Čtyřmi racketlonovými sporty jsou stolní tenis, badminton, squash a tenis. Zápas se skládá ze čtyř setů, jedním v každé disciplíně. Set se hraje do 21 bodů, vítězem pak ale není ten, kdo vyhraje víc setů, ale v součtu získal víc bodů. Ani po třech prohraných setech tak nemusí být zápas ztracený.

V případě, že je zápas rozhodnutý po třetím setu, závěrečný tenis se už nehraje. Naopak dojde-li po posledním setu k bodové shodě, následuje Gummiarm tie-break. O vítězi tak rozhodne jediný bod v tenisu. Může se to zdát nespravedlivé, ale hráči jsou s tím srozuměni.

Amatérský sport 

„Každý s touto variantou počítá. Hráči vědí, do čeho jdou. Výhoda je to i pro pořadatele, kteří mohou dobře odhadnout délku utkání, díky čemuž nedochází k časovému skluzu," vysvětlil Svatopluk Rejthar, ředitel pražského turnaje, který se konal minulý víkend ve vysočanském Sportcentru Step.

Zároveň také popsal, jak si v tomto sportu vedou čeští hráči. „Ve světovém žebříčku kralují Rakousko, Dánsko, Německo, Švédsko a Anglie. Česko se na úrovni národů pere o páté, možná čtvrté místo." Ačkoliv se racketlonové turnaje konají v nejrůznějších městech světa, jedná se o amatérský sport. Finanční odměny za výhry nejsou vysoké a hráči si hradí veškeré náklady, šťastnějším přispívá sponzor.

Cílem federace je dostat jednou racketlon na olympijské hry 

„Odměny pro vítěze jsou povinné. Pohybují se však v řádech stovek eur, v závislosti na kategorii turnaje. Přesto najdeme hráče, kteří nechybí na žádném turnaji. V minulosti hrálo několik Skandinávců na poloprofesionální úrovni. V současné době se však v žebříčku nikdo takový nepohybuje," objasnil financování Rajthar. Přesto věří, že stoupající zájem o mix raketových sportů bude pokračovat a jednou se objeví i na nejprestižnějších akcích.

„Posun je závislý na prostředcích, které jsme schopni získat. Potenciál je u nás široký. Lidí, kteří by byli schopni hrát na slušné úrovni, je daleko víc než těch, kteří tvoří členskou základnu. Cílem světové federace je dostat jednou racketlon na světové a později olympijské hry. Nejdůležitější je probudit zájem sponzorů a veřejnosti," má jasno ředitel Czech Open.

/ KRYŠTOF ČERNOVSKÝ/