„Potřásli jsme si rukou. Bylo tam čtyřicet sportovců a dalších osmdesát kravaťáků. Každý měl na papeže patnáct vteřin,“ popisuje. „Pozdravil jsem ho, řekl, že ho rád potkávám. Svatý otec František mi popřál hodně štěstí a dostal jsem od něj růženec. Sice nejsem věřící, ale tohle se jen tak někomu nepoštěstí,“ říká jedna z největších finálových nadějí české výpravy na mistrovství světa.

Na olympiádě vám nejlepší osmička unikla. Berete MS jako šanci na reparát?

Je pravda, že jsme v Riu neoslnili. Já byl ale jen sedm setin za osobákem. V patnácti minutách je to nic. Poctivě se připravuji a doufám, že osobák pokořím.

Podle osobního rekordu hodnotíte závody?

Ano, pokud osobák zaplavu, jsem nadšený a vím, že si nemůžu nic vyčítat. Finále bez zlepšení je pro mě mé-ně než patnácté místo s ním.

Kam by vás mohl rekord posunout?

Horší otázku nemáte? (směje se) Kolikrát mám pocit, že vodou letím, a pak dohmátnu a ztrácím na ostatní patnáct sekund. V bazénu nejsem sám. Konkurence je obrovská.

 Půl roku se jste se připravoval s Gregoriem Paltrinierim. Jak čas hodnotíte?

Kladně. Jsem maximálně spokojený. Děkuji za nový impuls, jiskru. Jsem rád, že jsem se po dlouhých letech u paní trenérky Passerové odhodlal ke změně. Navíc jsem zjistil, jak trénuje olympijský medailista.

V čem nastala změna?

Ve všem. Hlavně, co se týče intenzity. S paní Passerovou plaveme tři patnáctistovky ve 20 minutách a oni pouze dvě ale s minimálním odpočinkem. Zaměřují se hodně na nohy.

Proběhlo mezi vámi nějaké hecování?

S Gregoriem jsme byli téměř půl roku. A jsme spolu stále v kontaktu. Píšeme si. Někdy mi od něj přijde zpráva, že je „mrtvý“ a plave na dvě věci. Když se ale podívám se na časy, jsou rychlejší než moje při závodě…

Zaznamenal jsem, že jste si stěžoval, že neplavete správně po hladině. Už jste styl srovnal?

Já jsem si to nemyslel. Takový názor měla paní trenérka. Vypustil jsem posilovnu, cvičil jen s vlastním tělem. Asi to pomohlo. V Římě jsem zaostal na čtyřstovce jen sedm setin za svým rekordem. A na patnáctistovce a osmistovce jsem byl také spokojený. Doufám, že moje forma na mistrovství vygraduje.

Cítíte formu?

Raději ne, minule jsem se cítil báječně a dopadl špatně. Před Evropou a olympiá-dou špatně a výsledky se dostavily. Do třetice všeho dobrého. (směje se)

Na závěr. Řekněte nám italsky: těším se do Budapešti, kde se dostanu do finále?

To by asi nešlo. Jsem rád, že jsem se naučil zeptat na cestu, objednat si jídlo a dovedl si pořádně zanadávat. (směje se)