Není to nic příjemného vyběhnout po mokré lesní cestě (v horším případě může pršet), ale přesto se každoročně vydávají stovky běžců, aby na trati zdolaly tři kopce a tři potoky. Tradiční účastníci vědí, že kros se běží v Kunratickém lese po dvojicích s intervalovým startem a provází ho unikátní atmosféra.

Velká Kunratická je jeden z nejstarších běžeckých podniků v Čechách, který se koná vždy druhou listopadovou neděli. Závod, který je známý svým náročným profilem, se pořádá bez přerušení od roku 1934 u Dolnomlýnského rybníka, k němuž je přístup z ulice Krále Václava IV.

Zúčastní se ho malé dětí, elitní závodníci i běžečtí veteráni, kteří mají na svém kontě minimálně dvacet „zářezů na pažbě“ v dospělé kategorii. Nepsanou tradicí je, že veterán s nejvyšším počtem startů, se vydává na trať vždy s číslem 1 na hrudi.

Jubilejní 90. ročník Velké Kunratické se uskuteční v neděli 12.listopadu na šesti tratích (od dětských 370 metrů až do 3100 pro dospělé) a vyhlášeno bude celkem 27 kategorií. První vyběhnou v 8.30 dorostenky a starší žákyně, v 10.00 pak nastoupí závodníci, kteří budou zdolávat pověstné stoupání na Hrádek.