Před páteční kvalifikací zapojoval kabel v tiskovém středisku, kdyžmu volali, že musí na start. Ani si nestihl prohlédnout trať. Av sobotu pak vyhrál závod kanoistů. Stanislav Ježek – překvapivý vítěz zahajovacího závodu Světového poháru vodních slalomářů. „A pro vás je to snad překvapení? Ptali jste se mě předtím, jestli vyhraju? Neptali! A stejně bych to neřekl každému,“ smál se.

Triumfoval jste ale po osmi letech…

Jo. Znal jsem tady tu trať nejlíp ze všech, vždyť tu jezdím už takových dvacet let.

Zavzpomínejte ještě na své poslední pohárové vítězství.

To bylo v Sydney 1999, rok před olympiádou, na kterou jsem se potom nekvalifikoval. Teď je taky rok před olympiádou… Kdo ví, třeba to dopadne podobně. Nominace na olympiádu bude krutá, když za každou zemi může postoupit jen jedna loď.

Vedl jste tentokrát už po semifinále. Byl to pro vás šok?

Ne, mě máloco vyvede z míry tak, abych řekl: Byl to šok. Ale celkem mě překvapilo, že jsem vedl o tři vteřiny před Martikánem. Přemýšlel jsem, jestli to trošku nepodcenil. A pak jsem doufal, že když finále výrazně nezkazím, mohl bych být na bedně. Na první místo jsem si tolik nevěřil. Myslel jsem si, že mě nějaký ťuk odsune.

Nakonec jste olympijského vítěze a mistra Evropy Martikána porazil. Dobíral jste si ho potom?

Ani ne, nebylo potřeba. On sám byl dost naštvaný, že ho nějaký Ježek pobil. Ale je to dobré, okolo si všichni mysleli, jaký je Martikán neporazitelný pánbůh. A vidíte, není! I když je fakt dobrý, on je na bedně pokaždé, my ostatní k tomu potřebujeme i trochu štěstí.

Vy jste ale navíc pracoval v organizačním výboru. Co jste tam dělal?

Mám na starosti IT a komunikaci. Dávám dohromady dráty, startovky a posílání výsledků, aby došly ve správném formátu.

A jaký jste řešil největší problém?

Já nevím, nic hrozného. Loni při mistrovství světa byly pořád trable s kabelem. Firma ho špatně udělala, museli jsme používat záložní, který ale byl po povodni vyšplouchlej. Chvíli fungoval, chvíli ne. Letos je všechno v pořádku. Krásný víkend.

Nenudíte se pak na jiných závodech, když tam nemáte vedlejšák?

Já pracuju i tam, vozím si práci s sebou. Dělám pro firmy počítačové programy. Jsem na tom aspoň líp než ostatní, co se u vody nudí.