„Nezáviděl jsem kolegům z hokeje, kteří se museli vypořádávat s vládními opatřeními prakticky hodiny před začátkem play-off. Věřím, že začneme hrát. Jakmile to situace dovolí, budou všechny soutěže vypsány znovu,” prohlásil předseda České asociace amerického fotbalu Filip Hobza.

O víkendu se měl uskutečnit atraktivní start Paddock ligy, předehrávku měl obstarat duel mezi Prague Lions a Vysočina Gladiators. Diváci na stadionu s pivem nebo hamburgerem si měli užívat skvělou podívanou, o přestávce měla zahrát hudební kapela. Nic z toho se však neuskutečnilo kvůli vládním opatřením. Američtí fotbalisté ale věří, že se celou ligu podaří odehrát.

Miroslav Kysilka.
Super Bowl sleduje každý Američan, říká Kysilka. Svůj boj o NFL nevzdal

„Základní část má deset kol. V tom je náš sport poněkud specifický. V zámořské NFL mají kol šestnáct, takže to není zas takový rozdíl. Je proto reálné mít na stole i scénář s odehráním kompletního ročníku Paddock ligy,” prohlásil předseda Filip Hobza. Začít by se mohlo v červnu. Ovšem není jasné, jaká opatření v tu dobu budou platní. I bez diváků se na zápasech může pohybovat více než sto lidí. „Některé týmy mají i 50 hráčů a 10 trenérů, k tomu píská 7 rozhodčích, 3 členové chain crew, 2 ball boys a další nezbytný personál jako zdravotník,” vypočítává Hobza.

Přestože by se mohlo zdát, že má americký fotbal ještě dost času, opak je pravdou. V září mají začít mládežnické kategorie. „V našich podmínkách je téměř nereálné očekávat, že by všechny kluby byly schopné najít tréninkové i zápasové prostory pro odehrání sezony mužů i mládeže. Jestliže začneme později než v červnu, tak budeme muset improvizovat u mužů i mládeže,” uvedl předseda Hobza.

Výzvou je také e-sport

V současné době, kdy je v platnosti omezení vycházení, se Česká asociace amerického fotbalu rozhodla podpořit nařízení Vlády výzvou. Ta zní jasně: „Zůstaň doma!” Fanoušci amerického fotbalu sdílejí na Facebooku asociace své fotky. Na nich ukazují, jak tráví nucený čas doma ve společnosti amerického fotbalu. Generální partner asociace Paddock je za zodpovědný přístup odmění.

Prague Lions si zahrají Czech Bowl
Lions a Steelers potvrdili roli favoritů a postoupili do Czech Bowlu

Fanoušci amerického fotbalu se mohou v následujících týdnech těšit alespoň na virtuální ligu prostřednictvím simulace Madden NFL. „Chceme jít s dobou a připravujeme první oficiální ročník v e-sportu. Věřím, že na své si přijdou hráči i fanoušci. Madden je mezi naší komunitou velmi populární hrou,” poodkryl Hobza a dodal: „Musíme se adaptovat na situaci, kterou nijak neovlivníme. Snažíme se v situaci nalézt příležitosti. Zároveň směrem k našim partnerům hledáme alternativní a pokud možno atraktivní formy plnění. Logicky se nyní posouváme více do online aktivit. Nezapomínáme ani na naši početnou fanouškovskou základnu, které se snažíme co nejvíc zpříjemnit vynucenou pauzu nejen od fotbalu, ale lecčeho dalšího.”

Zápas Super Bowl
Mahomes a ti druzí. I Češi vyhlížejí Super Bowl