Komu se poštěstí zahrát si na evropském šampionátu ve městě, ze kterého pochází?

Přestože už v Hradci nějaký rok nebydlím, je pro mě srdcovka a ráda se tam vracím. Samozřejmě jsem nadšená z toho, že Hradec Králové dostal příležitost hostit tak významnou sportovní akci, jako je právě mistrovství Evropy.

Jak jste přijala zprávu, že zrovna v Hradci Králové se uskuteční mistrovství Evropy v basketbale žen?

Byla jsem velice ráda. Už jen proto, že Hradec má velmi dobrou fanouškovskou základnu, která dokáže svůj tým podpořit. Moc dobře znám z naší ligy, když hokejoví nebo fotbaloví příznivci přijdou fandit i na basket. Doufám, že všichni společně vytvoří takovou atmosféru, která bude příjemná nejen pro nás, ale i pro ostatní země.

A co fanoušci nedalekých Pardubic? Tam v letošní sezoně propukl menší boom…

Pokud dorazí, bude to jedině dobře. Ať se spojí celé východní Čechy a přijedou fanoušci z různých koutů tohoto regionu.

Musíme uvést na pravou míru, že zápasy základní skupiny se nehrají v hale na Eliščině nábřeží, nýbrž ve velké hokejové Fortuna aréně. Tam se jich vejde asi sedm tisíc. Jaká jsou vaše očekávání?

Já jsem tam ještě nehrála. Holky ale měly v minulém roce možnost osahat si prostředí ve Fortuna aréně. Nicméně některé minulé šampionáty se konaly v halách, které nebyly přímo určeny pro basketbal. Jednalo se o obecné haly, kde byl větší prostor. Dá se říci, že si na ně pomalu zvykáme, a neměl by to být nějaký velký problém.

Vypadá to, že na zápasy českého týmu bude vyprodáno. Kolik lístků dostanete?

(rozesměje se) To ještě přesně nevím. Ale každopádně moje rodina se těší, že mě uvidí naposledy hrát na takové akci. Navíc v domácím prostředí. Na zápasech se vystřídá celá moje rodina a doufám, že také všichni moji kamarádi.

Ví se o nějakém fanklubu Ilony Burgrové?

Je pravda, že při posledním zápase, kdy jsme hráli v ligovém finále s USK v Hradci Králové, tak přišli do hlediště kamarádi a rodina. No a udělali v hale trošičku virvál, když řvali: Ilona, Ilona. V každém případě bych byla ráda, kdyby to zopakovali i na mezinárodní úrovni. Každého jednotlivce to vždy povzbudí. Nemusejí fandit jenom mně, ale celému našemu týmu (smích).

Ze současného národního družstva jste jednou ze tří pamětnic, které si prožily atmosféru domácího mistrovství světa v roce 2010. Jak na šampionát v Praze a Karlových Varech vzpomínáte?

Jsou to krásné vzpomínky. Musím se ale přiznat, že se k nim nevracím často. Byl to totiž pro mě výjimečný zážitek, že nechci, aby mně zevšedněl. Chci, aby zůstal jedinečným. Každopádně si přeji, abychom něco podobného zažily i letos.

Prozradíte, co vám z tohoto MS nejvíce utkvělo v hlavě?

Jednoznačně čtvrtfinálová výhra nad favorizovanou Austrálií. A také oslavy stříbra. Absolutně jsme tomu s holkama nevěřily.

Ilona Burgrová je nejen o sedm let starší, ale především zkušenější. Znamená to, že se na ni bude více spoléhat…

Mám sice více zkušeností, ale mé tělo už není v takovém stavu, v jakém bylo v roce 2010. Případné fyzické nedostatky se budu snažit nahradit těmi zkušenostmi. Na druhou stranu při nabírání kondičky jsem žádné fyzické manko neodhalila. Dávala jsem na frak i daleko mladším holkám. Když bych to měla shrnout, tak jsem jiná. Už se nepouštím bezhlavě do všech soubojů. Snažím se být taktičtější hráčkou.

A co přišlo s věkem?

Více podporuji své spoluhráčky.

Dá se tedy říct, že v mladém reprezentačním družstvu působíte jako vychovatelka?

Slovo vychovatelka nemám ráda (úsměv). My si nehrajeme na nějaké starší a mladší. Spíše se snažíme jedna druhou podpořit. Navodit si takovou atmosféru, že všechny budeme šťastné. Abychom se těšily na trénink, na zápas, na to, že budeme reprezentovat.

Patřila jste ke žhavým kandidátkám na kapitánku českého týmu. Nakonec byla zvolena Kateřina Elhotová. Co na to říkáte?

Úplně nezáleží na tom, kdo je jmenovitě zvolen. Já mám pocit, že jsem duší vůdkyně. I když jsem v minulých letech nebyla oficiálně kapitánka, tak jsem vždy spolupracovala s řádně zvoleným kapitánem. Nikdy jsme neměly v týmu jedinou kapitánku. Vždy dvě, tři, které se snažily dohromady řídit tým. Podle mě tomu tak bude i letos.

Teď k tomu, co asi nejvíce zajímá nejen toho východočeského fanouška. Kam sahají ambice národního týmu?

Naše přání jsou veliká. Naše srdce budou chtít hodně. Nicméně, co se po tom stane v konfrontaci s evropskou elitou, to už je ve hvězdách. Myslím si, že nebudu lhát, když řeknu, že se chceme prezentovat velmi bojovným basketbalem. Ať se stane cokoliv, nechceme výkony zklamat samy sebe ani naše fanoušky.

Ani v tom památném roce 2010 nebyl český nároďák na mistrovství světa favoritem, ale proklestil si cestu až do finále. Může i na letošním pro změnu evropském šampionátu zafungovat x-faktor domácího prostředí?

Stoprocentně. Motivace domácího prostředí je obrovská. Nejdřív se jedná o takový zvláštní stav, než si člověk uvědomí, že všichni lidé stojí za ním a pomáhají mu. Že na něj nevytváří tlak, nýbrž že jsou tím stokrát omílaným šestým hráčem na hřišti. Snad se toho holky nějak nezaleknou a bude to pro ně podpora.

Ano, odvrácenou stranou domácího šampionátu by mohla být nervozita. Notabene, když je v českém týmu spousta nezkušených hráček. Co jim poradíte, jak se jí zbavit?

Do jisté míry je nervozita naším pohonem. Bavím se o té zdravé nervozitě. Kdyby šel člověk do všeho s tím, jako by se ho to netýkalo, tak se výsledky nedostaví. Holkám poradím, ať se pokusí každý zápas užít. Ať se soustředí pouze na svůj vlastní výkon a nenechají se moc ovlivňovat emocemi zvenčí. Třeba od fanoušků. To ale i naše mladší holky vědí. Mají už něco za sebou v mládežnických kategoriích. Každopádně jsem v týmu pro ně. Nejen na hřišti.

Ilona BurgrováNarozena: 15. 3. 1984 v Hradci Králové. Výška: 195 cm. Post: pivot.
Kariéra: BK Kara Trutnov, Sokol Hradec Králové, univerzitní liga NCAA (USA, Jižní Karolína (2004 2008), CJM Basket Bourges (2009 2011), ZVVZ USK Praha (2011 2017).
Největší úspěchy: 2. místo (MS 2010), 4. místo (ME 2011), 7. místo (OH 2012), má šest českých titulů a jeden francouzský, v roce 2015 vyhrála Euroligu.
Zajímavost: dala přednost studiu na univerzitě před olympijskými hrami v Pekingu (2008).