terénu Trailem Praha na Petříně.

Palestra Kbelská 10 patří neodmyslitelně k začátku běžecké sezony.Palestra Kbelská 10 patří neodmyslitelně k začátku běžecké sezony.Zdroj: Petr Váňa