Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se žije? Tentokrát šermířům USK Praha

Praha – Co je to šerm? Úpolová sportovní disciplína, při níž soupeři překonávají živou sílu protivníka sečnými nebo bodnými zbraněmi, jehož historie sahá až do starověku. V průběhu staletí se postupným technologickým pokrokem při výrobě zbraní z krátkých, těžkých, převážně sečných zbraní, vytvořily zbraně bodné a lehké.

31.12.2011
SDÍLEJ:

Nejlepší šermíře v metropoli najdete v USK PrahaFoto: Jiří Růžička

Moderní šerm se vyvinul v románských zemích v 16. až 17. století. V tuto dobu vlivem nástupu střelných zbraní se zbroj začala omezovat a konstrukce zbraní se tomuto trendu přizpůsobila. V té době Francouzi sestavili novou zbraň, a to krátký kordík s jeho cvičnou variantou fleretem. Tato škola se postupem doby stala základem pro moderní šerm.

Ve sportovním šermu se bojuje fleretem, kordem, což jsou bodné zbraně, a šavlí, která je zbraní sečnou i bodnou. Všemi zbraněmi dnes šermují muži i ženy. Soutěže se pořádají pro jednotlivce a čtyřčlenná družstva.

Šerm je tradiční olympijský sport, který nikdy nescházel v programu novodobých Olympijských her. Řídí ho Mezinárodní šermířská federace, založená roku 1913.


Šermíř musí být bojovníkem, tvrdí předsedkyně USK Kamila Vincencová

Na planš, šermířský koberec, ji přivedli rodiče, když jí bylo dvanáct. Od té doby získala Kamila Vincencová dorostenecký titul v jednotlivkyních. V družstvech i řadu seniorských. Jejím oddílem byl vždy USK Praha, kde se při bohaté závodnické i trenérské činnosti stala v roce 1982 předsedkyní. Zároveň jde o generální sekretářku Českého šermířského svazu.

Paní předsedkyně, představte nám svůj oddíl?

Oddíl šermu byl jedním ze zakladatelů jednoty Slavia VŠ Praha, jak se dřív USK Praha jmenoval. Vznikla v roce 1953. Velice rychle jsme se dostali na nejvyšší místa v republice a patřili ke sběratelům titulů i oporám reprezentace.

Dá se ve vaší historii vysledovat hubené období a naopak období blahobytu?

Nejhubenější období nastalo v roce 1979, kdy zavřeli šermírnu v Jungmannově ulici. V té době jsme přežívali po školních tělocvičnách. Období blahobytu nastalo od roku 1992, kdy jsme získali novou šermírnu ve Vršovicích.

Jaká byla vaše cesta k šermu?

Šerm je rodinný sport. Moji rodiče se při tomto sportu seznámili, a tak byla moje cesta jasná. Ve dvanácti jsem skončila na planši. Maminka měla několik medailí z mistrovství republiky, tatínek zase funkcionařil. To, že je tento sport generační, jsem potvrdila i já, protože jsem si při něm našla manžela, šermují i obě moje děti a dvě vnučky. Manžel Jiří byl reprezentantem ve všech zbraních a jako trenér působí už čtyřicet let, převážně u reprezentace. Dcera Kamila má sedm seniorských titulů a vnučka Andrea je už také sbírá.

Kdy se má s šermem začít?

Dřív se začínalo třeba až ve dvaceti na vysoké škole. Dneska je trend začínat dříve. Nechceme ale oslovovat děti mladší než deset let. Šerm je náročný v tom, že se jedná o technický sport. Dokud se ho děti nenaučí, moc je nebaví, nemají totiž bojové zážitky.

Jak je u šermu udržíte?

Smyslem šermu je dát zásah a sám ho nedostat. Proto se snažíme, aby si děti hned od začátku zpestřily trénink možností „bodnout si“ do trenéra. Když si vzpomenu na své začátky, tak jsme my dva roky trénovali jen nohy. Pořád jen dopředu, dozadu a do výpadu. Bylo to naprosto šílené (smích).

Jak se vše financuje?

V oddíle nejsou v současné době prakticky žádné peníze. Máme ale šermírnu, což je nejdůležitější. Nemáme žádné dotace ani sponzory, členové oddílu si platí všechno sami. Ti starší a nejtalentovanější jsou členy Vysokoškolského sportovního centra.

Jaká je základna šermířů USK?

Máme sto dvacet členů. Dlouhodobě jsme byli největší oddíl v ČR, ale teď nás předběhly Karlovy Vary, které mají o dvacet členů víc. Musíme je rychle předhonit (smích). Zájemce rádi uvítáme, mohou se hlásit na telefonním čísle 739 095 323 nebo na emailu: serm@volny.cz.

Koho hledáte?

Děti, kterým je nejméně deset let, šikovnější bereme i od 9 let. Nebráníme se ale ani těm patnáctiletým anebo trochu silnějším. V šermu se dá všechno dohnat. Začínají i dospělí lidé, ti ale jen z lásky ke sportu. Potřebujeme, aby byl zájemce bojovníkem.

Co je to bude stát?

Děti, které chodí dvakrát týdně na hodinu a půl, platí příspěvek 300 Kč měsíčně. Později začnou šermovat třikrát týdně po dvou hodinách. Musí se počítat i s tím, že jim přibudou víkendové závody a letní soustředění. Ty platí také rodiče. Oblečení včetně výzbroje stojí okolo 20.000 Kč. Děti se mohou oblékat postupně. Na první hodiny jim stačí tričko, trenky a tenisky. Pokud se rozhodnou, že u sportu zůstanou, musí si koupit masku za 3000 Kč a vestičku za 1000 Kč, což jsou ochranné prvky.

Proč by měly děti provozovat šerm?

Jde o sport, který rozvíjí nejenom fyzické vlastnosti, ale i duševní. Musí se u něj totiž přemýšlet. Přirovnává se k šachům, ale v daleko rychlejší podobě. Když začnete akci, musíte počítat s reakcí. Jde stále o rytířský sport, fair play zůstává na prvním místě. Úžasné je i to, že se dá provozovat po celý život. Ve Zlíně je aktivní závodník, kterému je dvaadevadesát let.

Jaké jsou největší úspěchy vašeho oddílu?

Za padesát osm sezon jsme vybojovali 242 seniorských titulů mistrů republiky. Pokud se budu zabývat pouze současností, pak musím jmenovat úspěch fleretisty Honzy Krejčíka, který získal sedmé místo na ME juniorů. Nadějná je i Andrea Bímová, která byla desátá ve stejné soutěži juniorek. V seniorské kategorii vidím jako nejnadějnější bratry Ambrožovy, mezi další opory patří Martina Olexová, Eliška Šabartová, Franta Sochor, Vilda Mádr, Tereza Stefflová, Josef Prokeš. Úspěchy by nebyly možné bez kvalitních trenérů. Už jsem mluvila o manželovi, dalšími jsou Oldřich Kubišta (šéftrenér reprezentace, současně prezident Svazu), Josef Prokeš, Ondřej Ambrož, Klára Jílková, já sama také víc trénuji, než funkcionařím.

Kde se nachází český šerm v rámci Evropy?

Okolo patnácté příčky. Od roku 1996 se nám bohužel nepodařilo dostat na olympiádu.

Jak se žije šermířům USK Praha?

Je zajímavé, že většina lidí šerm nezná. Přesto je nám šermírna trochu malá, máme v ní šest planší, které jsou neustále v permanenci. I když nemáme moc peněz, existujeme, což je myslím dobře.


Krejčík: Šerm rovná se maximální soustředění

Začínal v oddíle Sokol Vršovice, od roku 2009 je ale členem USK Praha. V roce 2011 se stal mistrem České republiky v juniorech a byl druhý v kategorii seniorů. Vše vyšperkoval účastí na Mistrovství Evropy juniorů v Moskvě, kde naši fleretisté skončili na sedmém místě v soutěži družstev. Na českém seniorském žebříčku je třetí, ještě před závody v Brně, které vynechal, byl ale první. O kom je řeč? O dvacetiletém posluchači FTVS Janovi Krejčíkovi.

„Honzovu největší přednost vidím v rychlosti, rezervy naopak v technice. Díky své píli a odhodlání má šanci dostat se hodně vysoko. Nyní se připravujeme na Mistrovství Evropy do 23 let, kde by mohl pomýšlet na umístění okolo osmého místa,“ tvrdí o závodníkovi kouč USK i české reprezentace Josef Prokeš.

Jene, jak jste se dostal k šermu?

Zhruba v deseti letech. Nejdřív jsem chodil na judo do Sokola Vršovice. Měl jsem ale několik zranění těsně po sobě, opakovaně vyhozené rameno. V Sokole měli hezkou nástěnku a já jako malej kluk vždycky běhal s klackem, takže jsem k šermu tíhnul. Zkusil jsem ho. Zjistil jsem, že mi docela jde a už jsem u toho zůstal.

Kdy jste si uvědomil, že jde o váš vysněný sport?

Začal jsem s tím, že něco dělat musím. Rodiče jsou sportovci, flákání by mi tedy neprošlo. Po pár turnajích, na kterých jsem dopadl slušně, jsem si řekl, že to zkusím. Jako všichni jsem hrál fotbal i hokej, ale nebyl jsem v nich nejlepší. V Sokole se mě ujal pan Václav Perlík, který mě u šermu udržel a dostal mě až do repre. Šerm je krásný sport, kterému ale musíte rozumět. Jakmile do něj proniknete, jste unešený.

Jste individualista?

To snad ani ne. Nerad ale kazím úsilí někomu jinému. Stane se, že mi to nejde. Pak jsem rád, že jsem všechno prohrál jen sobě.

A co soutěž družstev?

Ty jsou pro mě hroznou psychickou zátěží. Tam se vždycky maximálně snažím, protože mám zodpovědnost i za ostatní. Jde o mentální soudržnost. Je strašně důležité, aby ho ve slabé chvilce ostatní podrželi. Opakovaně porazilo USK na mistrovství republiky Brno. Přestože bylo Brno často papírově lepší. To se podařilo právě tím týmovým duchem.

Proč jste si vybral fleret?

Všechny děti by měly začínat s fleretem, jelikož jde o nejtechničtější zbraň. Jde o cvičnou zbraň ke kordu, ve které se naučíte nejlépe základům šermu. U mě je to opět jednoduché, jde mi nejlíp. Velký rozdíl vidím v tom, že jsou ve fleretu nejpropracovanější pravidla, právě kvůli tomu, že se na něm člověk učí.

Jak se díváte na závodníky ostatních zbraní?

Samozřejmě, že jsme my fleretisti nejlepší (smích). Na šavli se dobře dívá, je rychlá, dynamická. Kord je trošku pomalejší, kór kord žen (smích).

V čem je rozdílný mužský a ženský šerm?

Je nesrovnatelný díky rychlosti a síle. Akce v mužském a ženském šermu jsou docela jiné. Chlap dokáže udělat výpad na dvakrát takovou vzdálenost než holka. Pokud vám jde o nějakou strategii boje, tak v té rozdíly nevidím. I když se mi zdá, že muži šermují složitěji.

Co vás dovedlo do USK?

Šlo o posun, potřeboval jsem lepší sparing, podmínky. S trenérem Perlíkem jsme si už neměli co dát. On si mě vzal už v důchodovém věku a dal mi zbytek svého trenérského elánu. Josef Prokeš je reprezentační trenér. V Čechách asi nejlepší, přestup k němu byl proto logickou cestou.

Kolik času věnujete šermu?

Hodně (smích)! Já trénuji každý den. Fleretové tréninky máme třikrát týdně, k tomu chodím na kord, rotoped, běhat…

Kolik vás to stojí peněz?

Mám to štěstí, že jsem členem Vysokoškolského sportovního centra. Navíc svaz pomáhá šermířům, kteří dosáhnou určitých bodů ve Světovém poháru. Mně platí sedmdesát procent všech výdajů na účast v juniorském poháru. Kdybych měl více bodů, platili by mně veškeré výdaje. Kdybych si měl všechno platit, šlo by o stovky tisíc.

Začíná boj. Nad čím přemýšlíte?

Nad ničím. Šerm rovná se maximální soustředění. Čtete soupeře, reagujete podle toho, co dělá. Samozřejmě si připravíte plán boje, ale pořád musíte počítat se soupeřem, který je pro vás důležitější, než jste vy. Před střetnutím se snažíte najít jeho slabé stránky a lákat ho do určitých pozic. Většinou ho překonáme tak, že ho vylákáme do nějaké pozice a pak ho trefíme.

Jakého úspěchu si nejvíc vážíte?

Asi sedmého místa družstev na Mistrovství Evropy juniorů v Moskvě. Což byl nejlepší výsledek fleretistů za posledních dvacet let. Loni jsem byl druhý na Mistrovství republiky jednotlivců v seniorech. Bylo by tedy na čase, abych titul získal.

Čeho byste chtěl dosáhnout?

Mám před sebou několik sezon v kategorii do třiadvaceti let. Chtěl bych být v jednotlivcích ve světovém žebříčku do dvacítky. Konkurence je ale veliká, ať už jde o Italy, kde je víc klubů, než u nás šermířů, Číňany, Rusy, Američany. Musím se tedy vklínit mezi ně.

Lokaj: Máme tu málo holek

Pokud hledáte na USK Praha mladého talentovaného šermíře žákovské kategorie, odkážou vás místní na devatenáctého borce českého žebříčku, dvanáctiletého kordistu Václava Lokaje. Ptáte se proč?

„Vašek je důkazem toho, že mezi mládeží vzrůstá zájem o sport. Jde o jednoho z našich největších talentů, který se musí trochu zklidnit, jelikož je hyperaktivní. Věk má ale ideální, postavu ideální a i trenéra ideálního,“ směje se Václavův trenér Oldřich Kubišta.

„S šermem jsem začal v deseti letech, i když jsem chtěl nejdřív kvůli babičce jít na lukostřelbu,“ popisuje Vašek Lokaj.

„Začínali jsme dvakrát týdně. Nejdřív jsme měli rozcvičku, pak nám trenérka vysvětlovala, jak cvičit nohy. Byla to dřina. Říkal jsem si, že ostatním ukážu, že vydržím a nefláknu s tím. Bavilo mě, že se člověk pořád zlepšuje, že vidí pokroky,“ pokračuje.

„Kord jsem si vybral proto, že v něm nejsou žádná práva útoku, můžete zasáhnout celý tělo, že se to prostě nekomplikuje zbytečnými pravidly,“ líčí svou cestu k vytoužené zbrani.

„Když začne závod, snažím se oťuknout soupeře, jak šermuje. Jestli z útoku nebo z obrany. V podstatě všechno je o zkoušení,“ vysvětluje Vašek úskalí šermu. Pokud je zvládne, bude stoupat. Kam až?

„Mým cíle je dostat se výš na žebříčku. Alespoň do první desítky. Dokud se budu zlepšovat, chci pokračovat,“ nepochybuje mladý závodník, jemuž na šermu jedna věc přeci jen vadí.

„Je blbý, že tu máme hrozně málo holek,“ dodává upřímně Lokaj.

David Nejedlý

31.12.2011
SDÍLEJ:
Petr Pravda

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
41

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení