VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef: Dostat se do šestky je hezké, my musíme chtít medaili

Praha /ROZHOVOR/ – Házenkáři pražské Dukly zahájili přípravu. Do té je přivítal nový kouč Jan Josef. „Honzu jsme angažovali z několika důvodů," vysvětloval sportovní manažer týmu Daniel Čurda, který pokračoval: „Velice dobře se zná s Jiřím Kotrčem, který u týmu bude pokračovat v roli asistenta. Mají podobný náhled na házenou, oba staví hru na dobré obraně, kvalitním přechodu do rychlého útoku, což jsou věci, které nám v poslední době chyběly. Honza je trenér, který si dodělává licenci A, tedy nejvyšší trenérské vzdělání u nás, má zkušenosti ze zahraničí. No a je to navíc bývalý duklák. My jsme konzervativní klub, chtěli bychom mít v týmu lidi, kteří mají duklácké srdce." A co na to nový kormidelník?

25.7.2014
SDÍLEJ:

JAKÁ BUDOUCNOST čeká Duklu pod vedením trenéra Jana Josefa?Foto: ČTK / Ladislav Adámek

Kdo je Jan Josef?Nový kouč házenkářů Dukly se narodil 28. 3. 1969 v Jablonci. Vyrůstal v Železném Brodu. V Brodu také začínal s házenou. V době vysokoškolských studií v Žilině se posunul do Martina, kde strávil čtyři sezony. Největších úspěchů dosáhl v Dukle, kde za tři roky slavil dva mistrovské tituly. V roce 1992 byl s jejím týmem bronzový na mistrovství světa armád. Dalších sedmnáct let strávil v Německu, kde hrál na úrovni třetí nejvyšší soutěže. Poté u našich sousedů trénoval, a to jak děti, tak dorostence, tak muže. Jméno Jana Josefa je dále spojeno s Jičínem, kde odehrál jednu extraligovou sezonu a společně s Petrem Babákem (hlavním koučem) dva roky trénoval. V civilu bytový architekt přichází nyní do hlavního města, aby pomohl Dukle.

Trenére, kdy jste dostal nabídku jít do Dukly?
První oficiální nabídka přišla na začátku června. Kontaktoval mě sportovní manažer Dan Čurda, se kterým jsme si s myšlenkou mého příchodu do Dukly hráli už dříve, ale jen nezávazně. V červnu mně ale Dan zavolal na dovolenou do Řecka.

S kým jste se o nabídce radil?
S manželkou. Vzhledem k jejímu náročnému povolání porodní asistentky i k jejím aktivitám v józe bylo třeba vymyslet, jak se postaráme o děti a podobně. Má paní ale řekla, že to musíme zvládnout. Rozhodující slovo bylo na rodině. Pokud bychom se spolu nedomluvili, tak bych nabídku nepřijal.

A pak jste šel podepsat smlouvu?
To ještě ne, tak jednoduché to nebylo. Druhé jednání proběhlo ve chvíli, kdy měl Dan vyselektovaný okruh uchazečů, včetně Petra Babáka z Jičína nebo Petera Dávida, který nakonec kývl Prešovu. Nakonec jsme zbyli tři, Franta Štika, Vláďa Jordák a já.

Nevadilo vám, že Dukla nejedná jen s vámi?
S tím jsem neměl sebemenší problém. Když jsem šel na rozhodující schůzku, tak jsem Danovi rovnou říkal, že pro mě bude rozhodující, aby o mě stála dukelská legenda Jirka Kotrč. Dan mě ale odvětil, že první volba všech padla na mě. To mě potěšilo a dodalo větší sebedůvěru.

Dukla hledá hlavního trenéra a tým „nabízí" i s asistentem Jiřím Kotrčem, který navíc hovoří do jeho výběru. To vás neodrazovalo?
Vůbec ne, hlavní trenér pochopitelně nese odpovědnost za úspěchy a neúspěchy. Například v Jičíně jsem dělal asistenta Petrovi Babákovi a fungovalo to tak, že jsme se doplňovali. Většinou měl navrch Petr, ale občas, protože jsem klidnější typ, tak jsem koučoval já. Proto bych si nehrál na trenéra A a B. Tým musí fungovat od hlavního kouče až do posledního křídla jednolitě. Vlastně by se nemělo rozdělovat na hráče a trenéry. Samozřejmě k tomu dojde, pokud jsou neúspěchy, ale uvnitř by to tak nemělo být.

Sportovní manažer Daniel Čurda je váš krajan, bývalý spoluhráč, byl také rozhodujícím faktorem vašeho příchodu k áčku Dukly?
Nepochybně jeden z rozhodujících. Máme spolu úzký vztah. Možná, že je to opravdu tím, že jsme z jednoho města a známe se tolik let. Nejvíc si na Danovi cením toho, že je to naprosto férový chlap.

A nyní váš nadřízený.
To mně problém nedělá. Podřízený samozřejmě jsem, ale hlavně na papíře, jinak jsme partneři, kteří chtějí Duklu někam dovést. Bude mě pochopitelně hodnotit. Ovšem on je velice osvícený a znalý šéf. Navíc já beru svou práci jako koníček, což je podle mě ideální.

Čurda chtěl mít u týmu dukláka. Vy jste strávil sedmnáct let v Německu. Jste stále duklák?
Ano, jen díky Dukle jsem mohl hrát v Německu, mohl jsem si udělat školu. Všechno souvisí se vším a já na to rozhodně nezapomínám.

Co jste se naučil v Německu a co z toho chcete přenést do Dukly?
Naučil jsem se toho hodně. Hlavně ve vztahu k lidem a také k týmu. Rád bych se podílel na lepším soužití na cestě fanoušek, rodič a hráč všech věkových kategorií, minižákem počínaje a řekněme veteránem konče. To v Německu funguje skvěle. Pokud se dělá nějaká akce, tak vždycky dohromady. Proč by to nemohlo jít také v Dukle. Začal už s tím Pavel Pauza, který teď dělal hodinovku pro mladší žáky.

Pracujete jako bytový architekt. Jak chcete skloubit trénování a svou profesi?
U mě je výhoda, že si mohu organizovat čas. Nikdy se mi nestane, že dostanu zakázku na určitou hodinu. Jsem zvyklý dělat čtrnáct hodin denně a po tréninku si rád zrelaxuji při kreslení. Na druhou stranu mě sport vyváží sezení u počítače.

Přišel jste do Dukly, ve které se proměnil kádr. Mluvil už jste do odchodů a příchodů?
Nemluvil, byly mně pouze oznámeny. Na to má ale vedení klubu právo.

Co říkáte odchodům?
Loni jsem na Duklu často chodil se svými dvěma syny, kteří v ní hrají za minižáky. Kamila Piskače znám dlouho, je to hrozně talentovaný, správný kluk. Nicméně už ztrácel náboj a už nedokázal prodat to, co měl v sobě. Vojta Šik je strašně hodný kluk, výborný kamarád, kliďas. Má ale vleklé zranění. Je pro něj pomalu nemožné vrátit se na top kvalitu. I jemu se podle mě uleví, když si půjde jen tak zahrát a není nikde psáno, že se za rok nevrátí a nepodaří se mu comeback. Co se týče Radka Mráze, tak vím, že jde také o skvělého člověka. Opět se vrátím ke svým postřehům z loňska. Zdál se mi poměrně snadno ubránitelný. Je to levák, který by měl být daleko důraznější. Neříkám, že by se s ním nedalo dál pracovat, ale naprosto respektuji rozhodnutí vedení, které chtělo výrazně obměnit kádr.

Mimo původní plány odchází do třetí německé ligy Zdeněk Polášek. Jde o oslabení?
Ano i ne. Zdeněk je dobrý hráč, nicméně pokud vím, ne úplně zapadl do party na Dukle. Jak jsem ho sledoval, tak se nebojím říci, že naprosto nesplnil roli vůdčí osobnosti navrátivší se ze zahraničí. Jsme ale nyní v pozici, že za něj musíme najít náhradu. Tak, abychom měli všechny posty zdvojené. Hodila by se nám střední a ještě více levá spojka. Pokud ne, tak budeme muset alternovat. Například Milan Kotrč je výborný hráč pro levou spojku, v tu chvíli nám ale chybí levé křídlo.

Kapitán Petržala se v rozhovoru pro Deník otřel o přestupovou politiku klubu. Hovořil o tom, že se neztotožnil s odchody. Vadilo vám to od hráče?
O jeho výrocích jsme se bavili. Nijak jsme ho s Jirkou Kotrčem nekárali, jen jsme si to upřesňovali. Tomáš nám všechno zopakoval, řekl, že je to jeho osobní problém, se kterým se musí srovnat. Nicméně přiznal, že vše převáží, pokud se na Dukle vytvoří parta, která bude stát při sobě. Dohodli jsme se, že by se na Dukle měla vytvořit taková „zlatá trojice" tedy Petr Rams, Milan Kotrč a Tomáš Petržala, kteří by měli vše zaštiťovat a držet kolektiv, aby se nestalo to, že někdo bude vybočovat. Pokud jsou jeden dva hráči jiní, tak to nevadí. většina ale musí vystupovat soudržně, potom se i ti v opozici přidají.

Jak se vám jeví noví mladí hráči?
O klucích jsem samozřejmě věděl, viděl jsem je v některém z reprezentačních výběrů. Pak jsem šel na Duklu na extraligový zápas o čtvrté místo s Jičínem. Po něm jsem se bavil s Tomášem Zemanem z Jičína, který byl velmi kritický k výkonu svého celku. Vadilo mu, že je vlastně porazili dva dorostenci. Musím uznat, že měl naprostou pravdu. Kluci ukázali, jak moc chtějí hrát, co jsou ochotni házené dát. Bylo tam nasazení a rychlost, samozřejmě ještě taky zbrklost, tu ale vidíme často i u dospělých hráčů. Na klucích je vidět veliký potenciál, pokud se budou dobře korigovat, mohou už být prospěšní. Je na nich patrné, že díky juniorské reprezentaci získali už hodně zkušeností. Jsou mlaďouncí, ale nejde o vyjukané nováčky. Za mého působení v Jičíně se do sestavy prosadili Honza Vocásek, Tomáš Zeman a Tomáš Babák, dostali se do základní šestky, a přestože byli ještě zelenáči, tak to bez nich pomalu nešlo. Tomáš (Babák) odešel do zahraničí, Honza byl zraněný a Jičín se propadl dolů, chybělo táhlo mladých. Jediné riziko vidím v tom, že toho mají takoví nadějní hráči na sobě navaleno najednou hrozně moc. Musí dělat výborně školu, maturitu, zvládnout přijímačky na vysokou školu a do toho podávat top výkony mezi juniory a také mezi seniory. S mládežnickým trenérem Dukly Pavlem Pauzou musíme najít rozumný kompromis.

Nepotřebuje Dukla posílit na pivotu, kde po odchodu Piskače zbyl osamocený Reichl? Zvládne Vít (ročník 1993) odtáhnout sezonu?
S Vítem Reichlem samozřejmě počítáme. V týmu ale máme ještě jednoho vhodného hráče Ondřeje Šimůnka. To je sice spojka, ale my ho chceme vyzkoušet na pivota. Postavu má výbornou, fyzicky byl na tom i po dovolených velmi slušně. To jsou ty alternace. Bude se muset vzít řekněme poslední z určitého postu a přeučit ho na jiný. Dan Kubeš šel taky do Německa jako útočník a stal se z něj jeden z nejlepších světových obránců. Pokud jedinec přijme novou pozici a nebude ji brát jako nějaký trest, může jít nahoru.

Potěšil vás los evropských pohárů?
Mohlo to být lepší, ale i horší. Ať už jde o destinaci nebo sílu soupeře. HC Pelister 08 Bitola skončil v makedonské lize na třetím místě. Dukla loni hrála v přípravě s mistry a dokázala s nimi remizovat. Bude to tedy hodně vyrovnané. Když už jsme dostali Makedonce, tak jsme si říkali, že by bylo fajn hrát s nimi dvakrát doma. To se ale pravděpodobně nepodaří a soupeř na dvojutkání v Praze nepřistoupí. To by znamenalo, že pojedeme k prvnímu zápasu do jejich domoviny. To znamená, že budeme čelit silnému tlaku od jejich fanoušků. Ti se snaží tým soupeře „rozemlít" ještě než hráči vstoupí na hřiště. Bude to tedy hodně o nervech, stejně tak cesta bude úmorná. Budeme ale bojovat tak, abychom postoupili do dalšího kola a měli čisté svědomí před sebou i našimi fanoušky.

Jaké jsou vlastně vaše cíle v Challenge Cupu?
Jakékoliv vítězství v pohárech je ohromně důležité pokud se účast v něm zvládne finančně. Nejsme bohužel ve fotbale, kde tým za každý pohárový zápas inkasuje astronomické částky, které jsou pro lidi z házené naprosto nepochopitelné. To u nás začne každým takovým střetnutím krvácet rozpočet klubu. Poté je nutné si říci po každém kole, zda můžeme pokračovat. Pokud budeme mluvit jen o sportovní stránce, tak si striktní cíle nedáváme. Věříme, že se kluci prosadí a zhodnotí na evropském trhu.

A co v extralize?
Osobně do Dukly přicházím s úkolem navázat na práci, kterou započali v posledních kolech nadstavby Jiří Kotrč a Daniel Čurda. Rád bych pracoval s mladými hráči, pomohl k jejich růstu a vtiskl týmu atraktivní herní tvář. Sleduji také výkonnostní cíle. Chceme hrát o medaili, nejlépe o zlatou. Všechno mimo první tři příčky je pro nás neúspěch. Myslím si, že by bylo špatné, pokud by si tým kalibru Dukly nekladl za cíl medaili. Dostat se do první šestky je hezké, my ale musíme chtít výš. Přestože nejsem zastáncem play-off, musíme se s ním poprat a uspět.

Autor: David Nejedlý

25.7.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Brabec
56

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení