Co je MMA (mixed martial arts)?Komplexní bojový sport, který v sobě kombinuje řadu odvětví thajský box, zápas, džiu-džitsu, judo… Vznikl jako snaha zjistit praktickým srovnáním, které z nich je to nejúčinnější. Nejde ovšem o žádnou rvačku, má pevná pravidla. V USA na galavečery MMA chodí desetitisíce fanoušků.

„Mrzí mě, že se na nás spousta lidí tak dívá," říká Jan Malach. V civilu čtyřiadvacetiletý posluchač Technické univerzity v Liberci a také aktér nejprestižnějšího souboje prvního galavečera XFN. Nově vzniklá liga zahájí svou existenci v neděli od 19 hodin na Podvinném mlýnu. Zhurta. Nabídne sedm amatérských zápasů MMA a tři profesionální.

Pětatřicetiletý Josef Král bude druhým účastníkem velkého finále. Vznik soutěže vítá. „Pomůže vyselektovat nejschopnější amatéry mezi profesionály a nejlepší profesionály pro světové MMA," slibuje si borec, který jako první Čech okusil chlebíček v jedné z nejprestižnějších lig na světě M1. „Nastoupil jsem v Dagestánu. Sice prohrál, ale získal zkušenosti k nezaplacení. Neuvěřitelná atmosféra. V postsovětských zemích je zápas národním sportem," vzpomíná.

Také v MMA dochází ke špičkování. „Už jen podle dosažených výsledků si musím Pepy vážit," uvádí Malach. „Vadí mi jeho poslední rozhovor. Nakonec je pro mě ale lepší, když říká, jak mě tam sfoukne, než aby trénoval." Matador Král vysvětluje: „Honza na mě působí trochu arogantně. On tvrdí, že tomu tak není a namyšlený jsem já."

Všechno má svůj čas. Před soubojem sokové, po něm přátelé. „Úcta pro nás hraje obrovskou roli," líčí Malach, jenž dříve koketoval s fotbalem: „Po utkání ve mně zbyla spousta negativních emocí. Křivda vůči soupeři. V MMA ne. Vydáte se ze všech sil a nic jiného než respekt k soupeři ve vás nezůstane." Král doplňuje: „Pro mě jde o jednu z posledních opravdových věcí na světě. Dva chlapi se postaví proti sobě. Dají si do držky. Po zápase si ale podají ruku."

V MMA nehledejte neřízenou střelu, pravidla jsou daná a zdraví aktérů chrání. „Nesmí se kopat do rozkroku. Ani na hlavu, pokud má soupeř na zemi tři body, třeba chodidla a dlaň, nebo chodidla a koleno," popisuje Malach. Ani Král se udeřit nebojí: „Nikdo není začátečník, nenechá se trefit načisto. Úder se sveze po tváři a nezpůsobí otřes mozku. Následky na zdraví nejsou takové, jak se může jevit pozorovateli."

Jedno je jisté, určit vítěze v souboji Malach versus Král si dopředu žádný expert netroufá. „Cítím skvělou formu," vypálí Malach a ani nemusí, pět výher a navíc KO ve stejném počtu zápasů hovoří jasnou řečí. Král se vrací po zranění, ovšem záda už drží a zkušeností má na rozdávání. „V hlavě mám jen myšlenky na vítězství. Honzovy slabiny vidím na zemi, kde já vynikám. Taktika je jasná."

Nezbývá než se těšit.