Měli zázemí, měli hřiště, ale měli také plno slibů. Nyní hrají v nuceném azylu na Palmovce a návrat na domácí plac je stále v děsivém nedohlednu. Prozatím. Hokejbalisté Kert Parku z Lužin zažívají na vlastní kůži, jaké to je být bez domova. „A nutno říct, že je to opravdu nepříjemné. Nejhorší je, že jsme zbourali naše původní hřiště na popud jednoho z našich bývalých kolegů, který tvrdil, že to je na popud radnice.

Je však potřeba dodat, že hřiště bylo ve špatném stavu,“ prohlásil jeden z pilířů týmu a místopředseda klubu David Kuna. A současný stav jejich hřiště, které je utopené v betonové džungli? Nic víc než asfalt. Tým z Lužin před pěti lety spadl z nejvyšší soutěže a stále se snaží vyškrábat zpět mezi elitu. Zatím marně. Naposledy nezvládl loňské rozhodující finále play off první ligy. „Jako klub zažíváme opravdu nepříjemné období. Nejdřív spadneme o soutěž níž, pak ztratíme domov,“ hlesne Kuna.

Záštity nad samotnou výstavbou se zřekla i největší naděje klubu – totiž radnice. „Hokejbalové hřiště bylo vybudováno z iniciativy Kert Parku, čili jestli mají zájem o rekonstrukci hřiště, měla by ta hlavní odpovědnost padnout na samotný klub,“ vyjádřil se před nedávným časem Jakub Truschka, z tiskového oddělení městské části Prahy 13. Nastal však obrat o sto osmdesát stupňů. Kert park přišel s nápadem, jak lišácky zainteresovat právě radnici do boje o tolik potřebné finance.

Částka za rekonstrukci jde do milionů. „Budeme čekat na příští rok, kdy by se měl lámat chleba. Do února bychom měli mít totiž definitivní jistotu, že finance budou v rozpočtu městské části. Finance by zařídila městská část v rámci rekonstrukce školního sportoviště, při kterém bychom fungovali. Navíc by se nám mohly peníze dostat i z fondu hlavního města. Ale nechtěl bych nic zakřiknout,“ nastínil možnou alternativu Kuna.

Tým neopustím, jsem klubista

Lužiny - Je proměnlivý jako počasí. Když se vyhrává, rozdává úsměvy na všechny strany, ovšem v případě prohry se v něm nahromadí vztek a sem tam pak posílá předměty do neznáma. „S kamenem nebo cihlou zahodím i zlost. Dávám jen průchod emocím. Ale není to pravidelný výbuch,“ říká jedna z hlavních opor Kert Parku David Kuna.

Snad to nebude znít pateticky, ale jste srdcem i duší klubu. Co všechno pamatujete?

Vážně všechno. Byl jsem v týmu jako dorostenec, když se Kert Park v roce 2001 založil. Pamatuju tedy vznik, pak jsem hrál i extraligu chlapů, bohužel jsem zažil i pád a čtyřletou snahu dostat se zpět mezi elitu. Anaposledy ztrátu domovského hřiště.

Z týmu ale nejste jediným, kdo pamatuje nejvyšší soutěž, že?

Máte pravdu.Kroměměto byli i kapitán Petr Michetschläger, Tomáš Šimon, Mirek Strejček a Lukáš Zelenka.

Existuje možnost, že byste vyměnil barvu dresu?

Jen pokud bychom změnili klubové barvy. Kdomězná, ví, že jsem klubista. Ale říká se – nikdy neříkej nikdy. Proměje však prvořadéněkamklub dovést. Zatím jsme jen na poloviční cestě.

Nabídky jít jinam jste ale už několikrát dostal, že?

To ano, zkoušelimělákat ke konkurenci k Ďáblům Praha i do Kova Praha. S díky jsem odmítl.

Umíte si představit svůj osud spojený s Kert Parkem třeba za deset let?

Obávám se, že nedokážu odpovědět. Nevím, jaký bude můj pracovní život.

HC Kert Park hokejbal

Rok založení: 2001,

Počet členů: 100,

Barvy klubu: modro-žlutá,

Zakladatelé: David Kuna, Petr Kuna, Petr Kužel, Jiří Novák, Milan Kubíček, Jiří Kefurt,

Kontakty: Milan Kubíček (mládež): 728 861 594 David Kuna: 721 612 802,

Adresa: Belušova 1867, Praha 13, 155 00,

Internet: www.kert-park.wz.cz.