„Dříve se Koukala báli. Teď už na kurt chodí s tím, že ho mohou porazit," popisuje pokroky, které mají vést k nejdramatičtějšímu domácímu šampionátu v historii, uznávaný expert Tomáš Fořter.

Má formu jako hrom 

Pokud se na dravce zeptáte vicemistra Evropy z roku 2005 a vítěze 34 turnajů PSA, nejprve kličkuje. „Nervozitu necítím. Pokaždé mě chtěli soupeři porazit. Musím udělat všechno proto, aby se jim to nepovedlo," vysvětluje Koukal. Už jednou padal na lopatky, konkurence ale jeho indispozice nevyužila. „Před dvěma roky jsem hrál pomalu jednonohý. Nikdo si toho ale nevšiml," vzpomíná. „Letos jsem zdravý, mohu hrát na hranici svých možností. Cítím formu jako hrom," slibuje.

Čtěte také: Squashista Koukal touží po 20 titulech, teď by rád získal osmnáctý

Dostal radí vyhrát 

Na jedné straně talenty, které dávají squashi maximum, na druhé čtyřiatřicetiletý matador, jenž opustil cirkus jménem PSA, soustředí se na ligu, exhibice a hlavně budování další kariéry. „Budete se divit, ale léta jsem tolik netrénoval. Šampionát jsem totiž spolupořádal. Teď se konečně mohu koncentrovat jen na sebe," líčí Koukal, který v roli manažera začal zastupovat sportovce a mezi jeho klienty nalezneme například olympijského medailistu v rychlostní kanoistice Josefa Dostála.

„Pepa je teď na soustředění v USA. Psal mi, ať vyhraju," prozrazuje squashová legenda. Více pokynů ze zámoří prý nedoputovalo. „Konkrétní radu mi dát nemůže. Naše sporty jsou odlišné. Možná psychologickou, ale já jsem v pohodě," culí se hlavní favorit mistrovství.

Fenomén jménem squash188 v tolika zemích světa se hraje squash
20 milionů zhruba tolik lidí se mu pravidelně věnuje
600 tisíc tolik kurtů je postavených po celé zeměkouli
50 tisíc tolik lidí hraje v České republice squash pravidelně
500 tolik kurtů najdeme v České republice
100 tolik klubů má sídlo v naší zemi
2 hodiny 50 minut tak dlouho trval nejdelší zápas. Hrálo se v roce 2015 v Holtrand Gas City a Leo Au z Hongkongu v něm udolal Shawna Delierra z Kanady 3:2
282 km/h nejrychlejší ránu vyslal Australan Cameron Pilley. Psal se rok 2014

Pokud má den, může být nebezpečný 

„Přijímám tuto roli," neskrývá Koukal a poté přeci jen pronese pár vět na adresu konkurentů. „Švece bych mezi adepty na zlato ještě neřadil, Mekbiba považuji za soupeře pro finále," spřádá plány vedoucí k obhajobě. „Daniel je levák, proti kterým se vždycky špatně hraje. Typický střelec. Pokud má den, může být nebezpečný," uznává Koukal a dodává: „Zároveň bych ale já musel mít výpadek. Věřím, že souhra obou situací nenastane."

Šampaňské otevírat nebude 

S podobným hodnocením pochopitelně nesouhlasí čtyřiadvacetiletý Brňan. „Abych se přiznal, výhry nad Honzou už nepočítám," ušklíbne se Mekbib. „Letos máme bilanci 2:1 pro mě. Když ho porazím, šampaňské už otvírat nebudu." Jiná situace by nastala, pokud by bylo vítězství spojené se zlatou medailí.

„To bych slavit šel a pořádně," zasměje se aktuální česká jednička. „Vždyť by šlo o mou premiéru," vysvětlí. Žádný tlak si na sebe ale Mekbib vytvořit nehodlá. „Moje filozofie je stále stejná. Chci předvést svůj nejlepší squash. Pokud bude stačit na triumf, budu rád. Když ne, nebudu si nic vyčítat," objasňuje hráč.

Čtěte také: Zuzana Kubáňová: Jaká místa mám v Praze ráda

Koukal má nejvíce zkušeností 

Zajímá vás jméno muže, který nejvíce překvapil na loňském mistrovství? Pak se ptáte na Martina Švece, jenž dokráčel až do finále. „Ze zadních pozic se vždycky nejlépe útočí," objasňuje dvaadvacetiletý borec.

„Letos chci umístění minimálně zopakovat. A svrhnout Honzu Koukala? Pěkná představa," pronese odhodlaně. Podceňování ze strany soupeřů vítá. „Ano, Honza má nejvíce zkušeností. Dovede zahrát správný úder ve správný čas," uvědomuje si. „Dan preferuje neskutečně rychlou nátlakovou hru. Prvních dvacet minut vytvoří peklo. Na kurtu ale nerozhodují prognózy, nýbrž forma," nevzdává se.

Kdo usedne na uvolněný trůn?

Zatímco se v mužské kategorii o novém šampionovi pouze spekuluje, ženy mají jasno. Obhájkyně Olga Kolářová se vrcholné akce nezúčastní. V kuloárech se nejčastěji skloňují dvě jména. České jedničky Zuzany Kubáňové a Anny Sermeové. Ta je sice v tuzemsku jen osmičkou, soustředí se ale na francouzské kurty a ve světě jí patří už 83. místo.

Zapamatujte si25. mistrovství České republiky ve squashi. Kde? Galerie Harfa, Českomoravská 2420/15a, Praha 9. Nejlepší spojení je metrem B do zastávky Českomoravská nebo tramvajemi 8 a 25 do stanice Ocelářská.
Kdy? Pátek 3. března zahájení soutěží. Sobota 16.00 semifinálové duely. Neděle 16.00 finále žen, 17.00 finále mužů.

Žebříček ČASQ
Muži:
1. Daniel Mekbib 59 272 bodů
2. Jan Koukal 57 156
3. Petr Martin 51 089
4. Martin Švec 49 703
5. Ondřej Uherka 45 856

Ženy:
1. Zuzana Kubáňová 60 097
2. Tereza Svobodová 47 601
3. Eva Feřteková 42 698
4. Veronika Gaultierová 37 287
5. Hana Vavříková 34 030

Dovednostní soutěže pro ŠveceTři největší favorité na zisk mistrovského titulu si v rámci předturnajové exhibice vyzkoušeli netradiční squashové disciplíny. V první se měřila nejvyšší rychlost míčku. Jako největší ranař se ukázal Martin Švec, který dosáhl 243 km/h. „Asi nikdo z nás nešel do úderu úplně naplno. Přece jen jsme nebyli vůbec rozcvičení a prohřátí, takže jsme nechtěli riskovat zranění. Přesto je výsledek na mě docela dobrý," pochvaloval si finalista českého šampionátu z minulého roku. Rána současné domácí jedničky Daniela Mekbiba letěla 232 km/h a sedmnáctinásobný mistr Jan Koukal, který se sám označuje spíše za squashového stratéga, dosáhl rychlosti 203 km/h. Ve druhé disciplíně měli hráči z jednoho místa zasáhnout všechny čtyři rohy skleněného kurtu, aniž by míček spadl na zem. Opět se radoval Martin Švec, který po úvodním „označkování" kurtu nepřestal a trefil celkem devět rohů v řadě. Koukal „jen" šest a Mekbib nedokázal dokončit ani základní kolo. (tom)