Průměrná návštěvnost americké ligy MLB činí více než 30 tisíc diváků na zápas, v Česku se počítají fanoušci na baseballovém duelu na stovky. Zhruba 600 se sešlo na Kotlářce. Lákadlem bylo už speciální pivo, které uvařili domácí hráči nebo vyhlášené hamburgery. „Snažíme se přilákat fandy. Věříme, že jdeme po správné cestě," říká Ondřej Chocholatý, manažer Kotlářky.

Rodiče fandí i radí 

Na tribunách se projevují zejména rodinní příslušníci hráčů nebo jejich přítelkyně. „Vyndej ho ze hřiště," křičí maminka nadhazovače. „Je tu táta. Můžeš dát pořádnou ránu," prosí kamarád otce pražského pálkaře.

Jednou z nejoblíbenějších kratochvílí baseballu je odpal až za plot, po kterém pálkař oběhne všechny mety a získá bod homerun. Pokud ho získá někdo z domácích, rodinní příslušníci ihned objednávají panáky. „Pane Šůcho, už druhý homerun. To budete mít drahý," smějí se ostatní na účet otce Matěje Šůchy, kterému se proti Eagles dařilo.

K baseballu patří i klubová hymna

Kromě podporování rodiče hráčům radí: „Nechce pálit, pozor," zní pokyn pro nadhazovače. „Matěji, měj oči na míči," letí k pálkaři. Jak to vnímají samotní aktéři? „Naučili jsme se to odfiltrovat. Musíme si umět poradit sami," směje se Daniel Vavruša z Kotlářky.

V USA je běžné, že celý stadion bouří až při závěrečných směnách, jinak diváci pomalu nefandí. V českých podmínkách je vše jiné. Bubny fanoušků Eagles neustále znějí, domácí zase kontrují pokřikem: „Kotlářka, do toho!"

A uprostřed zápasu zazpívají týmovou hymnu. „Ta k nám patří, jsme rodinný klub. I když pršelo, přišlo dost lidí," pochvaluje si Chocholatý, jenž si všiml jedné věci na Kotlářku chodí čím dál více cizinců. „Hlavně Američanů. Říkají nám, jak je atmosféra příjemně překvapila."

Hráči Eagles šokovali mistry 

Kromě piva a hamburgerů nabízí derby mnoho zajímavých sportovních situací. Nečekalo se, jak sebevědomě Eagles do semifinále s úřadujícími mistry vstoupí, pokaždé vedli 3:0. „Těžíme z toho, že jsme absolvovali těžké čtvrtfinále proti Technice Brno. Kotlářka nehrála tři týdny," myslí si Jan Homolka z Eagles.

Jeho tým v sobotu způsobil šok, když zvítězil 10:3. V neděli zlepšila Kotlářka hru na pálce. Dařilo se Martinu Mužíkovi a Joe Truesdalovi, kteří odpálili homeruny a Mitchell Nilsson v šesté směně doběhl pro rozhodující bod 7:6.

Derby se odehraje v Krči  

„Eagles na nás tlačili, poslední směna byla dlouhá asi sto let. Jsem rád, že jsme vítězství ubránili," ušklíbl se catcher Daniel Vavruša.

Derby se nyní přesunuje do Krče. Třetí utkání semifinále začne v pátek večer (19.30) a Eagles chtějí nadále kousat. „K play-off přistupujeme s lehkostí. Před dvěma měsíci jsme byli v tabulce poslední. Museli jsme něco změnit," přivolává překvapení Homolka. Mistři se ale nevzdávají.

Čtěte také: Fenomén Kotlářka. V baseballu probíhá střídání stráží