Helena Suková získala na travnatém grandslamu hned sedm titulů (čtyři ve čtyřhře a tři v mixu). Někdejší světová jednička v deblu se v rozhovoru pro Deník rozpovídala o nové české tenisové hvězdě žebříčku singlu od pondělí vládne Karolína Plíšková.

V čem je její síla?

Její hra vychází ze servisu. V poslední době zapracovala také na pohybu, i když v něm ještě může přidat. Líbí se mi, že v důležitých okamžicích nehledá nic složitého a jde za zakončením míče.

Sledovala jste Karolínu od jejích útlých let?

Měla jsem možnost vídat ji i sestru Kristýnu na Štvanici, kde začínaly. Už od malička byl kolem nich docela velký humbuk.

Tušila jste, že se z Karolíny může stát přední hráčka, ba dokonce jednička?

Přiznám se, že jsem tomu tenkrát nevěřila.

Čím to podle vás je, že to obě dotáhly tak vysoko?

Jsou to prostě výborné tenistky. Dokážou zahrát velice dobré údery, mají excelentní servis, a že se Káje v této chvíli sešlo všechno dohromady, je podle mě hlavně tím, že nejlíp psychicky odolává tlaku, který působí na přední hráčky.

Zmínila jste psychickou odolnost Karolíny. Dá se tato vlastnost vypěstovat?

U každého je to jinak. Důležité je, aby člověk neřešil, jak to dělají jiní, ale hledal si cestu, která nejvíc vyhovuje jemu samotnému.

Připomíná vám svým stylem a vystupováním nějakou hráčku z minulosti?

Já taková porovnávání nemám moc ráda.

Můžete to rozvést?

Každý jsme v něčem jedinečný a nikdo by neměl někoho jiného napodobovat. Tenista má jít za svým a nesnažit se o něco, co vyhovuje někomu jinému.

Jak dlouho může Karolína vydržet na prvním místě?

Neřeknu vám jinou prognózu, než tuhle: nahoře vydrží podle toho, jak se jí bude dál dařit. Ale řeknu vám něco dalšího. Mně se tenhle bodový systém, který se vytváří podle odehraných kol, moc nelíbí. Bylo by lepší, kdyby se bodovalo, koho hráč porazí.

Před Wimbledonem se objevovaly úvahy, že může dojít na finále Plíšková Kvitová, ale obě v turnaji skončily předčasně. Proč myslíte, že se Češky nedostaly dál?

Myslím, že spíš šlo o novinářské přání, které mělo čtenáře a diváky navnadit. Já vyřazení Karolíny neviděla, ale aspoň byla v semifinále Slovenka Magdalena Rybáriková, a my, co jsme narození v Československu, říkáme dobrý, aspoň tam byl někdo z našich. Proč se k tomu nehlásit…

A co říkáte tomu, že ač je Plíšková světovou jedničkou, zatím nevyhrála jediný grandslam? Kdy myslíte, že se to může změnit?

Na grandslamech chce uspět každý. Hráček, které po tom touží, je hodně. Káju a všechny další naše tenistky budu dál sledovat a držet jim palce, ale která z Češek a kdy může dosáhnout na grandslam, se neodvážím tipovat.