Má to tam totiž rád. „Kromě roku 2015, kdy jsem se v posledním kole dostal do kolize a ze závodu odstoupil, se mi na tomto stadionu a mítinku obvykle daří," připomněl patnáctistovkař, který se v roce 2015 stal v pražské O2 areně halovým mistrem Evropy.

Jak jste spokojený s dosavadní formou?

Výkony nejsou špatné, cítím se dobře a běhání mě baví, i když na top čas zatím ještě čekám. Potěšil mě květnový osobní rekord 7:51,39 na 3000 metrů. I proto věřím, že v pondělí potvrdím stoupající formu. Mohlo by mně to trochu uletět.

Kvůli problémům s achilovkou jste vynechal halovou sezonu. Může vám v létě prospět menší počet odběhaných závodů?

Možná mi pomohlo, že jsem se místo halových závodů projížděl v Jizerkách na běžkách. Tím, že jsem začal závodit až na jaře, si nyní každý závod užívám víc než v minulých sezonách a těším se na další. Energie mám dost a třeba se to pozitivně projeví na šampionátu v Londýně. Na druhou stranu cítím, že se do tempa dostávám pozvolněji. Tělo funguje, ale hlava ještě není nastavená do správného rytmu. Proto musím závodit co nejvíc.

Před týdnem jste na Diamantové lize v Eugene běžel míli. Co vám start v USA naznačil?

Míle byla kvalitní, odpovídá času 3:35 na patnáctistovce. Podobný výsledek očekávám i na Odložilově memoriálu. V Eugene se mi běželo asi nejlíp za poslední roky.

Jak vás poznamenalo cestování na americký mítink a časový rozdíl devíti hodin?

Člověk se necítí právě ve své kůži, ale naštěstí jsem mohl přiletět dva dny před závodem. I návrat z takové dálky není bez problémů. První noc jsem doma sice prospal celou, ale o den později jsem v jedenáct večer usnul u televize. Jenže za hodinu jsem se zpocený probudil. Musel jsem do sprchy a zabral zase až v půl pátý. V deset ráno jsem pak volal trenérovi, že půjdu běhat až odpoledne, a spal až do dvou…

V pondělí vás čekají soupeři s rychlejšími osobními rekordy, než máte vy. Co říkáte startovnímu poli?

Utkám se s kvalitními mílaři. Pořadatelům se povedlo přivézt výborné středotraťaře, takže je to hodně otevřené. Nejlíp jsem byl na Odložilovi druhý a vyhrát by bylo opravdu těžké. Jinak jsem samozřejmě rád, že je startovka nabitá. Vypadá to, že by se mohlo běžet rychle, a to je pro mě lepší. V situaci, kdy usiluji o limit na mistrovství světa, je pro mě lepší skončit třeba čtvrtý v rychlém závodě než vyhrát v horším čase.

Závod v místě bydliště má svá specifika. V čem je pro vás výhodnější?

Hlavní předností je, že nemusím nikam cestovat. Nečeká mě žádné letadlo ani hotel. Na stadion dojedu přímo z bytu. Na druhou stranu jsem při domácích závodech trochu nervóznější než v cizině. Nicméně věřím, že se dokážu zkoncentrovat a něco předvedu.

Na co byste v pondělí pozval diváky?

Celkově na pěkné závody. Doufám, že vyjde počasí. Ani by nemuselo být moc horko, stačilo by tak dvacet stupňů. Osobně se budu snažit držet vepředu, co nejvíc sil pošetřit do závěru a předvést drtivý finiš.

Výsledky Jakuba Holuši na MJO1500 metrů
2008 10. místo 3:43,02
2009 nestartoval
2010 3. místo 3:38.47
2011 4. místo 3:38,10
2012 13. místo 3:42,49
2013 8. místo 3:42,73
2014 2. místo 3:36,32
2015 nedoběhl
2016 2. místo 3:35,15
2017 ???