Jak takový závod vypadá? Porota vybere strom či stromy, na které závodníci polezou. Vymyslí úkoly: například na stromy pověsí několik plechovek, kterých se závodník-stomolezec musí dotknout. Závodníkům přidělí čas na obhlídku. Domluví se také na časovém limitu pro samotný úkol.

A pak už jeden závodník po druhém, bez toho, aby mohli vidět, jaký postup volil stromolezec před nimi, absolvují svoji cestu. Rozhoduje nejen čas, ale i to, jaký způsob závodník zvolí, například jestli je dobře zabezpečený nebo „neočeše“ strom 
o všechny listy. Stačí totiž málo, jedna trochu větší zlomená větev, a závodník je diskvalifikovaný.

O víkendu v Braníku byl 
z víc jak dvacítky stromolezců nakonec nejlepší Jiří Voda 
z Jihlavy. „Nebylo to vůbec lehké, jsou tady výborní závodníci. A topol, po kterém jsem lezl, patří ke stromům, na kterých se snadno lámou větve, musel jsem si dát velký pozor,“ říkal, když ještě netušil, že se nakonec, poprvé v kariéře stane mistrem České republiky.

Jak jste byl spokojen se svým finálovým výkonem?

Víceméně jsem byl spokojen. Většinou mám ve finále smůlu, pokaždé jsem byl diskvalifikovaný, letos se mi naopak skoro všechno povedlo, takže jsem asi měl štěstí.

Co bylo na vašem finálovém závodě nejtěžší?

Nejtěžší je pro mě vždycky dostat se na strom, což se mi letos povedlo docela rychle. Je důležité si během té chvíle, co vám rozhodčí dají, dobře promyslet, jak budete postupovat, jakou trasou půjdete. Zbytek už tak nějak vyplyne.

Přišlo mi úžasné, že jste se hned prvním náhozem trefil mezi větve asi dvacet metrů vysoko, které vám pak vytvořily podporu. To se vám daří běžně?

Právě že vůbec ne. Byl jsem z toho překvapený stejně jako vy.

Co vás přivedlo k tomu, že se účastníte takovýchto závodů?

Má to blízko k mojí práci. Ošetřujeme stromy.

Bylo to tak, že jste už jako dítě rád lozil po stromech?

Od malička jsem rád lozil po stromech, ale dost dlouho jsem nevěděl, že taková práce vůbec existuje. Dostal jsem se k tomu přes lezení po skalách, kde jsem se poznal s kamarádem Petrem, který tuto věc už delší dobu dělal. Začal jsem pracovat jako ošetřovatel stromů a tak nějak z toho vyplynulo, že po nich lozím 
i v těchto soutěžích.