„Od začátku roku nás trápily problémy v postupném útoku, ve kterém se nám vyloženě nedařilo. Před sezonou přišlo poměrně dost nových hráčů, a tak nám stále vázla souhra," vysvětluje kouč Plzně Martin Šetlík, jehož tým se posléze rozjel a po třech vítězstvích s Přerovem, Zubřím a Jičínem se posunul na třetí místo extraligy.

 „Chci věřit tomu, že už si tým sedl. Především u kluků vidím daleko větší víru ve vlastní schopnosti," těší trenéra, z něhož na první pohled vyzařuje pohoda. Ta, která na Dukle, po překvapivé porážce ve Zlíně 22:27 v minulém kole, zřetelně schází.

 „Na to se nedá spoléhat. Hráči Dukly budou chtít doma bezpodmínečně vyhrát. Proto do zápasu dají ještě o něco víc, než obvykle," myslí si.

 „Je nám jasné, že musíme být koncentrovaní v koncovce a nedopustit, aby se rozchytal brankář Petržala, na jehož výkonu stojí celá Dukla. Pokud má on zákroky, tak se soupeř dostává do brejků, z kterých je hodně nebezpečný. Takovouto taktiku ovšem není jednoduché zvládnout," nastiňuje muž, který si do Prahy jede  pro oba body.

 „Předpokládám, že uvidíme zápas, ve kterém nepadne příliš  mnoho branek. Pokud bych tipoval, řeknu 25:21 pro nás."

Věřím ve výhru 24:23, tipuje Šik

V nepříznivé pozici vstoupí do utkání s Plzní házenkáři Dukly. Týden stará porážka z palubovky nováčka soutěže ze Zlína je totiž sesadila na pátou příčku tabulky. Udělala z nich zároveň outsidera  venkovních duelů. Jak jinak pohlížet na tým, který prohraje u svých soupeřů třikrát po sobě. Doma je ale pozice Pražanů jiná. Tým trenéra Pauzy v hale v Ruzyni jen vítězí. Jestli tomu tak bude i po střetnutí se Západočechy jsme si povídali s plzeňským rodákem Vojtěchem Šikem, hráčem, který už dva roky obléká dres Pražanů.

Vojtěchu, jak jste si vyhodnotil prohru ve Zlíně?

Ta se těžko hodnotí. Scénář našich venkovních zápasů je  v podstatě stále stejný. Máme dobrý vstup do utkání. Předvádíme svou hru. Pak soupeř začne pomalu stahovat, my neproměňovat, dostaneme se do křeče a začneme hledat chyby jeden u druhého, nikoliv u sebe. Tím se dostaví tlak a my děláme chyby, které bychom jindy neudělali a zápasy ztrácíme.

Je to otázka psychiky?

Stoprocentně je to spojené s psychikou. Házenkáři jsme všichni dobří, což se potvrzuje v domácích utkáních nebo v úvodu těch venkovních.

Prohru v Jičíně a ve Frýdku-Místku lze u Dukly pochopit. Tu ze Zlína jen těžko.

Soutěž se natolik vyrovnává, žádné utkání už není jednoduché. Do každého se musí jít se stoprocentní koncentrací. Nicméně je Zlín nováček a my se dlouhodobě umisťujeme na medailových příčkách. Není se na co vymlouvat. V utkání jsme měli zvítězit.

Do Prahy přijíždí Talent Plzeň. Jak vzpomínáte na začátky v západočeské metropoli?

Já jsem odchovanec plzeňské Lokomotivy, kde jsem v minižácích začínal. Pak jsem hrál v dorostu za HSC, abych se do Lokomotivy vrátil a bojoval s ní ve 2. lize, kterou jsme i vyhráli. Můj život je spojený s Lokomotivou.

Probíhá před duelem hecování s hráči Talentu?

Už ani ne. Hecování probíhalo v dobách, kdy jsem hrál za Duklu první utkání. Všechny hráče ale znám a chci se před svými rodáky ukázat. Pomalu už z toho ale je normální zápas.

Plzeň byla před sezonou pasovaná na favorita. Vnímáte jí tak i vy?

Ano, má velice silný kádr, do kterého přišli kvalitní hráči. Z Německa se vrátil Milan Škvařil, z Lovosic jeho bratr Jakub. V brance řádí Radek Motlík. Jde o kompaktní tým, který má jasnou koncepci. Martin Šetlík byl skvělý obranář, a tak jeho mužstvo zdobí defenziva.

Co čekáte od utkání?

Musíme hrát tak, jak jsme doposavad v domácích zápasech hráli. To znamená s kvalitní defenzivou, podpořenou gólmanem Petržalou a s jednoduchými góly z brejků. Pak věřím ve výhru 24:23.

HC Dukla Praha – Talent M.A.T. Plzeň

8. kolo Triglav pojišťovna extraligy, sobota 19. října, 16.30 hodin, hala Ruzyně, Pilotů 217, Praha 6.

Tip redakce: Jako lvi se budou po výbuchu ve Zlíně prát házenkáři Dukly s favorizovanou Plzní.Jejich srdce i domácí prostředí opět zafunguje. Na víc než na remízu 23:23 ale stačit nebude.

Plzeň (2013/14) – Zlín venku (25:23), – Kopřivnice venku (24:24), – Lovosice doma (19:21), – Hranice venku (22:24), – Přerov venku (30:22), – Zubří venku (31:21), – Jičín doma (23:19). Výsledky z pohledu Plzně.

Dukla (2013/14) – Zubří doma (32:24), – Jičín venku (17:21), – Kopřivnice doma (35:25), – Karviná doma (27:25), – Frýdek-Místek venku (26:33), – Brno doma (27:24), – Zlín venku (22:27). Výsledky z pohledu Dukly.