Setkání aktérů před zápasem provázela silná slova. Taková, která jsou vlastní americkým boxerům, a známe je hlavně ze stříbrného plátna.

„Pálu sejmu, zničím, rozbiju ho na kousky, vždyť je to jenom sušenka,“ varoval nizozemský chasník Duiven před zápasem v karlínském hotelu Hilton.

„Je to od něj docela sympatický, třeba mu nabídnou, aby dělal reklamu na cukrovinky,“ uzemnil soupeře Ondřej Pála, domácí mistr nejtěžší hmotnostní kategorie. „Tyhle velkohubý projevy, to není můj styl,“ pokračoval Pála v přítomnosti Duivena. „Vyhraju já a mým cílem je pobavit lidi.“ To je zase Pálův styl.

Český boxer je favoritem

Čtyřiadvacetiletý boxer baví fanouška „v praxi“ při boxerském zápase, nikoli teoretickými řečmi. Na jeho straně stojí úspěšnější bilance v profiringu, výrazně vyšší postavení ve světovém žebříčku i věk; jednadvacetiletému soupeři stále ještě chybí zkušenosti v ringu. Oficiální vážení před vzájemným duelem ukázalo Pálovi 110 kg a Duivenovi o 3 kila víc.

„Ani jsem si ho neprohlížel, vždyť jsem neměl co, ani si nesundal triko,“ reagoval Pála na výzvu k hodnocení soupeře. „Každopádně má hodně osvalenou hubu. Chápu reklamu, ale já se snažím dostat lidi k boxu jinak než prvoplánovejma větama. Těm snad nemůže věřit ani on sám.“

Jde o hodně

Pála se večer pere o hodně. Případné vítězství ho posune na dohled životnímu snu: boji o mistrovský titul organizace WBA. Po dnešním úspěchu by se Pála prosadil mezi světovou elitu a právo výzvy současného šampiona Nikolaje Valujeva mu zajistí další dvě výhry.

Ondřej Pála

Česká republika

narozen 20. září 1984
190 cm, 110 kg
bilance 21 výher – 2 porážky; 17 vítězství k. o.
žebříčky 26. Evropa, 65. svět
profidebut 3. března 2005
koníčky počítač, sport, rychlá auta, pes Aischa, snowboard
vzor Mike Tyson
zajímavost Směřuje k bitvě o titul profesionálního mistra světa, k němuž potřebuje vítězství v následujících třech zápasech.

Myšlenky na triumf a sebevědomí vítěze jsou jedna věc, ale sportovní realita má i odvrácenou stranu, svět poražených. „Takové myšlenky si nepřipouštím. Když pomyslíš na porážku, tak prohraješ,“ má jasno Pála, který zásadně nestuduje své soupeře. „Neptám se, s kým boxuju. Ať mi řeknou jméno kteréhokoli soupeře, připravím se pokaždý stejně,“ vyprávěl boxer. „Můj trenér, ten ví všechno o soupeři, a já mu důvěřuju,“ ocenil Pála spolupráci s koučem Jurijem Krivoručkem.

„Prostudovali jsme důkladně všechny zápasy soupeře, absolvoval spoustu kvalitních duelů K1 nebo ultimátních zápasů,“ připomněl Krivoručko důležité body Duivenovy kariéry. Nizozemský bijec deklasoval všech dosavadních padesát soupeřů v kickboxu. Z deseti zápasů v thaiboxu odcházel osmkrát v roli vítěze. A prestižní K1, boj bez rozdílu bojového stylu? Tam se Harry Duiven mladší vypořádal s plným tuctem protivníků a jen jednou prohrál.

Harry Duiven Jr.

Nizozemsko

narozen 18. července 1987
190 cm, 113 kg
bilance 13 výher – 4 porážky; 11 vítězství k. o.
žebříčky 109. Evropa, 375. svět
profidebut 29. dubna 2004
koníčky motorky, playstation
vzor Muhammad Ali
zajímavost V oficiálním zápase boxoval i se svým otcem, kterého porazil. Prý ale šlo hlavně o to, aby si připsal laciné body do žebříčku.

Galavečer profesionálního boxu v Hiltonu odstartuje v 18 hodin. Souboji Pály s Duivenem bude předcházet osm zápasů včetně rusko-německé exhibice žen. „Nemám moc rád, když nastupuju až na konci večera, teď to bude kolem desátý hodiny,“ pokračoval rodák z Prahy. Při poslední akci jsem si vymodlil, abych šel třetí od konce.“

Recept na vítězství v podání Ondřeje Pály bude tradiční. „Přijdu sem po osmý hodině, lehnu si, pustím si muziku a pomalu se začnu rozcvičovat.“