V neděli bude v roli trenéra sledovat, jak si budou počínat hned čtyři jeho svěřenci. 

Do startu Velké pardubické, jejíž jste nezbytnou součástí, zbývají poslední dny. Jak je prožíváte?

Jeden dostih následuje za druhým. Každé vítězství potěší, ale samozřejmě že s blížícím se startem vzrůstá mediální tlak. Za roky jsem si na to už zvykl. Ještě před Velkou nás čeká jeden dostihový den v Miláně, takže přijdu trochu na jiné myšlenky.

Co je pro vás horší, stát na startu v sedle koně, nebo se dívat z tribuny?

Na tribuně nadávám, že kluci jedou na h…o. (směje se) To v roce 2008 jsem startoval spolu se synem. Skočili jsme Taxis, jdeme přes Irskou lavici a byli jsme vedle sebe poslední. Tak mu říkám, ty debile, co tady děláš, měl jsi být támhle někde vepředu… To jsem ho mohl zdrbat přímo na místě. Na tribuně to jsou pro trenéra, který dřív jezdil, docela muka. Bývám tam nervóznější. Museli to prožívat všichni, kteří jezdili a pak se stali trenéry.

Odkud se na Velkou pardubickou díváte?

Mohu být v Klubu Taxis nebo i ve čtvrtém patře, ale nejraději jsem mezi lidmi, které dobře znám. Když mi tam ulítne nějaké sprosté slůvko, nikomu to nevadí. Horší by to bylo někde nahoře vedle prezidenta. Když je na tom dobře některý z mých svěřenců, tak si docela hlasitě zařvu, a to by mohlo někomu vadit.

Co říkáte deštivému počasí posledních dnů, nemůže poškodit úroveň nedělního vrcholu dostihové sezony?

Mně je to úplně jedno, hlavně ať není moc teplo. To se koníkům nechce moc utíkat. Měkký povrch je pro ně spíš výhodnější. Jsem spokojený, že se ochladilo. Já startoval v dešti rád. Říkal jsem si, že mi prší štěstí, a šel jsem do toho naplno. Divákům pochopitelně přeju příjemné počasí, Pro koně ale není sluníčko na Taxisu moc příjemné. Stín, který vrhá překážka, je trochu mate při doskoku.

Letošní ročník je díky francouzským koním považovaný ze velice kvalitní. Pamatujete tak silnou konkurenci?

Ne. Třeba koně, kterého pojede Honza Faltejsek, jsem třikrát viděl na vlastní oči. To je prostě krosařský bůh. Nikdy neudělá chybu na skoku a je na něm vidět, že je pokračovatelem dvousetletého francouzského chovu. Proto nejdůležitější překážkové dostihy vyhrávají francouzští koně. Časem to tak bude i u nás.

Je pro vás Faltejskův Virtus d´Estruval favoritem?

Spolu s Honzovými zkušenostmi a jeho kvalitou asi ano. Ovšem ve Velké pardubické role favorita nutně nemusí znamenat vítězství. Moc dobře si pamatuju, jak jsme se Železníkem spadli na šesté překážce a bylo po nadějích. Jezdec i kůň musejí mít štěstí, aby se dostali do cílové roviny a zvládli i poslední skok. Třeba při mé poslední Velké jsem si myslel, že budu krásně druhý, ale pak jsem šel do cíle pěšky…

V dostihu máte ze své stáje čtyři koně. Komu z nich dáváte největší šance?

Myslím, že všichni jsou dobří. Nejvíc se mi líbí No Time To Lose s žokejem Janem Kratochvílem. Velkou sice ještě nikdy nešel a v pardubických kvalifikacích ani jednou nevyhrál, ale byl dvakrát druhý a mně se zdá nejlepší. Kdysi jsem ho v Anglii kupoval, aby vyhrál Velkou pardubickou. 

K dostihům patří neodmyslitelně pády. Jak musí jezdec reagovat, když ho kůň vyhodí ze sedla?

Jezdec musí mít štěstí. Taky jsem sebou párkrát praštil, polámal se a nic jsem s tím nenadělal. Zkušení žokejové, co už párkrát letěli vzduchem, se umějí v prostoru orientovat. Spíš si chrání hlavu, aby je koně, kteří běží za nimi, nepokopali. Chce otočit se zadkem a schovat hlavu.

Pozná kůň, že se jedná o nejdůležitější dostih roku?

Obvykle ne, když ale přijel na pardubické závodiště ve třinácti letech Železník, byl schopný hodit si hrbem a udělat kozla. Přitom se doma sotva ploužil. Myslím, že atmosféra napětí a spousty lidí může na koně působit. Železník v Pardubicích vždycky pookřál, jinak ale do koňské hlavy nevidím.

Výsledky Velké pardubické před časem změnil výrok Antidopingové komise. Děláte něco proti tomu, aby koňům mohl kdokoli přimíchat do krmení nežádoucí látku?

Dáváme zvířatům krmení od nejlepší firmy na světě, ale když vám bude chtít někdo ublížit, tak koně můžete hlídat, jak chcete. Prostě ho neochráníte, to bychom se z toho museli zbláznit. S tím se fakt nedá nic dělat. 

Co říkáte tomu, že si na Velkou pardubickou budou moci díky společností PMU vsadit fanoušci ve Francii?

Jako viceprezident Jockey Clubu s tím nemám problém. My si můžeme vsadit na dostihy třeba v Hongkongu a proč by si nemohli tamní příznivci vsadit na koně, co běhají v Pardubicích? Je to krok dopředu a já věřím, že když to bude pokračovat, tak to může být další zdroj financování dostihového sportu. PMU totiž na rozdíl na našich majitelů sázkových kanceláří vracejí peníze do dostihů.

Vsadíte si taky někdy?

Poslední dobou už ne, ale bývaly doby, kdy jsem si tím docela dobře přivydělával… (směje se) 

Co byste před nedělním startem Velké pardubické sázkařům poradil?

Ať moc nevěří novinovým článkům o favoritech. Vždycky je lepší vybrat si nějakého polooutsidera a za stovku si zariskovat.